Zaloguj się

Nadarzyce – wieś zalewów i umocnień Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Nadarzyce, Borne Sulinowo

Wieś położona nad Piławą, w sąsiedztwie dużych obszarów leśnych, wiedzie przez nią szosa do Sypniewa i dalej – Jastrowia.

W Nadarzycach zaczyna się czerwony szlak turystyczny im. IV Dywizji Piechoty, którego długość wynosi 100 km. Prowadzi on przez całe Pojezierze Wałeckie, wzdłuż linii byłych umocnień Wału Pomorskiego, aż do Człopy.

Wieś znana jest szczególnie z dwóch rzeczy: tak zwanych „Zalewów Nadarzyckich” oraz z pozostałości po najpotężniejszych umocnieniach Wału Pomorskiego. 500 m na zachód od Piławy znajdują się ruiny dużego fortu. Grubość żelbetonowych ścian wynosiła w nim 210 cm, a stropów, wzmocnionych stalowymi belkami i stalowymi kopułami pancernymi – 200 cm. W schronie takim mogło przebywać 80 żołnierzy. Podejścia do fortu broniły pola minowe, zasieki z drutu kolczastego oraz kilkudziesięciometrowej szerokości kanał zaopatrywany wodą z rzeki.

Walki o wieś trwały od 4 do 6 lutego i były bardzo krwawe. Poległo, zaginęło i zostało rannych 513 żołnierzy. Położona na zachód od Nadarzyć, za rzeką Piławą, grupa warowna zdobyta została dopiero 3 marca 1945 r, podczas pierwszej fazy operacji pomorskiej.

Wieś zamieszkuje blisko 300 osób. Jest tam jedno gospodarstwo agroturystyczne.

http://zana.com.pl/

Źródło opisu: http://www.g2.i365.pl/ziemiawalecka/strony/turystyka/08_8.htm
Źródło zdjęć: http://zana.com.pl/
Dodane: 2011-07-22 10:53:02 przez superfly86

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna