Zaloguj się

Stadnina Koni w Dobrzyniewie Kluby jeździeckie, Sport

Dobrzyniewo 23, Piła

Stadnina Koni w Dobrzyniewie
Stadnina Koni w Dobrzyniewie Spółka z o.o.

Stadnina Koni w Dobrzyniewie
działalność gospodarczą prowadzi na terenie gmin: Wyrzysk we wschodniej części powiatu pilskiego, woj. wielkopolskiego, Sadki w zachodniej części powiatu nakielskiego, woj. kujawsko-pomorskiego oraz Biały Bór w powiecie szczecineckim, woj. zachodniopomorskie. Spółka gospodaruje na powierzchni 2.863 ha, z czego 52 ha stanowią własność Spółki, pozostałe 2.811 ha dzierżawione są od Agencji Nieruchomości Rolnych.

W układzie organizacyjnym Spółki działają następujące jednostki gospodarcze na ograniczonym wewnętrznym rozrachunku:

* Gospodarstwo Dobrzyniewo z Suszarnią i Mieszalnią Pasz w Gleśnie i gorzelnią rolniczą w Dobrzyniewie;
* Gospodarstwo Glesno z ośrodkiem rekreacyjno-wypoczynkowym;
* Gospodarstwo Mrozowo;
* Stado Ogierów Biały Bór.

Od roku 1954 zaczęto kompletować stada zarodowe bydła i trzody chlewnej. Powołany został wtedy Zespół Hodowli Zarodowej, który od roku 1959 funkcjonował jako Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej w Dobrzyniewie. Obecnie hodujemy wszystkie gatunki podstawowe zwierząt: konie rasy wielkopolskiej oraz stado zachowawcze rasy konik polski, bydło, trzodę chlewną.

Dobrzyniewo – to jeden z największych ośrodków hodowlanych w Polsce. Po przeprowadzonej restrukturyzacji powołana została Stadnina Koni w Dobrzyniewie Spółka z o.o., która działa od dnia 01.05.1993 r. Oparta na solidnych tradycjach i konsekwentnie rozwijana hodowla przynosi nam wiele sukcesów. Na kolejnych Krajowych Wystawach Zwierząt Hodowlanych, w bardzo silnej konkurencji hodowców z całego kraju, zdobyliśmy w ostatnich latach prestiżowe tytułu i nagrody.

W Dobrzyniewie hodujemy konie ras: wielkopolskiej, szlachetnej półkrwi i nieliczną już w Polsce rasę konika polskiego. Stado koni wielkopolskich liczy ponad 110 szt., w tym 30 klaczy zarodowych. Odpowiedni dobór czołowych ogierów w Stadninie pozwolił na wyhodowanie konia bardzo szlachetnego, doskonałego konia wierzchowego, sprawdzającego się w sportach jeździeckich, rekreacji, a także powożeniu. Czołowymi ogierami używanymi do krycia klaczy w ostatnich sezonach były: 2173 Le Voltaire KWPN, 1867 Biskwit sp., 1506 Bujak sp., 373 GspPz Likedeeler mekl., 417 GPz Lascadell hol., 113 GSz Carry Son hol., El Bundy han., 5 G/Gd Candy Cup xx, 452 GPz Widam KWPN. W Stadninie prowadzimy hodowlę zachowawczą konika polskiego wg. krajowego programu utrzymania populacji tej rasy.

Konik polski cieszy się ogromnym powodzeniem w nauczaniu jazdy konnej dzieci i młodzieży oraz znajduje zastosowanie w hipoterapii i zaprzęgach.

Na Krajowych i Regionalnych Wystawach Zwierząt Hodowlanych wystawione przez Spółkę konie zdobyły: 34 czempiony i wiceczempiony, 60 złotych medali.

Stado Ogierów w Białym Borze powstało w latach 1956-60. Na początku lat 60-tych rozpoczął działalność Zakład Treningowy dla ogierów i klaczy. Zadaniem jego jest ocena wartości użytkowej koni przed włączeniem do hodowli. Prowadzimy na zlecenie Polskiego Związku Hodowców Koni testy 100-dniowe dla ogierów i 60-dniowe dla klaczy. Ogiery rasy wielkopolskiej, małopolskiej oraz szlachetnej półkrwi poddawane są próbom dzielności, które prowadzą do oceny ich wartości użytkowej.

W parku znajduje się kilkadziesiąt przeszkód terenowych, z których komponuje się trasy zawodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Solidnie zbudowane oraz doskonale rozmieszczone w terenie stanowią one unikalne miejsce do organizowania zawodów międzynarodowych klasy światowej w WKKW.

Od 1 maja 2007 roku Stado Ogierów Biały Bór zostaje połaczone ze Stadniną Koni w Dobrzyniewie Sp. z o.o. W chwili obecnej Stado działa na terenie województwa zachodniopomorskiego, mając na stanie 60 ogierów, w tym: 42 ogiery szlachetne i 18 ogierów zimnokrwistych.


Stadnina Koni w Dobrzyniewie

zajmuje obszar położony na południowym skraju Pojezierza Krajeńskiego.
Płynąca od północy Łobzonka, prawy dopływ Noteci, omija Dobrzyniewo z prawej strony. Rzeka przepływa przez starą miejscowość Łobżenica w odległości 10 km na północ od Dobrzyniewa, a następnie przez Wyrzysk (2 km) i Osiek nad Notecią (ok. 5 km).
W dolnym biegu rzeki malownicza dolina Łobzonki wcina się głęboko pomiędzy wzgórza morenowe.
Dobrzyniewo położone jest w pobliżu drogi z Bydgoszczy do Piły i Szczecina (około 40 km od Piły).
W okolicy znajdują się stare grody i miejscowości o historycznym znaczeniu oraz wiele zabytków. Pierwsza wzmianka o Łobżenicy pochodzi z roku 1398. W latach 1431 i 1457 miasto było dwukrotnie zniszczone przez Krzyżaków. W roku 1606 otrzymało ordynację dla „nowego miasta”, w którym osiedlali się przybysze ze Szkocji. Zabytkowy kościół Świętej Trójcy, z przełomu XV i XVI wieku zachował elementy architektury gotyckiej i barokowej.
Jeszcze starszym grodem był Wyrzysk, znany już w 1320 roku. Miasto to położone jest na wzgórzach otaczających dolinę Łobzonki.
W kościele Św. Marcina zachował się dawny ołtarz główny z 1738 roku.
Niedaleko, około 3 km na południe od Wyrzyska, opodal wierzchołka Dębowej Góry znajduje się rezerwat przyrody „Zielona Góra”.
Został on utworzony dla ochrony urozmaiconego lasu mieszanego oraz różnych typów grądu, kwaśnej dąbrowy o przewadze dębów i licznymi okazami jarzębów brekini. Runo zawiera rzadkie rośliny, a wśród nich stanowiska wawrzynka wilczegołyka oraz gwiazdnicy wielokwiatowej, lilii złotogłowia i storczyków. Walory przyrodnicze tego regionu przyciągają turystów i miłośników natury.
Szczególnie cennym walorem jest zachowane czyste środowisko naturalne, ponieważ nie ma w okolicy dużych zakładów przemysłowych.
Nad pięknymi jeziorami położonymi wśród rozległych lasów turyści i wczasowicze znajdują liczne kąpieliska.

Zabytki historyczne i pomniki przyrody dostępne są zwiedzającym przez cały rok .
W Osieku nad Notecią znajduje się Skansen Archeologiczno-Etnograficzny.
Oryginalne XIX-wieczne zagrody wiejskie dają świadectwo obyczajów, organizacji życia i kultury żyjących tutaj od wieków włościan krajeńskich.
W miejscowości Górka Klasztorna znajduje się najstarsze w Polsce Sanktuarium Maryjne z XII wieku.

Przez cały rok odwiedzający Stadninę Koni w Dobrzyniewie mogą liczyć na niezapomniane wrażenia.

Stadnina Koni w Dobrzyniewie Sp. z o.o.
Dobrzyniewo 23
89-311 Falmierowo
woj. wielkopolskie
tel: (067) 286-30-11
fax: (067) 286-30-12
e-mail: poczta@skdobrzyniewo.pl

http://www.skdobrzyniewo.pl/

Źródło opisu: http://www.skdobrzyniewo.pl/
Źródło zdjęć: http://www.skdobrzyniewo.pl/
Dodane: 2011-03-29 17:55:38 przez Martika

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna