Zaloguj się

Rezerwat przyrody Kadzielnia Kielce Atrakcje, Parki

Al. Legionów - Kadzielnia, Kielce

Rezerwat przyrody Kadzielnia ? rezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie miasta Kielce w województwie świętokrzyskim. Obejmuje on wzniesienie Kadzielnia (295 m n.p.m.) należące do Pasma Kadzielniańskiego przebiegającego w południowej i zachodniej części Kielc.

Skalne wzgórze Kadzielni zbudowane jest z wapieni górnodewońskich, głównie franu, a w wyższej części także famenu. Występują tu liczne skamieniałości koralowców, stromatoporoidów, trylobitów, łodzikowatych i innych zwierząt morskich sprzed 350 mln lat. Do cenniejszych znalezisk paleontologicznych należą ryby pancerne.

Można tu zaobserwować liczne zjawiska tektoniczne, mineralizacyjne i różne formy krasowe. Kadzielnia stanowi największe skupisko grot i jaskiń na Kielecczyźnie (jest ich tu aż 26), najdłuższe to – Jaskinia Szczelina (140 m), oraz trudno dostępna, posiadająca 4 otwory Jaskinia Wschodnia (110 m). Inne, łatwiej dostępne, to Diabla Dziura oraz zlokalizowana nieco niżej Jaskinia Jeleniowska (15-metrowy fragment większej jaskini zniszczonej podczas eksploatacji wapienia).

Skały porasta charakterystyczna roślinność naskalna, m. in. rojnik pospolity.

Przez rezerwat przechodzi czerwony szlak miejski prowadzący przez zabytkowe i ciekawe turystycznie miejsca miasta Kielce.

GeoPark Kadzielnia:
Rezerwat Kadzielnia

Kadzielnia (295 m n.p.m.) wchodzi w skład położonego w południowej i zachodniej części Kielc wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. Najwyższe wzniesienie zwane tzw. Skałką Geologów to relikt dawnej Góry Kadzielnia. Ze szczytu Skałki rozciąga się piękny widok na Karczówkę, Pasmo Zgórskie i Posłowickie oraz masyw góry Telegraf.
Sięgając do historii dowiadujemy się, że kamieniołom na Kadzielni istniejący od XVII w. dostarczał surowca m. in. do wypalania wapna. Około 1770 r. powstał pierwszy piec do wypalania wapna, zbudowany z inicjatywy biskupa Kajetana Sołtyka. Wydobycie surowca skalnego stało się przyczyną powstania głębokiego wyrobiska, na najniższym poziomie zalewanego wodami podziemnymi.

Dziś Kadzielnia jako efekt trwającej 200 lat działalności górniczej jest terenem niezwykle atrakcyjnym pod względem naukowym, dydaktycznym i krajobrazowym.
W 1962 roku, w części kamieniołomu obejmującej reliktowy ostaniec skalny nazywany Skałką Geologów (o powierzchni 0,6 ha), powstał ścisły rezerwat przyrody nieożywionej. Wzgórze zbudowane jest głównie z górnodewońskiego wapienia skalistego związanego z dawną płycizną węglanową i zawierającego szczątki fauny morskiej (stromatoporoidy, gąbki, koralowce, ramienionogi, mszywioły). Poza stanowiskiem paleontologicznym, ważnym aspektem geologii rezerwatu są również zjawiska krasowe, przejawiające się w występowaniu różnorodnych form krasu powierzchniowego (zagłębienia, żłobki i kawerny krasowe) i wgłębnego (jaskinie, leje i kominy krasowe). Wapienne podłoże rezerwatu Kadzielnia jest także stanowiskiem występowania wielu rzadkich i chronionych gatunktów roślinności wapiennolubnej, natomiast w jaskiniach występują cenne gatunki nietoperzy i pająków.
U stóp ściany skalnej powstał park rekreacyjny z oddanym w 1971 r. do użytku amfiteatrem.

Park i Amfiteatr Kadzielnia
Ten najpiękniejszy w Polsce amfiteatr jest od lat miejscem wielu koncertów i imprez dla kielczan i gości. Dla zwiększenia możliwości wykorzystania amfiteatru i uczynienia Kadzielni terenem rekreacji i wypoczynku, Geopark Kielce ogłosił w 2004 roku konkurs na opracowanie koncepcji projektowej przebudowy, rozbudowy i modernizacji Amfiteatru Kadzielnia. Efektem tych działań jest inwestycja ,,Geopark Kielce – przebudowa Amfiteatru Kadzielnia”” współfinansowana ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przebudowany Amfiteatr jest nowoczesnym obiektem dostosowanym do potrzeb nowoczesnych widowisk artystycznych, z widownią na 5,5 tys osób.

Kontakt
Geopark Kadzielnia
Adres: ul. Strycharska 6
25-659 Kielce

Telefon: +48 413676654
Tel./Fax: +48 413676583

e-mail: geopark.kielce@um.kielce.pl

Zarządzanie:
Dyrektor: mgr inż. Elżbieta Czajkowska
Telefon: +48 413676653
e-mail: elzbieta.czajkowska@um.kielce.pl

Rezerwat Kadzielnia Kielce, Al. Legionów
Park i Amfiteatr Kadzielnia
Kierownik: Mirosław Strzelecki
Telefon: +48 413614768

http://geopark-kielce.pl

Źródło opisu: pl.wikipedia.org – http://geopark-kielce.pl
Źródło zdjęć: http://geopark-kielce.pl
Dodane: 2008-02-26 14:56:27 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • igor3
    3 listopada 2011 at 20:44

    Jaskinia Odkrywców i Prochownia na kieleckiej Kadzielni są już otwarte dla zwiedzających. 12-metrowy korytarz łączy Jaskinię Odkrywców i Prochownię z Jaskinią Szczelinową. Dzięki temu podziemny korytarz ma teraz około 120 metrów.

    Jaskinia Odkrywców i Prochownia będą otwarte do 15 grudnia, a po Nowym Roku od 15 stycznia tylko do końca tego miesiąca. Zwiedzać je można we wtorki w godz. 12-14 oraz czwartki w godz. 13-15, wcześniej trzeba się zapisać.

    Pomocna recenzja
  • lolo
    7 czerwca 2011 at 10:32

    😀 i love kielce

    Pomocna recenzja
  • igor2
    4 listopada 2010 at 17:19

    Jaskinie są czynne w godz:
    środy 14-16,
    soboty 8-10.
    Grupa może liczyć maksymalnie sześć osób.
    Przejście trasy zajmuje około 20 minut, dziennie jaskinię odwiedzi 36 osób.

    Zwiedzanie jest bezpłatne.
    Rezerwacje trzeba zgłaszać pod numerem telefonu:
    tel. 41 367 66 54
    email: geopark.kielceum.kielce.pl

    Pomocna recenzja
  • xania
    20 października 2010 at 02:41

    Jaskinie na Kadzielni będą dostępne dla zwiedzających. Na początek fragment trasy z Jaskini Odkrywców do Prochowni, a w przyszłym roku również przejście do Szczeliny.

    W rezerwacie Kadzielnia jest 25 jaskiń, sześć lat temu Geopark rozpoczął prace nad udostępnieniem dla turystów trzech znajdujących się na wschodniej ścianie wyrobiska: Prochowni, Szczeliny i Odkrywców.

    Pomocna recenzja
  • madzia19
    7 października 2010 at 18:02

    mozna gdzies niedaleko wynajac jakis pokoj??

    Pomocna recenzja
  • kiel
    30 sierpnia 2010 at 12:50

    Nowy Amfiteatr na Kadzielni znów zaprasza publiczność. Scenę o powierzchni 1,2 tys. m kw., pięciotysięczną widownię i jeden z najładniejszych tego typu obiektów w kraju.

    Pomocna recenzja
  • monika0
    11 maja 2010 at 20:38

    jedno z piękniejszych i ciekawszych miejsc w Kielcach. Na spacer, na koncerty. Miejsce magiczne i romantyczne.

    Pomocna recenzja
  • Kinguś
    25 października 2009 at 12:24

    Według mnie Kadzielnia zarąbista jest

    Pomocna recenzja
  • ogrodnikGordon
    24 września 2009 at 18:34

    świetne miejsce. Ma w sobie to coś. Udogodnieniem w zwiedzaniu tego miejsca jest chodnik do o koła urwiska. Szkoda że niektóre osoby traktują to miejsce jak miejsce do picia alkoholu i niszczą skały sprayami. Często ciepłą porą można spotkać tam zakochane pary które siedzą nad urwiskiem.
    Jak dobrze pamiętam krzyże które tam się znajdują są symbolem czyjejś śmierci w tym miejscu.
    Podobają mi się tablice 10 przykazań. Niesamowity widok gdy jedzie się od strony Krakowa i wjeżdża w miasto a tu taki symbol.

    Pomocna recenzja
  • zbys
    16 sierpnia 2009 at 15:44

    ach kielce

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna