Zaloguj się

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice NULL, NULL

Wolności 90, Katowice

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach (ang.: Katowice International Airport, kod IATA: KTW, kod ICAO: EPKT) – międzynarodowy port lotniczy położony niedaleko miejscowości Pyrzowice około 30 km na północ od centrum Katowic. Port ten jest centralnym lotniskiem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego; obsługuje całą aglomerację katowicką i ma bezpośrednie połączenie autobusowe z Katowicami i Krakowem.

Najwięcej samolotów z Katowic-Pyrzowic jest odprawianych przez węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air.

Lotnisko powstało w miejscu dawnego, założonego przez Niemców w czasie II wojny światowej lotniska zapasowego. Do budowy lotniska wybrano bagnisty teren pomiędzy miejscowościami Pyrzowice, Zendek i Mierzęcice. Po wysiedleniu ludności zamieszkującej tereny przyszłego lotniska i jego otuliny przystąpiono do prac melioracyjnych. Wzdłuż planowanych pasów startowych wykonano drenaż oraz odwodnienie całego terenu. Wody odprowadzono do stawu z posadzoną wikliną spełniającego rolę oczyszczalni. Następnie nawieziono ziemię i wyrównano teren. Przy niwelacji terenu zastosowano różne warstwy materiału, prawdopodobnie w celu uzyskania odpowiedniego odwodnienia przyszłego lotniska.

W wyniku decyzji o przeznaczeniu lotniska na bazę dla samolotów eksperymentalnych wybudowano na planie trójkąta trzy drogi startowe:

  • 14/32 o długości 1000 metrów
  • 04/22 o długości 1500 metrów
  • 09/27 o długości 1449 metrów

Drogi startowe miały ok. 50 metrów szerokości i pokryte były nawierzchnią bitumiczno-betonową (inne źródła: asfaltowo-bazaltową). Najczęściej używana była droga startowa na kierunku 09/27, prawdopodobnie ze względu na usytuowanie na kierunku wschód-zachód i przewagę wiatrów zachodnich w tym rejonie. Obecnie w tym miejscu wybudowana jest droga startowa lotniska cywilnego.

Lotnisko jest najwyżej położonym cywilnym portem lotniczym w Polsce i charakteryzuje się dobrymi warunkami atmosferycznymi – to jest mniejszą niż na innych lotniskach ilością dni uniemożliwiających lądowanie. W zasięgu tego portu lotniczego jest około 11 milionów mieszkańców, w tym mieszkańcy okolic Ostrawy w Czechach.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice dysponuje terminalem pasażerskim zajmującym powierzchnię 7600 m2 o przepustowości 1 610 000 pasażerów rocznie (przepustowość godzinowa 525 pasażerów). Obiekt spełnia międzynarodowe wymogi tego typu budownictwa w zakresie bezpieczeństwa i funkcjonalności. Na terenie Portu Lotniczego Katowice znajdują się: Biuro Sprzedaży Biletów Lotniczych i Usług Turystycznych GTL-TRAVEL, taras widokowy, restauracja, pokój dla matki z dzieckiem, punkt apteczny, postój taxi (Airport Taxi Service), wypożyczalnia samochodów, banki, kantory wymiany walut, sklepy w strefie wolnocłowej, punkty gastronomiczne, senator lounge, senator business lounge.

Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice

42-625 Ożarowice, ul.Wolności 90

tel: 0048 32 39 27 200
fax: 0048 32 39 27 376
Informacja lotniskowa: +48 32 39 27 385 (324)
Internet: www.gtl.com.pl

Źródło opisu: http://www.bs.katowice.pl
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-06-18 17:53:53 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • 8adams8
    7 września 2009 at 15:14

    Bylem tam jak byly wielkie mgly i nie dalo sie wyleciec, masakra, pelno ludzi 😥

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna