Zaloguj się

Stadnina Koni Liski

Stadnina Koni Liski powstała w 1947r. z połączenia dawnej prywatnej stadniny w Judytach z ośrodkiem przygotowującym konie dla wojska w Liskach oraz z przynależnymi do nich zakładami i ziemiami. Jako materiał wyjściowy do prowadzenia hodowli koni rasy wielkopolskiej użyto rodzimych na tych terenach koni trakeńskich i wschodniopruskich. W Liskach zgromadzono najlepszy materiał, w większości z pełnymi rodowodami.

Stadnina zajmuje obszar 2 300 ha. Prowadzi się tu również hodowlę bydła mlecznego rasy ncb uszlachetnionego hf. Obecnie wprowadzona jest, jako produkcja towarowa, hodowla bydła mięsnego poprzez krzyżowanie wypierające buhajami ras mięsnych.
Stadnina w Liskach długo była największą w Polsce. Stado podstawowe klaczy liczyło 180 sztuk do 1976r., a obecnie etat klaczy wynosi 100 sztuk.
Stado podstawowe krów liczy 250 sztuk.

Tradycją stała się produkcja wybitnych koni sportowych odnoszących znaczące sukcesy w kraju i poza jego granicami. Już w 1960r. na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w konkurencji WKKW startowały trzy konie wychodowane w tutejszej Stadninie. W konkurencji skoków na Olimpiadzie w Meksyku i Monachium brał udział ogier POPRAD, który po zakończeniu kariery sportowej powrócił do rodzimej stadniny, jako ogier czołowy. Sprawdził się w tej roli, pozostawiając bardzo cenny materiał hodowlany (ASPIRANT, KUTYNA, TAJGA), jak i sportowy (LAMPART, ARION, ARTUS). Cały szereg koni wyhodowanych w tutejszej Stadninie zajmowało czołowe miejsca na hipodromach całego świata we wszystkich konkurencjach jeździeckich, a takie konie jak: WAGER4, CHLOE, CZELADKA, CHRENOWSKA, SIEKACZ, BOLGAMI, BOSMAN, AMETYST czy w okresie późniejszym: COSTA, DYNAMIT, HARMIDER, HART, LEKSYKON, PORFIR, POSTAWA, JASTARNIA, LAGUNA, CZAPRAK, CZARIIKAN, KODEINA czy ANDROS na trwale zapisały się w historii polskiego jeździectwa. Ogier ALIBABA był w połowie lat 90-tych najlepszym skoczkiem Kanady.

Konie z tutejszej stadniny odnosiły i odnoszą również sukcesy na Wystawach Zwierząt Hodowlanych w Warszawie. Potwierdzeniem jest zdobycie championatu ogierów przez ASPIRANTA i KERMANA czy klaczy przez LEGIONISTKĘ, WOŁCZĘ, ORLINĘ, FREGATĘ, CHWATKĘ, ORAWKĘ dowodzą o wysokiej wartości koni tutaj hodowanych.

Obecnie w Stadninie mamy 26 rodzin żeńskich, w tym cztery wywodzące się ze Stadniny w Trakenach, a pozostałe są to rodziny wschodniopruskie, bądź też rodziny pozostałe po II wojnie światowej założone przez klacze Pełnej Krwi Angielskiej. Głównym kierunkiem pracy hodowlanej jest doskonalenie pod względem użytkowym.
W ostatnim okresie w celu poprawienia urody koni używamy w Liskach ogierów Trakeńskich importowanych z Niemiec.

Przedmiot działania Spółki.

Przedmiotem działania Spółki jest chów i hodowla koni rasy wielkopolskiej, chów i hodowla bydła rzeźnego i mlecznego, produkcja roślinna związana z zabezpieczeniem paszy dla hodowanych zwierząt oraz uprawa roślin przemysłowych ? rzepak, jęczmień ozimy, pszenica ozima, owies, kukurydza, motylkowe, prowadzenie działalności handlowej płodów rolnych i żywych zwierząt, świadczenie usług dla rolnictwa, gospodarki komunalnej, prowadzenie działalności rekreacyjno-sportowej.

Oferta handlowa.

* konie rasy wielkopolskiej;
* żywiec wołowy;
* jałówki hodowlane;
* materiał siewny zbóż:
? pszenicy ozimej;
? jęczmienia ozimego;
? jęczmienia jarego;
* produkty towarowe
* pszenica wysokoglutenowa
* rzepak
* ziarna kukurydzy
* siano belowane
* susz z roślin motylkowych.

Inne dodatkowe informacje.

Stadnina rozwija działalność turystyczną. W sezonie letnim jesteśmy w stanie obsługiwać wycieczki autokarowe obcokrajowców, z pełną obsługą. Przez cały rok służymy bazą noclegową, a zimą ? halą sportową do jazdy konnej.

Coraz większą popularnością cieszą się wczasy w siodle organizowane dla gości krajowych i zagranicznych. We współpracy ze Szpitalem w Bartoszycach prowadzona jest hipoterapia dla dzieci.

Stadnina Koni Liski Sp. z o.o.
Liski 19
11-210 Sępopol
tel: (089) 761-43-22
fax: (089) 761-43-23
e-mail: liskisk@interia.pl

Stadnina Koni Liski Spółka z o.o.
Liski 19
11-210 Sępopol
woj. warmińsko-mazurskie

http://www.anr.gov.pl/pl/article/1078/

Źródło opisu: http://www.anr.gov.pl/pl/article/1078/
Źródło zdjęć: http://bartoszyce.wm.pl/21158,Konie-z-Lisek.html
Dodane: 2011-03-29 19:55:58 przez Martika

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna