Zaloguj się

Twierdza leży w zachodniej części miasta. Otoczona jest ceglanym murem Carnota o długości ponad 2300m.

Twierdza Boyen wzniesiona w latach 1844-1856 jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Położona na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Zbudowana została na obszarze liczącym ok.100ha i stanowiła bardzo ważny obiekt strategiczny Prus Wschodnich.

Do twierdzy prowadzą dwie drogi od strony Giżycka i Kętrzyna oraz cztery bramy wjazdowe:

dwie główne Giżycka i Kętrzyńska,

– pomocnicze specjalnego przeznaczenia

Wodna (wyposażona w podnoszony most zwodzony),

Prochowa (obok dzisiejszego amfiteatru).

Twierdza stanowiła główny punkt umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Król Fryderyk Wilhelm IV wydał w 1841 roku decyzję o budowie twierdzy. Już dwa lata później ruszyła budowa.

W grudniu 1846 roku król Fryderyk Wilhelm nadał nazwę budowli: Feste Boyen. Trzy bastiony otrzymały imiona generała von Boyena Leopold, Ludwik, Herman, a pozostałe trzy pra wo, miecz, światło – od rodowego hasła generała.

We wnętrzu twierdzy znaleźć można liczne schrony i budynki. Od 1993r. obiekt jest pod opieką Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen.

W położonym wewnątrz twierdzy amfiteatrze odbywają się festiwale i koncerty. W pobliżu twierdzy znajduje się schronisko młodzieżowe, obiekt kolonijny oraz pole namiotowe.

Turyści mogą skorzystać z usług przewodnika ( brama Giżycka, tuż przy biurze informacji turystycznej) i zwiedzić jedną z trzech tras turystycznych.

Obecnie teren twierdzy poprzecinany jest licznymi oznakowanymi ścieżkami spacerowymi. Znajduje się tu schronisko młodzieżowe dla ok.200 osób, jak również działa tu Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen. Co roku, w okresie letnim, na terenie amfiteatru znajdującego się obok bramy Prochowej, odbywają się liczne imprezy połączone z koncertami, takie jak Szanty w Giżycku i szereg innych.

Dorośli i młodzież za zwiedzanie twierdzy zapłacą 3 zł, dzieci do lat 10 zapłacą 2 zł.

Twierdza Boyen

ul. Turystyczna 1
11-500 Giżycko
Telefon: (087) 428 29 59

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2009-01-25 16:32:29 przez Anonim

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • asslikethat
  16 lutego 2011 at 12:39

  bardzo mi się podoba, lecz właśnie powoli ona się wali. Miejmy nadzieję że zrobią coś z tym. A tak poza tym to naprawdę fajne imprezy się tam odbywają. wszelakie koncerty oraz MAZURY HIP HOP FESTIVAL. polecam. 🙂

  Pomocna recenzja
 • Jessie
  8 maja 2010 at 13:58

  Na pewno warto to miejsce zobaczyć. Moja koleżanka tam była i się zachwyca wyjazdem.

  Pomocna recenzja
 • iwi7
  25 marca 2010 at 21:35

  warto zobaczyc, sama ma to na codzień ale ciekawe

  Pomocna recenzja
 • FairyTale
  5 lutego 2010 at 11:00

  Jest przepiękna, lecz ze starości powoli zaczyna sie walić. Odbywają się tam super imprezy, min. MAZURY HIP-HOP FESTIVAL !

  Pomocna recenzja
 • 8adams8
  7 września 2009 at 21:16

  Interesuja mnie takie twierdze, szczególknie te z II wojny swiatowej, napewno sie wybiore

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna