Zaloguj się

Stadnina Koni „Ochaby”

Stadnina Koni „Ochaby” sp. z o.o. jest następcą prawnym Stadniny Koni Pruchna, która została powołana decyzją Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych z dnia 01.01.1952r. z zadaniem hodowli koni angloarabskich. Konie tej rasy zostały sprowadzone z Francji do Polski w roku 1947.

Podzielono je na 4 grupy i umieszczono w trzech stadninach poznańskich (Gałowo, Nieświatów, Mchów) oraz jedną grupę przydzielono do Państwowego Zarządu Nieruchomości Ziemskich Okręgu Ziemi Lubuskiej. W roku 1952, decyzją Centralnego Zarządu Hodowli Koni, w Stadninie Koni Pruchna miało powstać polskie centrum hodowli koni angloarabskich w typie francuskim. W tym celu przewieziono do nowo powstałej stadniny 53 klacze oraz 3 ogiery ze stadnin poznańskich i umieszczono je w gospodarstwie Ochaby, należącym do Stadniny Koni Pruchna. Szybko okazało się, że ochabski mikroklimat wyjątkowo sprzyja rozwojowi angloarabów francuskich.

Od chwili utworzenia Stadniny wyhodowano w niej wiele znakomitych koni, które wywarły duży wpływ na polską hodowlę. Angloaraby z Ochab okazały się wspaniałymi końmi sportowymi ze szczególnymi predyspozycjami do WKKW, wyróżniającymi się dobrym charakterem, dużym temperamentem, urodą i dobrym ruchem. Osiągnęły również wysoki poziom dzielności wyścigowej i sportowej.

Hodowla koni prowadzona jest zgodnie z założeniami planu hodowlanego opracowanego na lata 1998 do 2010, oraz jego uaktualnieniem w 2003 roku. Stadnina z etatem 50 klaczy matek prowadzi hodowlę w dwóch kierunkach: konia angloarabskiego pochodzenia francuskiego w oparciu o 35 klaczy, z których 15 spełnia dodatkowo wymogi programu ochrony zasobów genetycznych koni rasy małopolskiej oraz polskiego konia szlachetnego półkrwi na bazie 15 klaczy matek. Konie angloarabskie naszej hodowli rejestrowane są w księdze koni rasy małopolskiej.

Stadnina Koni „Ochaby” prowadzi pensjonat dla koni. Boksy dla koni w pensjonacie położone są przy krytej ujeżdżalni na której można bez problemu trenować swojego pupila przez cały rok. Kryta ujeżdżalnia należy do kompleksu Ośrodka Sportów Konnych położonego w sąsiedztwie rzeki Wisły.

Koniom pozostawionym pod naszą opieką zapewniamy:

* całodobową opiekę,
* stały i nieskrępowany dostęp do wody (poidła),
* najwyższej jakości pasze i ściółkę,
* boksy odpowiadające normom unijnym,
* karuzele dla koni

Właścicielom koni umożliwiamy:

* dostęp do myjki dla koni,
* wejście na krytą ujeżdżalnie,
* wyjazd na koniu w malowniczy teren położony wokół stadniny.

Ponadto istnieje możliwość wykupienia:

* lekcji z instruktorem,
* usług kowala,
* usług weterynaryjnych
* indywidualnego treningu koni
* zakwaterowanie na terenie stadniny w malowniczo położonym hoteliku nad Wisłą
* zabiegów zootechniczno-weterynaryjnych w celu skutecznego pokrycia klaczy

Stadnina Koni „Ochaby” Sp. z o.o.
Ochaby Wielkie 1
43-430 Skoczów
tel./fax: (033) 853-37-76, 853-10-13
e-mail: biuro@stadnina-ochaby.com.pl

Stadnina Koni „Ochaby” Spółka z o.o.

Ochaby Wielkie
ul. Hodowlana 16
43-430 Skoczów
fax. (33) 8 520 244

Internet

www.stadnina-ochaby.com.pl
biuro@stadnina-ochaby.com.pl

Źródło opisu: http://www.stadnina-ochaby.com.pl/
Źródło zdjęć: http://www.stadnina-ochaby.com.pl/
Dodane: 2011-03-29 13:01:21 przez Martika

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • wilka
    10 lipca 2011 at 12:01

    W 2009 Stadnina Koni wystawiła Ośrodek Sportów Konnych wraz z terenem o powierzchni 5,2 ha na sprzedaż, co stało się w 2010. Nowy inwestor, pod nazwą Dream Park Ochaby, chce utworzyć na tym terenie Park Rozrywki i Edukacji. Stadnina Koni funkcjonuje nadal.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna