Zaloguj się

Woliński Park Narodowy

Utworzony na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 marca 1960r. (Dz. U. Nr 14, poz. 79 z późn. zm.) do 1 stycznia 1999r. w województwie szczecińskim – obecnie w województwie zachodnio-pomorskim.

Powierzchnia Parku wynosi 10 937 ha. Jest pierwszym w Polsce Parkiem morskim. Wokół Parku wyznaczono otulinę o powierzchni 3368,64 ha. Symbolem Parku jest bielik, którego żywy okaz można zobaczyć obok Muzeum Przyrodniczego Parku. Największą atrakcją jest klif nadmorski (góry Gosań i Kawcza).

Reprezentuje przyrodę zachodniej części strefy nadmorskiej. Obejmuje obszar falistej i pagórkowatej wysoczyzny morenowej w środkowej części wyspy Wolin. Najwyższe wzniesienie Grzywacz (125 m n.p.m.) opadające stromym, wysokim klifem (do 95 m n.p.m. wysokości – Gosań) ku Zatoce Pomorskiej (na północ) i klifem ze skałkami wapiennymi ku Zalewowi Szczecińskiemu (na południe).

Wolin charakteryzuje się typowym krajobrazem polodowcowym, z kilkoma płytkimi jeziorami morenowymi, m.in.: Gardno, Domysławskie, Czajcze, Warnowo, Turkusowe. Cofający się lodowiec przestawił wały silnie wzniesionej moreny czołowej (część dyluwialna), przy której od wschodu i zachodu woda i wiatry usypały nizinną część wyspy (aluwialną). Osobliwość geologiczną stanowią również glacjalne porwaki skał kredowych, z wcześniejszych formacji geologicznych. Na uwagę zasługują także liczne głazy narzutowe, charakterystyczne dla krajobrazu polodowcowego. Najciekawszym z nich nadano nazwy: Mieszko I, Lech, Czech i Rus, Wydrzy Głaz. Do cennych obiektów przyrodniczych Wolińskiego Parku Narodowego i jego najbliższego otoczenia zaliczonych jest szereg pomników przyrody, głównie starych drzew, m.in. dąb Prastary we wsi Wapnica oraz rosnące w Międzyzdrojach dęby Regalindy, Storrady, Bolko, Telesfor, Wolinianin i Szwedzki, jesion Olbrzym, buk Władysław oraz kilkusetletnie cisy pospolite. Do ciekawostek przyrodniczych należą drzewiaste formy jałowca, brzoza brodawkowata (forma płomienna) lub też ukształtowana na dębie głowa żubra. Bazę turystyczną Parku stanowią Międzyzdroje (hotele, ośrodki wczasowe, domy noclegowe, uzdrowiska). W Parku wyznaczono 3 szlaki turystyczne o łącznej długości 43,5 km.

Wyspa Wolin – dawna nazwa Wineta. Jest największą wyspą znajdującą się w całości w Polsce. Od południowego wschodu zamyka Zalew Szczeciński. Od stałego lądu (na wschodzie) oddzielona jest wąską cieśniną Dziwna, a od wyspy Uznam cieśniną Świna.
Powierzchnia wyspy wynosi 265 km kw. Linia brzegowa od strony morza wyrównana, z pozostałych stron z półwyspami i licznymi mniejszymi wysepkami przybrzeżnymi.
Obszar wyspy zbudowany jest głównie z utworów morenowych, aluwiów i piasków morskich. Ważniejsze miejscowości: Międzyzdroje, Wolin, część Świnoujścia.

Roślinność
Na wyspie Wolin stwierdzono występowanie ponad 1300 gatunków roślin naczyniowych, w tym wielu gatunków chronionych i rzadkich. Wśród nich są rośliny plaży nadmorskiej: honkenia piaskowa, wydmuchrzyca piaskowa, rukwiel nadmorska i solanka kolczysta oraz gatunki siedlisk słonych w delcie Świny – halofity (ok. 30 gat.). Zbocza stromych klifów porastają gęste zarośla rokitnika zwyczajnego. Płytkie piaszczyste dno morza Bałtyckiego zajmują makroglony: zielenice, brunatnice i krasnorosty, wśród których najliczniejszymi są morszczyn i zielenica Entetromoprpha intestinalis. Na terenie lądowym parku dominują wzniesienia morenowe pokryte lasami bukowo-sosnowo-dębowymi. Głównym gatunkiem w lasach jest jednak sosna, która zajmuje 68% lądowej powierzchni parku. Buk zajmuje 23% , dąb 7%, a inne gatunki pozostałą część. Wśród zespołów leśnych szczególnie dobrze zachowały się lasy bukowe, których struktura zbliżona jest do lasów naturalnych. Najlepiej zachowane zespoły buczyn są chronione w dwóch obszarach ochrony ścisłej w części południowej parku oraz w dwóch w części północnej, gdzie występuje m.in. buczyna storczykowa. Wykształciła się ona na szczególnym typie gleby tzw. nasypie przyklifowej, powstającej przez nawiewanie drobnych cząstek minerałów z klifu do wnętrza lasu. W tym szczególnym zespole roślinnym rośnie m.in. 9 gatunków storczyków. Spośród innych leśnych zespołów roślinnych na uwagę zasługują występujące w okolicach Wisełki na glebach bielicowych wytworzonych z piasków luźnych bory bażynowe.

Zwierzęta
Fauna wyspy jest bardzo zróżnicowana i bogato reprezentowana przez gatunki rzadkie. Przez Wolin przebiega główny szlak przelotu ptaków wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Na terenie parku stwierdzono występowanie ponad 230 gatunków ptaków, w tym lęgowych: bielika, wodniczki, biegusa zmiennego, muchołówki małej. Park spełnia doniosłą rolę w ochronie siedlisk ptaków wodno – błotnych, które tutaj znajdują spokój oraz bazę pokarmową, szczególnie w okresie wiosennych i jesiennych wędrówek. Obszar delty Świny został zaliczony do ostoi ptaków o znaczeniu europejskim. Aktualnie m.in. prowadzona jest reintrodukcja puchacza. Z bogatego świata owadów zachowały się m.in. stanowiska chrząszcza jelonka oraz kozioroga dębosza. Na terenie parku oznaczono 3 nowe dla nauki gatunki: chrząszcza Teredus opacus i 2 gatunki skoczogonków (Collembola). Wody Zatoki Pomorskiej to biotop wielu gatunków zwłaszcza ryb oraz rzadszych ssaków morskich – foki szarej i morświna.

Kultura materialna i turystyka
Burzliwe dzieje wyspy Wolin są przyczynkiem do jej kulturowego zróżnicowania jednak bardzo silnie związanego z morzem (rybactwo, handel). Na obszarze parku (i w sąsiedztwie jego granic) znajdują się ślady pozostałości grodzisk i miejsc związanych z czasami historycznymi. Obiekty te są przedmiotem zarówno badań naukowych jak i zainteresowania turystów.

Turystyka stanowi istotną część działalności parku. Park posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę zagospodarowania turystycznego: Centrum Dydaktyczno – Muzealne (w trakcie wyposażania), rezerwat pokazowy żubrów, 4 punkty widokowe, 3 parkingi oraz sieć szlaków turystycznych (łącznie ok. 44 km) i ścieżek dydaktycznych.

Szczególnie licznie odwiedzane miejsca to: Jezioro Turkusowe o specyficznym kolorze wody, wzgórze Zielonka, Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz w pobliżu Międzyzdrojów punkty widokowe „Gosań” i „Kawcza Góra”. Największe zagrożenia dla przyrody parku to przecinające jego tereny drogi, i kolej łączące port w Świnoujściu z pozostałymi rejonami Polski oraz linie energetyczne i gazociąg. Park wydaje własne czasopismo „Klify”, w którym publikowane są wyniki badań własnych i opracowania dotyczące ochrony parku.

Woliński Park Narodowy

ul. Niepodległości 3a,

72-500 Międzyzdroje

tel.: 091 328 07 27, 328 07 37,

fax.:091 328 03 57

www: www.wolinpn.pl

email: wolinskipn@wolinpn.pl

Źródło opisu: www.wolinpn.pl
Źródło zdjęć: www.wolinpn.pl
Dodane: 2008-05-19 17:48:58 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarze (22)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • DARIA
  24 marca 2013 at 13:46

  PRZYDATNE:lol: 😆 😉 🙂

  Pomocna recenzja
 • Smolarek95
  23 marca 2010 at 22:52

  Suuper! Polecam:)

  Pomocna recenzja
 • MMagic*
  18 lutego 2010 at 19:59

  Z tego co przeczytałem jest tam przecudownie 🙂

  Pomocna recenzja
 • 456julcia
  7 lutego 2010 at 15:39

  zaje zaje naprawde:)

  Pomocna recenzja
 • olcia6996
  12 listopada 2009 at 20:15

  😆

  Pomocna recenzja
 • DOMIFLORA
  11 października 2009 at 15:13

  aaaaaaaaaauuu Wolin jest magiczny 😆

  Pomocna recenzja
 • goga
  11 października 2009 at 15:12

  TAM jest ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooodddddddddddddddjazd chyga

  Pomocna recenzja
 • Angusia
  18 września 2009 at 23:34

  Prześliczne widoki. Fauna i flora naprawdę zadziwiające ; ))

  Pomocna recenzja
 • marti621
  8 września 2009 at 19:17

  można się wyciszyć i odpocząć 🙂

  Pomocna recenzja
 • DOMINIFLORA
  8 maja 2009 at 13:52

  UWIELBIAM WYSPE WOLIN TO NAJLEPSZA WYSPA NA ŚWIECIE
  🙄

  Pomocna recenzja
 • iras_sts
  16 kwietnia 2010 at 19:34

  polecam 😉

  Pomocna recenzja
 • HeloPoli
  17 kwietnia 2010 at 13:20

  Ale piękne widoki. 🙂

  Pomocna recenzja
 • a
  3 listopada 2012 at 16:42

  super miejsce

  Pomocna recenzja
 • a
  3 listopada 2012 at 15:59

  :zzz :zzz :zzz polecam wszystkim miejsce i okolice

  Pomocna recenzja
 • a
  3 listopada 2012 at 15:57

  poprawka;dłuuugie magiczne miejsce mimo wszystko 🙂

  Pomocna recenzja
 • a
  3 listopada 2012 at 15:54

  dłgaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaawe

  Pomocna recenzja
 • jakia2
  25 marca 2012 at 23:39

  Fakt trochę za długa ta praca, a po za tym można by napisać coś o tym dlaczego akurat bielik jest symbolem tego parku (akurat to potrzebuję).
  „Na terenie parku stwierdzono występowanie ponad 230 gatunków ptaków, w tym lęgowych m.in.: bielika. Każdego roku w lasach wolińskich gniazduje kilka par największego z rodzimych ptaków drapieżnych ? orła bielika – jest symbolem bo to największy drapieżny prawnie chroniony ptak !!! Proste ?!?

  Pomocna recenzja
 • metropolia
  25 marca 2012 at 19:16

  troszkę jakby zadługie :zzz

  Pomocna recenzja
 • Niezadowolona
  31 maja 2011 at 17:04

  Fakt trochę za długa ta praca, a po za tym można by napisać coś o tym dlaczego akurat bielik jest symbolem tego parku (akurat to potrzebuję).

  Pomocna recenzja
 • :zzz
  30 listopada 2010 at 21:00

  :zzz

  Pomocna recenzja
 • Gadzina
  18 maja 2010 at 13:01

  JA UWAŻAM
  ŻE GDYBY TĄ PRACĘ SKRÓCIĆ TO BY BYŁO CIEKAWE I SZYBCIEJ BY SIĘ TĄ PRACĘ PRZECZYTAŁO A JAK TA PRACA JEST TAKA DŁUGA A KTOŚ JEST SPÓŹNIONY TO CO MA SIĘ JESZCZE BARDZIEJ ZPÓŹNIAĆ SIĘ MA NA LEKCJE WIĘC MOŻNA SKRÓCIĆ I BĘDZIE GIT 8)

  Pomocna recenzja
 • goga
  11 marca 2009 at 11:47

  :-|lubie tą wyspe
  😆

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna