Zaloguj się

Położone na skarpie wiślanej jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Warszawie. Zniszczone podczas powstania warszawskiego, odbudowane z ogromną wiernością, zostało umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Na obrzeżach Starego Miasta jest Plac Zamkowy, pośrodku którego stoi monumentalna Kolumna Zygmunta, najstarszy pomnik świecki w Polsce. Obecnie schody u jej podstawy to ulubione miejsce spotkań młodzieży. Wschodnią stronę placu zajmuje Zamek Królewski, pierwotnie budowla gotycka, przebudowana za czasów króla Zygmunta Augusta II w stylu renesansowym.

Plac Zamkowy jest dobrym miejscem, aby od niego rozpocząć zwiedzanie Starego Miasta. Tutaj znajduje się postój dorożek staromiejskich, rikszy i kolejki turystycznej. Romantyczne zaułki, mury obronne, piękne kościoły, oraz wąski uliczki schodzące ku Wiśle zachęcają do spacerów, podczas których można poczuć atmosferę dawnej Warszawy. Staromiejski Rynek , który od czasów książąt Mazowieckich do XVIII wieku był centrum Warszawy, w XIX wieku stracił swe znaczenie, a z czasem podobnie jak całe Stare Miasto stał się dzielnicą trzeciorzędową, zamieszkałą przez polski i żydowski proletariat. Zachował on jednak wyraźny i jednolity charakter XVI i XVII wieku, epoki największego rozkwitu mieszczaństwa w Polsce i żywego ruchu artystycznego. Dziś jest najpiękniejszym i najlepiej stylowo zachowanym placem Warszawy. Można tu posłuchać muzyki na świeżym powietrzu, obejrzeć i zakupić prace ulicznych artystów, znaleźć unikalne detale architektoniczne wykonane ręką warszawskiego rzemieślnika. W okresie letnim organizowane są imprezy teatralne, kulturalne i muzyczne.

Stare Miasto to także kolorowe, kilkupiętrowe, różnej wysokości kamienice o przepięknych portalach, wykuszach i attykach, zdobione starymi godłami i herbami mieszczańskimi, rzeźbami figuralnymi o postaciach ludzkich albo zwierzęcych, głównie zaś artystycznymi sgraffitami, związanymi tematycznie bądź z dziejami danej kamienicy, bądź z jakąś legendą warszawską.

Warszawska starówka, którą chcielibyśmy Wam przybliżyć to miejsce przesiąknięte historią i legendami, z pięknymi zabytkami, kościołami i pomnikami. Ale to także miejsce, którego atmosferę tworzą tajemnicze zaułki, wąskie uliczki z kamiennymi schodkami, stragany z kwiatami i preclami oraz nastrojowe restauracje, popularne puby, stylowe kawiarnie i kluby muzyczne.

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-02-13 23:01:40 przez Adrian Kabaci

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • pulka27@interia.pl
  22 marca 2013 at 13:52

  odp ktoś jak dojechać do starego miasta z centrum zdrowia dziecka (przylesie) 😕

  Pomocna recenzja
 • pulka27@interia.pl
  22 marca 2013 at 11:13

  jak dojechać z centrum zdrowia dziecka(miEdzylesie) do starego miasta???

  Pomocna recenzja
 • aleqsa
  2 czerwca 2012 at 09:45

  Stare Miasto w Warszawie jest jedynym na świecie przykładem kompletnej odbudowy zabytków, powstałych między XIII a XX wiekiem. Dziś historyczne centrum Warszawy przypomina oddzielne miasteczko. Posiada ciasną zabudowę oraz średniowieczny układ ulic.

  Pomocna recenzja
 • iqqa
  2 czerwca 2012 at 09:38

  W czasie Powstania Warszawskiego ponad 85 proc. Starego Miasta zostało zniszczone. Po wojnie, w ciągu pięciu lat najpiękniejsza dzielnica stolicy została odbudowana.

  Pomocna recenzja
 • sgoha28
  7 kwietnia 2010 at 16:50

  Polecam zwiedzić uliczki mniej uczęszczane przez turystów.Mi osobiście spowszedniało ale bywam tam codziennie.

  Pomocna recenzja
 • asiunia0000
  22 lutego 2010 at 17:56

  Będąc w Warszawie nie można go nie zwiedzić.

  Pomocna recenzja
 • madenia
  21 lutego 2010 at 20:18

  naprawde piękne widoki warto -zapadają w pamięci na długo

  Pomocna recenzja
 • olaa
  7 lutego 2010 at 20:16

  ma swój klimat 🙂

  Pomocna recenzja
 • nimeesha
  29 września 2009 at 21:36

  Bardzo urocze miejsce 🙂 Naprawdę warto wybrać się tam na spacer

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna