Zaloguj się

Pas pobrzeża na zachód od Ustki

Teren zajmuje 7 520 ha, położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie brzegu Bałtyku na długości 25 km od przedmieść Ustki do Jarosławca i dalej do osady Wicie nad Jeziorem Kopań.

Następnie granica obszaru chronionego krajobrazu przebiega przez Naćmierz, Korlino, Królewo, na północ od Złakowskich Błot i Zaleskich Bagien, na południe od Jeziora Modła i do Lędowa. Okolice Wicka Morskiego są poligonem wojskowym gdzie wstęp jest ograniczony. Teren jest do pokonania po uprzednim uzgodnieniu z dowództwem i w grupach zorganizowanych.

W krajobrazie zaznaczają się tereny bagienne, Jezioro Wicko i mocno zarastające Jezioro Modła. Z Ustki do rezerwatu ornitologicznego i wodnoroślinnego „Jezioro Modła” jest 7 km. Miejsce to jest ostoją mewy śmieszki oraz drapieżnej mewy srebrzystej. Wiosną lub jesienią zobaczyć można bardzo rzadko występującego w Polsce łabędzia małego oraz stada gęsi białoczelnej, liczne rybitwy czarne i zwyczajne, bąki, remizy, kwiczoły. Osobliwe to miejsce. Przy pomocy lornetki, kamery lub aparatu fotograficznego upolować można interesujące gatunki zwierząt. Duże zainteresowanie wzbudza również roślinność wodna i szuwarowa.

Jarosławiec – ma około 300 stałych mieszkańców. W ciągu sezonu turystycznego przybywa tu 6 500 wczasowiczów. W centrum osady jest latarnia morska o wysokości 33,3 m, która wysyła światło na odległość 23 mil morskich. Osobliwością miejscowości jest położenie nadmorskie, przystań rybacka, brzeg piaszczysty i żwirowy, płaski lub klifowy. Na koronie klifu rośnie krzaczasty rokitnik zwyczajny będący pod prawną ochroną gatunkową. Przed silną abrazją morską brzeg jest silnie ufortyfikowany opaską betonową, gwiazdoblokami i dużymi głazami.

Wędrując plażą piaszczystą 2 km w kierunku można znaleźć okruchy bursztynu, białe muszelki sercówki i piaskołaza. Latem, w toni wodnej przy brzegu lub na plaży w zagłębieniach z wodą znajdują się meduzy o szklistej i przeźroczystej masie. Na wydmach dojrzeć można mikołajka nadmorskiego- roślinę będąca pod ochroną.

Na obszarze chronionego krajobrazu wyznaczony jest:

Czerwony szlak turystyki pieszej jako fragment szlaku Nadmorskiego.
Ustka – Wodnica – Pęplino – Starkowo – Marszewo – Karlino – Jarosławiec – 33,5 km.

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-07-04 11:45:17 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarze (2)

5.0 z 5.0
Ocena ogólna 5.0
 • Exumer
  2 sierpnia 2010 at 20:45

  Kto robił to zdjęcie. Nazwisko i adres. Jest zakaz chodzenia po wydmach.

  Pomocna recenzja
 • Spacer turystyczny
  23 lipca 2021 at 01:04

  Śliczne wybrzeża nadmorskie do właściwego zwiedzania szlakami ale polecam również miasto Wałcz gdzie niezwykle świetne są przyzwoite rowery i średnie spacery turystyczne szczególnie w Wałczu. Promenada na Raduniem prezentuje się wyjątkowo.
  Miły, barwny i przyrodniczy jest również pieszy odcinek drogi nad jeziorem zamkowym i przy widokowym mostku tzw.: “małym molo” gdzie można ostrożnie, a także orginalnie oraz informatycznie; umysłem i wzrokiem podziwiać widoki czy efekty.
  Warto czasem cieszyć się pozytywnymi interesującymi wrażeniami i zdrowiem.
  To elegancka okolica i przejście chodnikiem przy os.Dolne miasto jeżeli zupełnie niepotrzebnie i pomyłkowo nie skarżą się umyślnie niektórzy ludzie z otoczenia jacy w nieporozumieniu i nie rozeznaniu nasyłają w panicznej mani niepotrzebnie i rzadko godny radiowóz policyjny, który patroluje przed przestępcami.
  Ile razy mylą przyzwoitych i nastawiają na nietolerancyjną pomyłkę strategiczną, a przecież nikt nie szpieguje.
  Niech nie skarżą się więcej bez sensu na cywilizowanych ludzi korzystających akurat z turystyki lokalnej i spacerowej, a event chodzenia porawi się i przybierze kulturalny aczkolwiek spokojny tryb w oczach chodników gdyż przecież wszyscy korzystamy bezpiecznie, sprawiedliwie i rozsądnie z polskich i wręcz królewskich uroków spacerowych czy piękna pojezierza wałeckiego oraz walorów chodnikowych osiedla o nazwie Dolne miasto.
  Opinowo to spacery można uważać zawsze za udane.
  Serdecznie pozdrawiam.

  Pomocna recenzja1

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna