Zaloguj się

Muzeum PRL-u Ruda Śląska

W folwarku przy ul. Zajęczej 42 Fundacja Minionej Epoki otworzyła Muzeum PRL-u.

W jednym z najstarszych w regionie XIX wiecznym Folwarku w Rudzie Śląskiej Bielszowicach powstało Muzeum PRL-u. Nie ma w Polsce miejsca, które odzwierciedlałoby codzienne życie powojennej Polski.

Podstawowym celem Fundacji Minionej Epoki jest stworzenie Muzeum PRL-u w Rudzie Ślaskiej.

Nasze przedsięwzięcie jest apolityczne i ma za zadanie jedynie zebranie, zachowanie i udostępnienie szeroko rozumianych materiałów na temat okresu w dziejach Polski od 22 lipca 1944 roku do 29 grudnia 1989 r.

Mamy nadzieję, ze powstanie tego projektu przyczyni się do pogłębienia świadomości historycznej.

Młodzi ludzie często mają problem z rozszyfrowaniem skrótu PRL. Wierzymy, że nasze przedsięwzięcie, przypomni iż czasy, które z perspektywy XXI wieku, odznaczają się najczęściej groteskowym obrazem w filmach z tamtej epoki, niosły ze sobą również brzemię represji i ucisku. Chcemy by młodzi ludzie poznali prawdę o ówczesnych zdarzeniach, sposobie życia, zobaczyli w jakich warunkach dorastali ich rodzice, a starszej części społeczeństwa przypomnieć czasy młodości.

Muzeum PRL-u jest przedsięwzięciem apolitycznym i ma na celu pokazać życie obywatela Polski Ludowej pomiędzy 1945 rokem, a przełomowym 1989.

Pralka Światowit, kuchenka gazowa, szklanki musztardówki, makatki, odtwarzacz szpulowy czy inne przyrządy codziennego użytku – wszystko oglądać można w jedynym w Polsce Muzeum PRLu. Takie działa w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach.

Zwiedzający przenoszą się między poszczególnymi dziesięciolatkami, pierwszy pokój pokazuje mieszkanie z lat 70tych. „To są lata 70te, moda na meblościanki na wysoki połysk, z pawlaczami, które gromadziły pościel. Jest tu mnóstwo sprzętów, na przykład waga domowa, która przypomniała wyglądem termometr”.

Oprócz sprzętów domowych, na terenie Muzeum działa także Park Pomników, gabinet Pierwszego Sekretarza, muzeum motoryzacji PRL oraz kino.

Część ekspozycji poświęcimy historii przemysłu, wyeksponujemy motorowery, motocykle, samochody osobowe, ciężarowe z tamtych lat. Ale nie będzie to jedynie podróż sentymentalna, oprócz blasków pokażemy również cienie minionego ustroju. Nie zabraknie walki Polaków o wolność i kolejnych znaczących momentów naszej historii, jak Poznań ?56, wydarzeń marcowych czy sierpnia 1980r.

Przy Muzeum powstaną sale edukacyjne, w których będą odbywały się lekcje historii.
Obecnie trwają wykończeniowe prace konserwatorskie i budowlane. Otwarcie planujemy w 2010r. Do życia powołana została Fundacja Minionej Epoki, która jest odpowiedzialna za powstanie Muzeum PRL-u.

Muzeum ma być apolityczne i obiektywne. Pokaże blaski i cienie tamtych czasów.
Chodzi o to, żeby człowiekowi urodzonemu w latach 80., który nie pamięta kolejek po chiński piórnik, pokazać, w jakich warunkach dorastali jego rodzice, a starszym przypomnieć czasy kartkowe.

Eksponaty zajmują już dziedziniec dawnego folwarku. Tu powstanie park Pomników PRL.
Pod murem stoi pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, który fundacja przywiozła ze Strzelec Opolskich. Obok ustawione zostanie zabrzańskie popiersie generała Świerczewskiego i pomnik Czynu Rewolucyjnego. Niebawem dołączą do nich monumentalni warszawscy „Utrwalacze władzy”, ostatni pomnik PRL-u.

W stajni zostanie uruchomione festiwalowe kino, które poprowadzi Michał Ogórek.
W dawnych budynkach gospodarczych urządzimy mieszkanie typowej polskiej rodziny,
gabinet I sekretarza, stołówkę zakładową i izbę propagandy PRL-u,
a pierwszą wystawę w dawnej wozowni poświęcimy czerwcowym wyborom.

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej zostanie otwarte 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Kino Uciecha

W naszym kinie znajdziecie Państwo wystawę plakatów z lat `50 XX w., które pochodzą ze zbiorów Galerii Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz stare postery kinowe z polskimi aktorami (m.in. Piotr Fronczewski, Aleksandra Śląska, Jerzy Zelnik i wielu innych).

Na oryginalnych kinowych krzesłach z końca lat `60 mogą Państwo spocząć i przenieść się na krótszą lub dłuższą chwilę w klimat minionej epoki.

Wystawa – zaczynamy od końca…
? czyli XXI rocznica I-szych demokratycznych wyborów 4.06.1989

Materiały z teczek IPN, dokumenty archiwalne ze zbiorów Archiwum Państwowego, plakaty wyborcze, dokumenty strony rządzącej i opozycji, słynne plakaty Solidarności to wszystko co znajdziecie Państwo na wystawie przygotowanej we współpracy z:

Archiwum Państwowym w Katowicach
Instytutem Pamięci Narodowej oddział w Katowicach
Zarządem Regionu NSZ Solidarność Lublin
Archiwum Państwowym w Lublinie
Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie
pod Patronatem Medialnym TVP Katowice

Godziny otwarcia
od środy do niedzieli od 10.00 do 18.00
w poniedziałki i wtorki nieczynne

Ceny biletów

ulgowy: 4 zł
normalny: 7 zł

Kontakt

Fundacja Minionej Epoki
Ul. Zajęcza 42, 41-711
Ruda Śląska

Kom. +48 608 27 69 83
Tel. +48 32 700 70 49
Fax. +48 32 700 36 10
e-mail: fundacjaminionejepoki@gmail.com

http://www.muzeumprl-u.pl/

Źródło opisu: http://www.muzeumprl-u.pl
Źródło zdjęć: http://www.muzeumprl-u.pl
Dodane: 2010-05-08 19:41:33 przez Martika

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • silesia
    5 czerwca 2010 at 21:27

    II Ogólnopolski Festiwal Wspomnień w Rudzie Śląskiej zorganizowany w nowo otwartym Muzeum PRL-u.

    Saturatory, małe fiaty, książki skarg i zażaleń, biurko I sekretarza, plakaty wzywające do walki z kapitalistami i obszarnikami.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna