Zaloguj się

Teatr powstał w 1995 roku z inicjatywy Artura Lisa i Artura Żebrowskiego jako eksperymentalna, interdyscyplinarna grupa twórcza działająca na obrzeżach teatru, skupiająca artystów poszukujących. Od początku swojego istnienia Makata koncentruje się na badaniu granic teatru, budując swoje spektakle w przestrzeniach eksperymentalnych takich jak fabryki, zamki oraz plenery, niejednokrotnie sięgając do krótkiej, otwartej formy artystycznej z elementem improwizacji, takiej jak happening. W swoich przedstawieniach Makata wykorzystuje różnorodne techniki teatralne, ruch, słowo, pieśń, lalki, ogień oraz muzykę na żywo. Inspiracją spektakli są motywy literackie takie jak „Boska Komedia” Dantego, a także rytuały – noc świętojańska, obrzęd weselny.
Ważnym etapem w historii teatru jest praca z rytuałem. Jej celem jest ożywienie rytuałów słowiańskich poprzez nadanie im nowego, współczesnego charakteru i formy dzięki wykorzystaniu różnorodnych technik teatralnych. Na podstawie materiałów zebranych podczas wypraw na Huculszczyznę (Ukraina), Łemkowszczyznę (Słowacja), północne Mazowsze i Kurpie powstały spektakle „Rozhowory” i „Wesele”, wykorzystujące tradycyjne pieśni i muzykę. Intencją tych działań było poruszenie różnych poziomów wrażliwości widza oraz przypomnienie obrzędowych obyczajów mieszkańców różnych terenów środkowej europy, bardzo często kultywowanych do dziś.
Tworząc swoje spektakle i happeningi Teatr współpracował z wieloma artystami, między innymi: Kochankami Gwiezdnych Przestrzeni, zespołem Swoją Drogą, Ewą Wróbel, Wiktorem Wiktorczykiem i Kliniką Lalek, Teatrem Znak, Teatrem Tulikansa z Finlandii, itd.
Od dłuższego czasu Teatr zafascynowany jest Wisłą i jej niezwykłym potencjałem w tworzeniu sztuki. Kolejny spektakl Makaty związany będzie z wodą.

Email : makata7@poczta.onet.pl
Telefon kom. : 0 513 172 614
www : www.makata.org

Źródło opisu: http://www.pora.pl/venue/teatr-makata
Źródło zdjęć: http://www.pora.pl/resources/n/74/77274/1/teatr-makata.JPG
Dodane: 2010-04-12 16:21:35 przez sgoha28

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna