Zaloguj się

Przystanek Książka Mediateka Biblioteki, Edukacja

Grójecka 42, Warszawa

Przystanek Książka (Mediateka)

PRZYSTANEK KSIĄŻKA
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 41
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 93
02-320 Warszawa, ul. Grójecka 42

Czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 10.00-19.00
środa : 14.00-19.00

ul. Niemcewicza 26
Wypożyczalnię dla Dorosłych Nr 93 i Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży Nr 41 powołano do działalności w 1967 r. W przestronnych pomieszczeniach pawilonu przy ul. Niemcewicza często organizowane były spotkania z autorami, m.in. w ramach Warszawskiej Premiery Literackiej (w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku była to ważna impreza w warszawskim świecie literackim).
Bibliotekarze integrowali społeczność lokalną, zwłaszcza dzieci i młodzież, poprzez różnego rodzaju konkursy, zajęcia plastyczne, koła zainteresowań (klub szachowy). Atrakcyjne formy spędzania ferii przyciągały spiorą grupę młodych pasjonatów książki.

ul. Filtrowa 68
W 1998 r. została podjęta decyzja o likwidacji pawilonu. W jego miejscu miał stanąć nowoczesny budynek, w którym zagwarantowano pomieszczenia dla biblioteki. Na okres prac budowlanych obie wypożyczalnie przeniesiono do lokalu zastępczego przy ul. Filtrowej 68. Lokal okazał się niewielką sutereną, w której przez jakiś czas miały pomieścić się dwie biblioteki. W ciasnych piwnicznych wnętrzach bibliotekarze cierpliwie czekali na spełnienie obietnic powrotu pod dawny adres, lecz już w nowoczesnych przestrzeniach budynku przy Niemcewicza. Mimo trudnych warunków, pracownicy nie zaprzestali organizować imprez kulturalnych. Dzięki miłej obsłudze, dużej wiedzy i niewyczerpanym pomysłom, zjednywali sobie nowych użytkowników. Pomysłów przybywało, a wizja nowego lokalu z roku na rok stawała się coraz bardziej odległa. Warszawska Premiera Literacka, Warszawska Jesień Poezji, lekcje biblioteczne, zajęcia plastyczne dla dzieci, spotkania autorskie, tydzień bibliotek, andrzejki i wiele innych imprez odbywało się w ?piwnicznych klimatach?. Czytelnicy chętnie zaglądali na Filtrową, bo oprócz znalezienia dobrej książki, można było porozmawiać o wszystkim.
Czas płynął, a decyzji o przeniesieniu wciąż nie podejmowano. W kwietniu 2007 roku, po dziewięciu latach funkcjonowania przy ul. Filtrowej, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota, Zofia Umerska, podjęła trudną decyzję o zamknięciu obu placówek do czasu przeniesienia do nowego lokalu.

ul. Grójecka 42
Jak okazało się później, był to strzał w dziesiątkę, ponieważ lokalne władze szybko zatroszczyły się o znalezienie nowego lokum dla obu filii bibliotecznych. W taki oto sposób Wypożyczalnia dla Dorosłych Nr 93 i Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 41 otwierają swoje podwoje pod nowym adresem: Grójecka 42 i nową nazwą: Przystanek Książka. Po wieloletnim oczekiwaniu na nowoczesny lokal, zarówno pracownicy, jak i użytkownicy, będą mogli korzystać z przestrzeni przystosowanej dla różnych grup społecznych. Mamy nadzieję, że Przystanek Książka stanie się stałym elementem różnego rodzaju działań na rzecz rozwoju kultury w Warszawie.

Zbiory

wydawnictwa zwarte: literatura piękna dla dorosłych, młodzieży i dzieci, literatura popularnonaukowa

zbiory specjalne: filmy DVD oraz muzyka na płytach CD

Udostępnianie zbiorów:

* książki, prasa, zbiory audiowizualne wypożyczane są do domu
* księgozbiór podręczny dostępny jest na miejscu

Katalogi

* Katalog filmów

* Katalog muzyki

Internet

Do dyspozycji czytelników jest 8 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz 3 stanowiska w dziale dziecięcym, przeznaczone dla najmłodszych czytelnikow. Dla czytelników z własnym sprzętem komputerowym biblioteka oferuje dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Ze stanowiska komputerowego można korzystać przez 1 godz. Czas ten może zostać wydłużony w przypadku braku osób zainteresowanych pracą przy komputerze.

Korzystanie z Internetu jest bezpłatne.

Strategia rozwoju Mediateki

Szybki rozwój wszystkich dziedzin wiedzy we współczesnym świecie powoduje zmiany w funkcjonowaniu instytucji publicznych. Starając się nadążyć za tempem przemian, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota postanowiła stworzyć nową jakość w swoim funkcjonowaniu. Od dziewięciu lat przygotowuje się do przekształcenia jednej z filii w nową bibliotekę multimedialną, spełniającą standardy światowe w świadczeniu usług bibliotecznych.

PRZYSTANEK KSIĄŻKA
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 41
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 93
02-320 Warszawa, ul. Grójecka 42

tel. 022 822-38-06
email: przystanek.ksiazka@bpochota.waw.pl
Kierownik: Justyna Sapała
e-mail: j.sapala@bpochota.waw.pl

Źródło opisu: http://www.bpochota.waw.pl
Źródło zdjęć: http://www.malin.net.pl – ebib.info
Dodane: 2009-10-22 11:11:32 przez Gorroz

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna