Zaloguj się

Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi Kultura i sztuka, Muzea i skanseny

Zawoja 155, Zawoja

Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi

Skansen PTTK im.Józefa Żaka w Zawoi Markowe Rówienki

Malutki skansen znajduje się tez w samej Zawoi , składa się raptem z 4 chałup oraz kapliczki. Z pewnością warto tu zajrzeć, bo chałupy maja juz ponad 100 lat i reprezentują budownictwo charakterystyczne dla okolic Babiej Góry.

Skansen można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 9:30-16:00.

Skansen kultury materialnej położony jest w Zawoi Markowe Rówienki skąd rozpościera się widok na Babią Górę (od Kępy aż za Cyl Małej Babiej). Jest to miejsce znane wprawionym turystom, gdyż w pobliżu jest jedno z głównych wejść na teren Babiogórskiego Parku Narodowego na szlaku zielonym biegnącym od Zawoi Wideł do Schroniska na Markowych Szczawinach, a pod Skansen biegnie szlak niebieski od Zawoi Policzne ? Zawoi Czatoży.

Szlakiem Zielonym idąc od Wideł w godzinę można dojść do Skansenu lub można podjechać na ostatni przystanek w Zawoi Markowej PKSem lub busikiem prywatnego przewoźnika ?WOJTEK? – skąd już piechotą około 3 min drogą asfaltową także trafimy do Skansenu. Oczywiście samochodem do Markowej także można dojechać i bezpiecznie zaparkować na parkingu BPN. Można tu się zatem z łatwością dostać i bez względu na pogodę, a w razie deszczu można schronić się w jednej z chałup, gdzie można napić się coś ciepłego ? kawę lub herbatę (oczywiście na rozgrzanie sok malinowy, a ewentualny prąd do ?herbatki góralskiej?, to już we własnym zakresie.

Budowę i organizowanie Skansenu na Markowych Rówienkach rozpoczęto 13 lipca 1973r. kiedy to Oddział PTTK ?Ziemi Babiogórskiej? w Suchej Beskidzkiej przeprowadził transakcję kupna gruntu rolnego oraz znajdującego się na nim drewnianego domu wybudowanego w 1920r. Dom ten należał do Franciszka Kudzi. W imieniu PTTK wystąpił ówczesny Prezes Józef Żak ? inicjator założenia Skansenu.

W 1986 roku zostaje zakupiony i przeniesiony dom Stefana Gancarczyka z 1910r. Dom ten został przeniesiony z sąsiedniej parceli. We wnętrzu tego domu urządzono salę obrad i dwie sypialnie z dziesięcioma łóżkami na potrzeby PTTK i ich gości. Obecnie w sali obrad można napić się coś ciepłego i posiedzieć sobie we wnętrzu góralskiej chałupy przy ciepłym kamiennym piecu.

Kolejnym i jednocześnie najstarszym oraz najcenniejszym budynkiem jest ?kurna chałupa? z 1840 roku wykupiona w 1987r i przeniesiona z Zawoi Budzonie. Dom ten należał do Stopiaków, a został wykupiony od ostatnich właścicieli Państwa Solowskich, którzy przekazali nieodpłatnie na rzecz skansenu wyposażanie domu. Ostatnimi budynkami, jakie trafiły do Skansenu, była kuźnia i piwniczka ze spichlerzem. Oba te obiekty są z początku XX w.

Skansen jest czynny od wtorku do niedzieli w godz. 9.30 ? co najmniej 16.00. W przypadku wycieczek zorganizowanych planowanych na poniedziałek możliwe jest wcześniejsze umówienie terminu zwiedzania.

W takim przypadku prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 607 250 980 z kilkudniowym wyprzedzeniem. Pod obecność opiekunów skansenu możliwe jest zwiedzanie poza wyznaczonymi godzinami, również w poniedziałek.

Cena biletu:

Ulgowy – 2 zł

Normalny – 3 zł

Więcej informacji można znaleźć na stronie skansenu:

http://skansenzawoja.republika.pl/

Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi

Tomasz Winczewski
34-222 Zawoja 155
TEL. 607 ? 250 ? 980

Źródło opisu: http://skansenzawoja.republika.pl
Źródło zdjęć: http://skansenzawoja.republika.pl
Dodane: 2009-10-31 22:46:16 przez Gorroz

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna