Zaloguj się

Wyspa Młyńska ? wyspa rzeczna w rejonie staromiejskim Bydgoszczy, o powierzchni ok. 6,5 ha

Wyspa położona jest pomiędzy głównym nurtem rzeki Brdy a jej odnogą Młynówką, na zachód od Starego Rynku i centrum miasta. Przebiega przez nią tylko jedna ulica: ul. Mennica (jej nazwa wywodzi się od mennicy bydgoskiej działającej od 1594 do 1688 r., rozebranej w XIX wieku), która ze Starym Rynkiem połączona jest ulicą Ku Młynom.

Wyspa Młyńska to jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Bydgoszczy, ulubione miejsce spacerów dla wielu osób ze względu na liczne nabrzeża, szumiące jazy wodne, kaskady Międzywodzia, zieleń oraz Wenecję Bydgoską.

Ze względu na obecność licznych obiektów muzealnych oraz sąsiedztwo Opery Nova wyspa pełni również funkcje kulturalne.

Wyspa Młyńska jest oazą zieleni w centrum Bydgoszczy. W czasach średniowiecza był to teren zalewowy porośnięty roślinnością łęgową. Później do naturalnej roślinności dodawano sztucznie posadzone drzewa, wzdłuż wytyczonych alei.

I tak w 1867 r. groblę łączącą ul. Focha z młynami Rothera obsadzono po stronie zachodniej (od strony Młynówki) szpalerem klonów, lip i wierzb. W 1890 r. na grobli urządzono aleję spacerową obsadzoną szpalerem 16 kasztanowców i 17 lip. Większość z tych drzew przetrwała do dnia dzisiejszego.Druga aleja kasztanowa przetrwała na wschodzie wyspy (od Białego Spichrza do mostku na Młynówce). Trzymetrowej szerokości aleja pochodzi z połowy XIX wieku, a do dzisiaj przetrwało 16 drzew kasztanowca białego. Obecnie trzy kasztanowce białe na wyspie są pomnikami przyrody.

Na uwagę zasługuje duża liczba nabrzeży oraz bulwarów, które są dogodnymi punktami widokowymi. Zwłaszcza północne nabrzeże Wyspy Młyńskiej jest wyśmienitym punktem widokowym na Operę Nova. Planowane jest tu urządzenie specjalnego tarasu widokowego.
Gmach opery wyróżnia się nie tylko okazałą formą architektoniczną, ale swoją sylwetę wspaniale odbija w wodach Brdy ? podobnie jak wiele innych zabytków i reprezentacyjnych gmachów Bydgoszczy. Szczególnie efektownie wygląda to wieczorem i w nocy, gdy budowla jest podświetlona.

Innym, ciekawym punktem widokowym z wyspy jest grobla oraz most na jazie ulgowym. Stamtąd dobrze prezentuje się nie tylko opera, ale również katedra, Biały Spichlerz i kładka nad rzeką.

Miejskie Centrum Informacji Turystycznej
Grodzka 7, Bydgoszcz
TEL. 052 585 87 02
visitbydgoszcz.pl

Wojewódzkie Centrum Informacji Turystycznej
Stary Rynek 22, Bydgoszcz
TEL. 052 339 92 29
www.visitkujawsko-pomorskie.pl

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2009-11-09 13:41:51 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • florcia
  13 maja 2012 at 11:53

  Dywan z płatków tulipanów, o powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych ułożono 12 maja na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Jest to już trzecia edycja imprezy Bydgoskie Dywany Kwiatowe

  Pomocna recenzja
 • andre
  24 grudnia 2011 at 02:18

  Piękne i malownicze miejsce. Polecam wszystkim!!

  Pomocna recenzja
 • florka
  9 maja 2011 at 12:21

  Na Wyspie Młyńskiej 20 ton główek tulipanów utworzyło malownicze kwiatowe wzory w centrum miasta.

  Pomocna recenzja
 • bydgoska
  12 lutego 2011 at 14:53

  Ruszyły wiosenne porządki na Wyspie Młyńskiej.
  Nowe ławki, kosze na śmieci i stylowe „sofy” powstają na wyspie Młyńskiej. Na ten rok zaplanowano też budowę długo oczekiwanej mariny.

  Pomocna recenzja
 • iwi7
  9 listopada 2009 at 17:56

  Super miejsce:-) polecam

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna