Zaloguj się

Stadnina Koni Golejewko

Golejewko położone jest w województwie wielkopolskim (byłe woj. leszczyńskie) w odległości około 10 km od Rawicza i około 50 km na południowy wschód od Leszna, w pobliżu trasy Poznań – Wrocław.

Historia Golejewka sięga czasów najdawniejszych, a więc epok kamienia, brązu i kultury łużyckiej, z których to epok pochodzą wykopaliska na cmentarzysku kultury łużyckiej w Chojnie i Golejewku.

Już w średniowieczu Golejewko było miejscowością znaną. Mieściła się tu strażnicza warownia polska nazwana Czestram (od kastrum zamek). Czestram Chojno Golejewko wymienia bulla papieża Innocentego II wydana dla arcybiskupa gnieźnieńskiego w 1136 roku. Była to jedna z najstarszych strażnic wielkopolskich ze stałą załogą wojskową.

Z pierwszego zamku obronnego otoczonego fosą zachowała się brama z wieżą strażniczą i szańcami zwana dotąd Czestramem. Najdawniejszymi właścicielami Czestramu byli Choińscy herbu Habdank. Następnie Golejewko przeszło w ręce Rogalińskich, Bronikowskich, potem należało do Niemca barona Gendorfa od którego w pierwszej połowie XIX wieku nabył je Marceli hrabia Czarnecki. Ten w 1848 roku w prezencie ślubnym wybudował swojemu synowi Antoniemu pałac na średniowiecznych fundamentach.

Stadninę Koni założył ówczesny właściciel majątku hrabia Janusz Czarnecki w 1921 roku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Golejewko było czołową i jedną z większych stadnin koni pełnej krwi angielskiej (inaczej folblutów) w Polsce. Areał majątku hrabiego Czarneckiego wynosił około 2000 ha. W czasie II wojny światowej większość koni zaginęła. Po wojnie w 1945 roku Golejewko zostało upaństwowione w ramach reformy rolnej i przejęte przez Państwowe Zakłady Chowu Koni. W 1950 roku Golejewko wraz z sąsiadującymi gospodarstwami zostało przejęte przez Centralny Zarząd Hodowli Koni, tworząc zespół z siedzibą w Żołędnicy. W lipcu 1957 roku Stadnina Koni Żołędnica została podzielona na Polski Ośrodek Hodowli Zwierząt Żołędnica i Stadninę Golejewko, w której skład weszły gospodarstwa Chojno, Roszkówko i Zmysłowo o powierzchni około 1200 ha. W Golejewku powstała Stadnina koni pełnej krwi angielskiej, a w Roszkówku Stadnina koni półkrwi. Taki stan rzeczy trwał do 1 lipca 1961 roku, kiedy to ponownie obie jednostki zostały połączone w jeden zespół Stadnina Koni Żołędnica z siedzibą w Żołędnicy. Następna zmiana organizacyjna nastąpiła w ramach restrukturyzacji przedsiębiorstwa w 1993 roku, wskutek czego ponownie Golejewko z gospodarstwem Chojno zostało wyodrębnione z zespołu Żołędnica.

1 lipca 1993 roku powstała Spółka pod nazwą Stadnina Koni Golejewko Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pałac – Stadnina Koni Golejewko położona jest w średniowiecznym kompleksie pałacowym, w skład którego wchodzi: pałac z 1848 r. otoczony fosą, baszta warowna, zabytkowe zabudowania stajenne oraz sześciohektarowy park krajobrazowy.

Pałac

Baszta – w średniowieczniej baszcie która, jako jedyna wraz z szańcami ocalała w stanie nienaruszonym, znajduje się sala nagród. Jest to jedyna tak bogata w trofea izba w której gromadzone są wszystkie pamiątki związane z wyścigami, zdobyte przez konie golejewskie w gonitwach, a gromadzone od 1953r. po dzień dzisiejszy. Na szczycie wieży Adam Choiński, ówczesny właściciel, umieścił złoty półksiężyc zdobyty w bitwie pod Chocimiem w 1620 r. W zbudowanej na planie kwadratu baszcie, oprócz sali nagród mieszczą się biura Stadniny Koni oraz kameralna sala kominkowa i sala myśliwska. Przy kopule znajduje się taras widokowy.

Baszta

Powozownia – udostępniona do zwiedzania jest również powozownia z bogatą kolekcją kilkudziesięciu bryczek, powozów i sań. Składa się ona z pojazdów osobowych o różnej wartości i przeznaczeniu. Można tu obejrzeć pojazdy gospodarcze (wózek biskupiński z XIX w.), spacerowe, sportowe (faeton), myśliwskie (linijka) oraz typowo reprezentacyjne (kalesza, lando, landolet, karety coupe), służące do pokazów lub wożenia w zeszłym stuleciu ważnych osobistości. Imponująca jest również kolekcja sań, z saniami petersburskimi na czele, używanymi po dzień dzisiejszy.

Powozownia 1

Park – za pałacem znajduje się przepiękny sześciohektarowy park, wzmiankowany w 1736r. posiadający status parku krajobrazowego. Ten XVIII – wieczny ogród włoski, nosi ślady regularnego rozplanowania z drzewami o obwodzie do 660 cm, zwana „Aleją Zasłużonych Koni”. Jest to jedyna na świecie tego typu aleja upamiętniająca wybitne konie wyhodowane w Stadninie Koni Golejewko. Z inicjatywy ówczesnego hodowcy – Pani dr. Marii Świdzińskiej, z pól zwieziono 26 głazów narzutowych, które umieszczono po obu stronach alei, pomiędzy lipami. Głazy po prawej stronie poświęcone są najcenniejszym reproduktorom z Golejewka, po lewej klaczom – założycielkom rodzin żeńskich.

Park

Park – za pałacem znajduje się przepiękny sześciohektarowy park, wzmiankowany w 1736r. posiadający status parku krajobrazowego. Ten XVIII – wieczny ogród włoski, nosi ślady regularnego rozplanowania z drzewami o obwodzie do 660 cm, zwana „Aleją Zasłużonych Koni”. Jest to jedyna na świecie tego typu aleja upamiętniająca wybitne konie wyhodowane w Stadninie Koni Golejewko. Z inicjatywy ówczesnego hodowcy – Pani dr. Marii Świdzińskiej, z pól zwieziono 26 głazów narzutowych, które umieszczono po obu stronach alei, pomiędzy lipami. Głazy po prawej stronie poświęcone są najcenniejszym reproduktorom z Golejewka, po lewej klaczom – założycielkom rodzin żeńskich.

SK Golejewko
Powozownia

Bogata kolekcja kilkudziesięciu bryczek, powozów i sań. Składa się ona z pojazdów osobowych o różnej wartości i przeznaczeniu. Można tu obejrzeć pojazdy gospodarcze (wózek biskupiński z XIX w.), spacerowe, sportowe (faeton), myśliwskie (linijka) oraz typowo reprezentacyjne (kalesza, lando, landolet, karety coupe), służące do pokazów lub wożenia w zeszłym stuleciu ważnych osobistości. Imponująca jest również kolekcja sań, z saniami petersburskimi na czele, używanymi po dzień dzisiejszy.

Warto wiedzieć, że nasza kolekcja powozów i sań jest drugą pod względem wartości muzealnej kolekcją w Polsce. Prym wiedzie kolekcja powozów z muzeum w Łańcucie.

SK Golejewko
Hodowla koni xx
Konie pełnej krwi angielskiej (folbluty, xx)

Jest to rasa wyścigowa istniejąca przeszło 200 lat. Drzewo rodowe tej rasy rozgałęziło się od trzech ogierów i niespełna 100 klaczy. Tymi trzema ogierami były: Darley ? Arabian ur. 1702 r., Godolphin ? Arabian ur. 1724 r. i Byerley ? Turk ur. 1679 r., wszystkie pochodzenia orientalnego. Przynależność rasowa klaczy dotychczas nie została w pełni wyjaśniona.

Wszystkie zalety folblutów zostały wykształcone w wyniku ostrej selekcji, jakiej wymaga przygotowanie do wyścigu, a potem sam wyścig.

Konie pełnej krwi angielskiej nigdy nie były selekcjonowane pod względem pokroju, dlatego w budowie nie są wyrównane.

Oferujemy:
– do dyspozycji gości hotelowych jest sauna i siłownia,
– zwiedzenie Stadniny (powozownia, sala nagród, aleja zasłużonych koni),
– przejażdżki powozami,
– ogniska w malowniczej scenerii golejewskiego hipodromu,
– Hubertusy,
– naukę jazdy konnej,
– wyjazdy w teren dla zaawansowanych.

Jazda konna

Stadnina Koni Golejewko zaprasza na jazdę konną dla początkujących i zaawansowanych:

* – nauka jazdy na lonży – 25 zł/?h,
* – jazda na ujeżdżalni i w terenie – 25 zł/h.

Czekają na Państwa konie pełnej krwi angielskiej i przyjazna atmosfera.

Powozem do ślubu

Stadnina oferuje możliwość wynajęcia koni oraz stylowego powozu na śluby, itp. Koszt wynajęcia zaprzęgu wynosi 400 zł/h.

Zapraszamy również do skorzystania z przejazdów bryczką po terenie Stadniny i najbliższej okolicy (koszt 100 zł/h).

Dodatkowe informacje:
Tomasz Waleńczak
tel. +48 693 279 486

Pobyty weekendowe w Stadninie
U nas znajdziesz ciszę, odpoczynek i konie…

Oferujemy:

* – jazdę konną na koniach pełnej krwi angielskiej pod okiem instruktora,
* – przejażdżki bryczką,
* – zwiedzanie stadniny (zabytkowa powozownia, sala nagród, aleja zasłużonych koni),
* – wygodne miejsca noclegowe w hoteliku znajdującym się na terenie stadniny,
* – całodzienne wyżywienie (za wcześniejszą rezerwacją w zależności od wielkości grupy) lub możliwość samodzielnego przyrządzenia posiłków,
* – do dyspozycji gości jest również sauna i siłownia.

Liczne szlaki rowerowe, piesze, konne a także sąsiedztwo Doliny Baryczy czynią Golejewko doskonałą bazą wypadową (atrakcje turystyczne, szlaki turystyczne, Dolina Baryczy).

Przekonaj się sam! Zapraszamy!

Cennik

1. Jazda konna:
* – lonża 25 zł/?h,
* – jazda w terenie i na ujeżdzalni 25 zł/h,
* – oprowadzanie 2 zł (5-10 min.).
*

2. Wynajęcie bryczki:
* – przejażdżka bryczką 100 zł/h (5 osób, minimum 1h),
* – wynajęcie bryczki na ślub 400 zł/h.
*

3. Noclegi:
* – 50 zł od osoby.
*

4. Sauna:
* – 25 zł od wejścia.
*

5. Oprowadzanie (powozownia, sala nagród, aleja zasłużonych koni):
* – dzieci 2 zł,
* – dorośli 5 zł.

Hotel
tel. +48 668 406 583

Jazda konna
Zuzanna Ciechelska
tel. +48 606 935 934
www.skgolejewko.pl

Kontakt:

Organizacja imprez, hotel
Tel.: +48 668 406 583

Jazda konna, zwiedzanie stadniny
Zuzanna Ciechelska
Tel.: +48 606 935 934

Stadnina Koni „Golejewko” Sp. z o.o.
Golejewko 63
63-921 Chojno
tel: (065) 547-87-10, 547-87-01
fax: (065) 547-87-31
e-mail: stadnina@skgolejewko.pl

http://www.skgolejewko.pl/

Źródło opisu: http://www.skgolejewko.pl/
Źródło zdjęć: http://www.skgolejewko.pl/
Dodane: 2011-03-30 01:24:31 przez Martika

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna