Zaloguj się

Stadnina Koni Nowe Jankowice w Nowych Jankowicach Kluby jeździeckie, Sport

Nowe Jankowice, Grudziądz

Stadnina Koni Nowe Jankowice w Nowych Jankowicach

Po II wojnie światowej pogłowie koni roboczych w Polsce przedstawiało się bardzo źle zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Z tego względu ówczesny Centralny Zarząd Hodowli Koni zdecydował o powołaniu państwowych stadnin tego typu.

Jedną z kilku powołanych do działalności była Stadnina Koni ?Nowe Jankowice?, która rozpoczęła swoją działalność w dniu 1 lipca 1952 roku (początkowo jeszcze pod nazwą Lisnowo Zamek). Należy do grupy spółek strategicznych Agencji Nieruchomości Rolnych z uwagi na jej znaczenie dla krajowej hodowli koni ras zimnokrwistych jak i bydła mlecznego. Zarówno klacze jak i ogiery stanowią bezcenną bazę genetyczną, z której korzystają wszyscy krajowi hodowcy gdyż jest jedyną państwową stadniną zarodową w kraju rasy konia zimnokrwistego.

Nowe Jankowice położone są na terenie województwa kujawsko- pomorskiego, Gminy Łasin, w powiecie grudziądzkim. Stadnina znajduje się na szlaku turystycznym Pomorsko- Mazurskim na trasie Grudziądz-Olsztyn. Krajobraz polodowcowy, teren bardzo malowniczy, urozmaicony, liczne jeziora i bogata przyroda zachęcają do odwiedzania tych stron.

Od początku istnienia Stadniny w jej skład wchodzi 6 gospodarstw rolnych, ściśle ze sobą współpracujących tj. Gospodarstwo Nowe Jankowice, Lisnowo, Mędrzyce, Szarnoś, Bogdanki, Widlice oraz Warsztat Mechaniczno-Naprawczy w Łasinie świadczący usługi remontowe.

Dodatkową atrakcją Stadniny są 3 pałace, ( w Nowych Jankowicach, Lisnowie i Bogdankach) pochodzące z końca XIX wieku, oraz 2 dworki wiejskie z końca XIX wieku (w Mędrzycach i Widlicach). Wszystkie zabytki znajdują się pod opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu.

Spółka prowadzi działalność rolniczą na obszarze około 2 500 ha. Ważną część działalności Stadniny stanowi produkcja rzepaku ozimego oraz zbóż ( w tym pszenicy konsumpcyjnej). Ponadto oprócz hodowli koni (łączna liczba koni hodowlanych ok. 250 sztuk), prowadzi hodowlę bydła ( ok. 1200 sztuk) i jest znaczącym w regionie producentem mleka krowiego.

Zarówno klacze jak i ogiery nowojankowickie stanowią bezcenną bazę genetyczną, z której korzystają wszyscy krajowi hodowcy. Konie zimnokrwiste hodowane w stadninie Nowe Jankowice od wielu lat zaopatrują stada krajowe w najbardziej wartościowe ogiery. Obserwuje się także ciągłe zainteresowanie prywatnych hodowców.
Stadnina Koni ?Nowe Jankowice? prowadzi aukcje licencjonowanych ogierów trzyletnich, które odbywają się rokrocznie w październiku w Gospodarstwie Szarnoś gdzie znajduje się wychowalnia ogierków. Do sprzedaży aukcyjnej zostaje wystawionych każdego roku od 12- 15 ogierów trzyletnich z licencją, Nabywcami ogierów są Stada Ogierów Skarbu Państwa oraz coraz liczniejsza grupa hodowców indywidualnych. Oprócz ogierów Stadnina sprzedaje klacze hodowlane oraz młodzież hodowlaną. Sprzedaże organizowane są w formie aukcji dwukrotnie w ciągu roku w terminie wiosennym i jesiennym.

Stadnina Koni Nowe Jankowice od szeregu lat należy do ścisłej czołówki najlepszych przedsiębiorstw hodowlanych zarówno na terenie województwa, regionu, jak też całego kraju. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia.

Stadnina Koni „Nowe Jankowice” Sp. z o.o.
w Nowych Jankowicach
86-320 Łasin
tel./fax: (056) 466-08-35, 446-08-26 do 27
e-mail: sknowejankowice@onet.pl

http://www.stadninajankowice.pl/

Źródło opisu: http://www.stadninajankowice.pl/
Źródło zdjęć: http://www.stadninajankowice.pl/
Dodane: 2011-03-29 18:50:35 przez Martika

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna