Zaloguj się

Planetarium im. Jana Heweliusza w Potarzycy Edukacja, Planetaria

Wyzwolenia 65, Jarocin

Planetarium im. Jana Heweliusza w Potarzycy k. Jarocina

Planetarium w Potarzycy działa od 1993 r. Wyposażone jest w aparaturę projekcyjną wykonaną na zajęciach Szkolnego Koła Miłośników Astronomii.

Kopuła projekcyjna o średnicy 5 metrów (dla 40 widzów) wykonana została z 8 elementów odlanych z tworzywa sztucznego. Projektor w kształcie kuli o średnicy 32 cm posiada 24 obiektywy projekcyjne, wyświetlające 24 fragmenty północnej i południowej półkuli nieba. Dodatkowe rzutniki umieszczone na głównym projektorze pozwalają wyświetlić kometę, drogę mleczną, równik niebieski, ekliptykę, znaki zodiaku, południk zerowy, jasne planety oraz Słońce i Księżyc. Obracający się wokół osi biegunowej projektor umożliwia pokazanie wyglądu gwiaździstego nieba w różnych porach doby i roku oraz ruch sfery niebieskiej z dowolnych szerokości geograficznych, np. z północnego bieguna i równika.

Seans w planetarium w czasie którego można obejrzeć 6 tysięcy gwiazd, czyli tyle, ile widać na niebie gołym okiem wzbogacony jest przez projekcję sztucznego satelity, meteorów, zorzy polarnej, zaćmień Słońca i Księżyca. Specjalny rzutnik umożliwia pokazanie ruchu precesyjnego – zmieniającego położenia biegunów niebieskich i punktów równonocy względem gwiazd z okresem 26 tysięcy lat. Ważną rolę spełniają również rzutniki przezroczy oraz projektor strzałki świetlnej. Na linii horyzontu planetarium znajduje się panorama wsi zorientowana zgodnie z kierunkami świata. Seansom w planetarium towarzyszy też wspaniała muzyka, cyfrowej jakości.

Planetarium w Potarzycy jest jedyną tego typu pomocą dydaktyczną działająca w gimnazjum w Polsce.

Już ok. 100 tys. osób odwiedziło istniejące od 18 lat wiejskie planetarium przy gimnazjum w Potarzycy koło Jarocina

Planetarium w Potarzycy jest jednym z szesnastu w Polsce. Figuruje w rejestrze polskich placówek astronomicznych i w rejestrze Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Oprócz typowych obserwacji Wszechświata, organizowane są tutaj otwarte dla wszystkich „Weekendy z gwiazdami”. Uczniowie z Potarzycy współpracują m.in. z Europejską Kosmiczną Agencją Informacyjną Teleskopu Hubble'a w Garching pod Monachium.

Planetarium wykorzystują jako pomoc dydaktyczną nauczyciele i uczniowie z całej Wielkopolski oraz z ościennych województw. Szkolne planetaria istnieją jeszcze przy liceum w Piotrkowie Tryb. i przy Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu.

KONTAKT:
Planetarium im. Jana Heweliusza w Potarzycy
ul. Wyzwolenia 65,
63-200 JAROCIN

UWAGA! NA SEANS MOŻNA SIĘ UMÓWIĆ TYLKO DROGĄ TELEFONICZNĄ!
Szkoła: 62 740 46 46;
Opiekun: 62 747 10 48

http://planetarium.astrowww.pl

Źródło opisu: http://planetarium.astrowww.pl
Źródło zdjęć: http://planetarium.astrowww.pl
Dodane: 2010-10-04 14:28:59 przez Martika

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • HeloPoli
    5 października 2010 at 17:39

    Oj chciałabym zwiedzić takie planetarium.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna