Zaloguj się

Śnieżnik – Międzygórze

Królujący nad całą kotliną Śnieżnik (1425 m) jest najwyższą górą polskich Sudetów na wschód od Karkonoszy. Wschód słońca oglądany z trawiastej kopuły nie ma sobie równych.

Mając 1425 metrów wysokości jest najwyższym szczytem polskich Sudetów Wschodnich. Z jego szczytu rozlega się rozległa panorama Sudetów. Przy dobrej pogodzie ze szczytu widać Śnieżkę i Ślężę. Na samym szczycie ruiny wyburzonej w 1973 wieży widokowej. Przez Śnieżnik przebiega granica z Czechami – na szczycie znajduje się graniczne przejście turystyczne.

Przy dobrej widoczności wzrok sięga po Karkonosze, morawskie Beskidy czy Ślężę, w pogodne noce widać podobno światła Wrocławia i Pragi. Po stronie czeskiej na pierwszym planie rysuje się ramię Śnieżnika (1321 m), łączące się przez Nowojesenicke sedlo (817 m) z Jesenikami i z Pradziadem (1492 m).

Pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj przez 243 dni w roku, stąd etymologia nazwy jest oczywista. Pierwsze opady zdarzają się już 18 sierpnia, a ostatnie w końcu czerwca. Obłą trawiastą kopułę obejmuje rezerwat o pow. 181 ha, chroniący roślinność borealną i skarlałe świerki. Halę, służącą dawnej jako pastwisko dla szwajcarskich krów, porastają nie tyle ubogie murawy alpejskie, co właśnie trawy charakterystyczne dla podbiegunowej tundry. W północnej części zalega wielki płat kosówki wprowadzonej tu sztucznie w XIX w. Na odchodzących od szczytu grzbietach pasą się kozice.

W najwyższym punkcie Śnieżnika Kłodzkie Towarzystwo Górskie wybudowało w latach 1895-99 kamienną wieżę widokową. Miała 6 kondygnacji i 33,5 m wysokości. Z zabudowanej galeryjki na wierzchołku widać było to, czego teraz z obłej kopuły nie można zobaczyć: stoki Śnieżnika i wnętrza pobliskich dolin. Na parterze działało awaryjne schronisko. Wieża powstała z funduszy miejscowych miłośników gór i energii zapaleńców, pechowo jednak nadano jej imię kanclerza Wilhelma. To prawdopodobnie stało się główną przyczyną zagłady pożytecznej konstrukcji. W 1974 r. wysadzono ją w powietrze pod pretekstem złego stanu technicznego. Podobna wieża na Wielkiej Sowie stoi jakoś i funkcjonuje do dziś. Odbudowa wieży na Śnieżniku będzie kosztowała wiele milionów.

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-08-24 16:42:26 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna