Utworzony rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 1957 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 114 z późn. zm.) do 1 stycznia 1999 r. w województwie poznańskim – obecnie województwie Wielkopolskim.
Powierzchnia Parku wynosi 7619,82 ha, z czego 221 ha (17%) objęto ochroną ścisłą.
Wokół Parku wyznaczono otulinę o powierzchni 15003,00 ha. Park reprezentuje przyrodę regionu Pojezierza Wielkopolskiego. Położony na Nizinie Wielkopolskiej, 15 km na południe od Poznania. Zajmuje faliste i pagórkowate tereny na Pojezierzu Poznańskim, na lewym brzegu Warty.
Charakteryzuje się typowym krajobrazem polodowcowym, ukształtowanym w okresie 70.000 – 10.000 lat temu – wzgórza morenowe (najwyższe wzniesienie Osowa Góra dochodzi do 132 m n.p.m.), drumliny (małe, eliptyczne pagórki) i ozy (podobne do nasypów kolejowych – powstałe w szczelinach lodowca). Znajduje się tu część najdłuższego w Polsce ozu Bukowo-Mosińskiego o długości 374 km oraz wydmy i rynny (wyżłobione przez lodowiec Gruzdy), Lemy (owalne w zarysie pagórki), liczne głazy narzutowe. Z 12 jeziorami polodowcowymi, m.in.: Budzyńskie, Góreckie (z 2 wyspami), Skrzynka, Kociołek.
Prawie wszystkie jeziora Parku są bogatymi w substancje mineralne jeziorami eutroficznymi. Występują w nich różnorodne zbiorowiska roślin wodnych i bagiennych. Najdalej od brzegu rozwijają się rośliny całkowicie zanurzone, np.: wywłócznik kłosowy, rogatek sztywny, wiele gatunków rdestnic. Bliżej brzegów znajdują się zbiorowiska roślin o liściach pływających, do których zaliczany jest zespół lilii wodnych z grążelem żółtym i grzybieniem białym. Brzegi jezior zajmują szuwary, złożone m.in. z takich gatunków, jak: oczeret jeziorny, pałka wąskolistna i szerokolistna, trzcina pospolita oraz tatarak zwyczajny. Odmienna roślinność występuje nad jeziorem Skrzynka, jedynym w Parku jeziorem dystroficznym (ubogim w składniki mineralne). Skupiają się tutaj zbiorowiska torfowców, które gęstym kożuchem wkraczają na taflę jeziora, powodując jego zarastanie. W parku spotyka się także łąki, z których do najpiękniejszych należą barwne łąki trzęślicowe.
Ten przebogaty zespół form krajobrazu aluwialnego, zebranych na stosunkowo niewielkim obszarze, prof. Adam Wodziczko (pierwszy rzecznik utworzenia na tym terenie parku narodowego), nazwał prawdziwym muzeum form polodowcowych.Przyroda Parku jest zagrożona ze względu na bliskość Poznania i jego przemysłu. Niekorzystny wpływ wywołała też gradacja brudnicy mniszki w latach 1982-84. Ponieważ drzewostany sosnowe rosną głównie na siedliskach lessowych, istnieje konieczność intensywnej przebudowy lasów Parku (co dość mocno jest obecnie realizowane na bazie odnowień naturalnych). Przewiduje się, że do końca wieku sosna przestanie być gatunkiem dominującym. Stopniowo też usuwa się gatunki obce, wprowadzone w XIX i XX w., jak: dąb czerwony, sosna Banksa, sosna wejmutka,
W Parku znajduje się Muzeum Przyrodnicze przy ul. Wczasowej 1 w Puszczykowie oraz placówka naukowa.
Na obszarze Parku 34 drzewa oraz 1 głaz narzutowy (Głaz Leśników) objęto ochroną jako pomniki przyrody.
W Parku wyznaczono 5 szlaków turystycznych o łącznej długości 81 km.
Wielkopolska – kraina historyczna w zachodniej i środkowej Polsce, położona głównie w dorzeczu Warty oraz częściowo środkowej Odry i dolnej Wisły.
Pod względem fizycznogeograficznym Wielkopolska obejmuje trzy regiony: na północ Pojezierze Wielkopolskie , na południe Pojezierze Leszczyńskie i Nizinę Wielkopolską oraz południową część Pojezierza Pomorskiego, środkową część Pradoliny Toruńsko – Eberswaldzkiej, wschodnią część Pojezierza Lubuskiego, pradoliny Warciańsko – Odrzańskiej i Obniżenia Milicko – Głogowskiego.
W IX -X w. obszar ten stanowił terytorium państwa Polan z ośrodkiem w Gnieźnie. Na przełomie XII i XIII w. znany pod nazwą Moior Polonia tj. Wielka Polska.
Roślinność
Na terenie parku stwierdzono występowanie około 1100 gatunków roślin naczyniowych, 200 gatunków mszaków, 150 gatunków porostów, 350 gatunków glonów, 400 gatunków grzybów wyższych. Główny element flory stanowią gatunki eurosyberyjskie, m.in. sosna zwyczajna (jej udział w lasach wynosi 70%), a także liczne rośliny runa leśnego, jak np.: czworolist pospolity czy konwalia dwulistna, oraz gatunki środkowoeuropejskie, np.: dąb szypułkowy, grab pospolity, naparstnica zwyczajna, pięciornik biały. Z roślin północnych wymienić można zimoziół północny – relikt epoki lodowcowej. Wpływy łagodnego, wilgotnego klimatu Europy Zachodniej zaznacza się obecnością gatunków o charakterze atlantyckim: wiciokrzew pomorski, wąkrota zwyczajna, pięciornik płonny. Do roślin związanych z klimatem łagodnym należy również rzadkie drzewo – jarząb brekinia tzw. brzęk. Ubogie gleby bielicowe porastają bory sosnowe i sosnowo-dębowe bory mieszane. Na bogatszych glebach brunatnych rosną m.in. kwaśne dąbrowy, lasy dębowo-grabowe (grądy), a na siedliskach cieplejszych świetliste dąbrowy. Wilgotne i żyzne czarne ziemie w pobliżu jezior i cieków wodnych zajmują łęgi wiązowo-jesionowe, a tereny zabagnione olsy z panującą olszą czarną oraz zarośla z krzewiastych wierzb i kruszyny. Prawie wszystkie jeziora parku należą do bogatych w składniki mineralne tzw. jezior eutroficznych. Występują w nich różnorodne zbiorowiska roślin wodnych i bagiennych. Odmienna roślinność występuje nad jedynym w parku dystroficznym (ubogim w składniki mineralne) jeziorem Skrzynka, gdzie skupiają się zbiorowiska torfowców, które gęstym kożuchem wkraczają na taflę jeziora powodując jego zarastanie.
Zwierzęta
Fauna parku charakteryzuje się bogactwem gatunków należących do rozmaitych grup systematycznych. Najbogatsza jest fauna bezkręgowców, wśród których najliczniej reprezentowane są owady liczące ponad 3 tysiące gatunków. Lasy obfitują w chrząszcze. Są wśród nich zarówno gatunki chronione (jelonek rogacz, kozioróg dębosz), jak i groźne szkodniki drzew leśnych (m.in. szkodniki sosny – cetyniec większy, cetyniec mniejszy, przypłaszczek granatek oraz drwalnik paskowany). Bogaty jest świat pajęczaków. Z bardziej interesujących gatunków stwierdzono występowanie tygrzyka paskowanego, największego w Polsce przedstawiciela rodziny krzyżykowatych oraz pająka topika – jedynego w kraju gatunku spędzającego całe życie pod wodą. W jeziorach występują liczne okonie, leszcze, liny, szczupaki oraz węgorze. Na obszarze parku występują wszystkie gatunki płazów spotykanych na terenach nizinnych Polski oraz 5 gatunków gadów: gniewosz, zaskroniec, padalec, jaszczurka zwinka i jaszczurka żyworodna. Ptaki w parku reprezentowane są przez ok. 190 gatunków lęgowców i przelotnych. Z rzadko spotykanych wymienić należy kraskę, zimorodka i dzięcioła czarnego. Z ptaków drapieżnych można zauważyć wśród lasów i łąk kanię czarną, w pobliżu pól myszołowa zwyczajnego, a przy bagnach błotniaka stawowego. Na obszarze parku występuje ponad 40 gatunków ssaków w tym m.in. ryjówki i liczne gatunki nietoperzy.
Kultura materialna i turystyka
Do najcenniejszych zabytków na terenie parku należą: drewniany kościół w Łodzi z XVII w. oraz kościoły w Puszczykowie, Stęszewie i Wirach. W Szreniawie i Trzebawiu zachowały się do dziewiętnastowieczne dwory. Ciekawym obiektem są też ruiny zamku zbudowanego w 1827 r. przez Tytusa Działyńskiego na wyspie Zamkowej na Jez. Góreckim. Park jest odwiedzany przez ponad milion turystów rocznie. Przez jego teren biegnie pięć znakowanych szlaków turystycznych. Wyznaczono 7 tras wycieczkowych, pozwalających na poznawanie nie tylko wartości przyrodniczych, ale także kulturowych tego terenu. Bogactwo flory i fauny parku przedstawia ekspozycja w Ośrodku Muzealno-Dydaktycznym Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach
Wielkopolski Park Narodowy
Jeziory, 62-050 Mosina
tel.: 061 813 22 06, tel./fax.: 061 813 62 99
email: sekretariat@wielkopolskipn.pl
Źródło opisu: www.wielkopolskipn.pl
Źródło zdjęć: www.wielkopolskipn.pl
Dodane: 2008-05-19 19:42:08 przez Gorroz
Miesz. Jezior
12 stycznia 2009 at 10:35Zdjęcie 2/6 przedstawia Jezioro Góreckie a nie rzekę Warte. Warta płynie obrzeżem WPN w Puszczykówku i Puszczykowie. A nie przez centrum WPN jakim jest miejscowość Jeziory. Widok byłego Pałacu Artura Greisera, Następnie Siedziby Prewentorium dla dzieci, a 1989 Podstępnie zagarnientego przez Durekcję WPN.
Pomocna recenzjadolarinho
12 stycznia 2010 at 20:13piekne widoki,
Pomocna recenzjaświetne miejsce pieszych wędrówek
keVen
1 lutego 2010 at 19:12Piękne miejsce. Polecam na parogodzinne spacery 😀
Pomocna recenzjaJest co podziwiać.
czaroadas
21 lutego 2010 at 19:03bardzo ładnie
Pomocna recenzjanon
28 lutego 2010 at 19:11Piękne miejsce, warte zwiedzenia…
Pomocna recenzjamt56
6 marca 2010 at 12:36warto odwiedzać takie parki
Pomocna recenzjahermenegilda15
8 marca 2010 at 00:49Zachwycają mnie takie widoki! Aż chce, się tam być 🙂
Pomocna recenzjanetbielecki
17 maja 2010 at 19:00fajnie jest tam 😀
Pomocna recenzjaolaf
19 maja 2010 at 19:48bardzo ladnie che tam byc 😆 8) 🙄
Pomocna recenzjaGizmi7
19 maja 2010 at 20:32racja, bardzo adne miejsce
Pomocna recenzjaensede
20 maja 2010 at 05:00Po spacerku na łonie natury człowiek zawsze czuje się lepiej
Pomocna recenzjaklaudius xd
24 maja 2010 at 18:50ale dlugie nie mogli skrucic 😛
Pomocna recenzjaadami2
10 stycznia 2010 at 20:59Kłamałem to nuda! :zzz
Pomocna recenzjaMalilk
10 stycznia 2010 at 20:56Miesz. Jezior
12 stycznia 2009 at 10:42Zdjęcie 4/6 przedstawia Jezioro Góreckie i wyspę zamkową. Zdjęcie wykonane z tak zwanej Dużej plaży, która niestety już nie istnieje, bo WPN zakazał kąpieli w Jeziorze Góreckim. Na owej Plaży rósł nie gdyś piękny i rozłożysty Dąb. Od czasu, gdy WPN przybił na nim tabliczkę „Pomnik Przyrody”, Dąb chyba, na złość WPN-owu Usechł. 😉
Pomocna recenzjaMiesz.OsowejGóry
17 lutego 2009 at 09:45zgadzam sie z Miesz.Jezior
Pomocna recenzjamarla999@wp.pl
25 marca 2009 at 21:13Ale super informacje! Myslę, że zrobicie tak o 23 Parkach Narodowych :roll:! Czekam na opisanie !!! 😉 8)
Pomocna recenzjaanomim
16 kwietnia 2009 at 17:19😐 😡 😡 😡 😡 ciekawe wiadomosci
Pomocna recenzjaiwi
5 września 2009 at 16:23warto pospacerować w parku
Pomocna recenzjakasia5566
6 września 2009 at 20:27🙂
Pomocna recenzjasol29
17 września 2009 at 19:05thx
Pomocna recenzjamarta_p_16
22 września 2009 at 16:10śliczne widoki
Pomocna recenzjaadami22
29 września 2009 at 15:46piękny park
Pomocna recenzjaświetny na spacerki!!
Miley35
9 listopada 2009 at 19:40Super zdięcia . Warto tam być! Czećś jestem Hannah Montana! 😆 :zzz 🙄 😡 🙂
Pomocna recenzjaw i r d
11 grudnia 2009 at 20:02Pięknie tam jest warto zwiedzic 🙄
Pomocna recenzjaYeero
24 maja 2010 at 19:03ale dlugie nie mogli skrucic 😛
Pomocna recenzjaRewelacyjny poziom merytoryczny i ortograficzny komentarza 😉
Kosa
30 maja 2010 at 14:27ale dlugie nie mogli skrucic 😛
Pomocna recenzjaDla ciebie to chyba powinni tu film umieścić…
homolfan
11 września 2011 at 13:56straszne długi ten opis :zzz
Pomocna recenzjastrasznie głupi ten komentarz ! 😆
kamilaD@33
3 listopada 2011 at 20:52:zzz :oops:straszne długi ten opis :zzz
strasznie głupi ten komentarz ! 😆
nuda
Pomocna recenzjaKama2264
24 listopada 2011 at 18:36Nie ma nawet nic o zwierzętach tylko jakieś ryby i pająki…NUDYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY :zzz
Pomocna recenzja@gusi@
28 lutego 2012 at 22:42:zzz :oops:straszne długi ten opis :zzz
strasznie głupi ten komentarz ! 😆
nuda
Pomocna recenzjagłupie!to prawda! 😥 aż mnie paraliżuje 😛
@gusi@
28 lutego 2012 at 22:43Nie ma nawet nic o zwierzętach tylko jakieś ryby i pająki…NUDYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY :zzz
Pomocna recenzjai tylko dwa gatunki chronione roślin.Niema leprzej strony? 😡
nzbsfzhc \m
1 marca 2012 at 20:04😥
Pomocna recenzjaand
25 marca 2012 at 13:56Jesteście pospolitymi burakami. Artykuł jest o Parku Narodowym i jako taki całkowicie na temat. Czego jeszcze chcecie, żeby do wszych pustych głów te informacje same weszły? Nie zmieszczą się!
Pomocna recenzjalolka_1234
26 marca 2012 at 17:08😉
Pomocna recenzjaNaszczęście Ja tego kuć nie muszę ;p Tylko na kartce opisać
Marta111
19 czerwca 2012 at 22:01ja nie wiem o tym parku, bo nie jestem stamtąd a własnie sie tam wybieram
Pomocna recenzja@gusi@
26 czerwca 2012 at 15:25Jak się nazywa to jezioro
Pomocna recenzjamosz
16 grudnia 2012 at 19:05odczep sie od nich
Pomocna recenzjadarth vader
11 września 2011 at 11:59straszne długi ten opis :zzz
Pomocna recenzjazarraka
22 maja 2011 at 14:52pfpfpfpfpfpfpfppfpfpfpfppfpfpfpfppfpfpf :-* kazdy wie o tym parku
Pomocna recenzjaklaudii
7 czerwca 2010 at 20:23macie coś o pojezierzach
Pomocna recenzjaAla
15 czerwca 2010 at 19:49piękne miejsca i super zdjEcia
Pomocna recenzjaAla
15 czerwca 2010 at 19:50jest na co popatrzeć zachęcam do pojechania tam
Pomocna recenzjadn88070715293
23 października 2010 at 02:20Pięknie tam jest
Pomocna recenzjakkika2009
17 listopada 2010 at 13:53piekne krajobrazy
Pomocna recenzjaroksana0206
23 listopada 2010 at 16:48jak nazywaja sie szlaki turystyczne w wielkopolskim parku narodowym..? 😮
Pomocna recenzjalaska
24 listopada 2010 at 19:09😥 😀 😆 :-* 😐 🙁 🙄 byłam tam super widoki pozdro 😉 😡 🙄
Pomocna recenzja4544
9 grudnia 2010 at 13:20:-* zachęcam tam pojechać
Pomocna recenzjamod123409
4 stycznia 2011 at 18:33kaziu patla glupie to
Pomocna recenzjaema
9 maja 2011 at 20:35:zzz 😳
Pomocna recenzjafuk yea
11 maja 2011 at 20:10byłam tam tam jest super 😆
Pomocna recenzjadddd
5 czerwca 2013 at 15:44fajne
Pomocna recenzja