Zaloguj się

Muzeum Henryka Sienkiewicza Oblęgorek Kultura i sztuka, Muzea i skanseny

Strawczyn 1, Kielce

Muzeum Henryka Sienkiewicza

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
(oddział Muzeum Narodowego w Kielcach)


Henryk Sienkiewicz z Oblęgorkiem związany jest od 1900 roku, kiedy to z okazji 25 lecia pracy literackiej otrzymał w darze od społeczeństwa, majątek ziemski i stylowy pałac. Dworek stanowił dla poety letnią rezydencję.

Majątek ziemski Oblęgorek Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Ten pięknie położony eklektyczny pałacyk, zaprojektowany specjalnie dla pisarza przez architekta Hugona Kuderę stał się siedzibą muzeum w 1958 roku. Ekspozycja to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz (1902-1914). Zobaczyć tu można gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze zorganizowana jest wystawa biograficzno-literacka poświęcona patronowi muzeum. Do najcenniejszych zbiorów należą rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe, albumy i adresy kunsztownie zdobione przesyłane w dowód uznania i czci. Walorem naszej ekspozycji jest jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z Sienkiewiczem.

Oblęgorek wbrew intencjom ofiarodawców był dla mieszkającego na stałe w Warszawie Sienkiewicza tylko letnią rezydencja, gdzie w chwilach wytchnienia pisarz gromadził najbliższą rodzinę i przyjaciół. W siedzibie najsławniejszego właściciela Oblęgorka od 1958 roku mieści się muzeum, które powstało dzięki darowiźnie dzieci pisarza ? Jadwidze Korniłowicz i Henrykowi Józefowi Sienkiewiczów.

Od 1958 r. w pałacyku mieści się muzeum, oddające wiernie wygląd wnętrza z czasów gdy przebywał tu i tworzył Henryk Sienkiewicz. Obejrzeć tu można wystawę biograficzno ? literacką obejmującą m in. Obchody jubileuszu 25 ? lecia pracy twórczej poety.

W dworku odbywają się liczne imprezy kulturalne.

Już wkrótce zwiedzający będą spacerować po nowych alejkach, wymieniona została też nawierzchnia podjazdu i ogrodzenie. Dworek będzie podświetlony.

Duże zmiany zaszły także wewnątrz muzeum. Wymiany doczekały się wszystkie instalacje i podłogi, przeprowadzono renowację drzwi, ściany zyskały nowa kolorystykę. Poszczególne pokoje przygotowane są do nowej aranżacji wystaw, każdy wyposażony został w odpowiednie oświetlenie i nagłośnienie. A na parterze ekspozycja wzbogaci się o dźwięki i zapachy. W gabinecie pisarza zwiedzający usłyszą skrzypienie pióra, w salonie będzie można posłuchać Chopina, a w jadalni poczuć zapach gotowanych potraw.

Nie do poznania zmieni się pierwsze piętro. Nie będzie to miejsce, w którym będą poustawiane gabloty. Nowa aranżacja bardziej będzie wyglądała jak teatralna scenografia, aniżeli muzealna wystawa. Została przygotowana według pewnego scenariusza, będzie miała logiczny ciąg.

Ekspozycja będzie wyposażona w multimedia, a kolejne elementy wystawy zwiedzający będzie musiał odkryć sam. Punktem kulminacyjnym będzie tunel, w którym prześledzić będzie można ostatnią drogę Sienkiewicza.

Godziny otwarcia:

od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście 17.15)

Bilety wstępu: normalny: 8 zł, ulgowy: 4 zł (dla grup wcześniej zgłoszonych obsługa przewodnika w cenie biletów)

Parking: samochody osobowe: 2 zł, autokary: 5 zł

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

26-067 Strawczyn,

tel. 041 303 04 26

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach
Oblęgorek
26-067 Strawczyn
kierownik: mgr Lidia Putowska
tel. (+48 41) 303 04 26
fax (+48 41) 303 04 26 w. 21
www.mnki.pl/sienkiewicz

Otwarte: z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 10-18.

Źródło opisu: www.mnki.pl/sienkiewicz
Źródło zdjęć: www.mnki.pl/sienkiewicz
Dodane: 2008-07-27 18:55:49 przez Anonim

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • muzelka
  5 lipca 2010 at 12:25

  Już wkrótce zwiedzający będą spacerować po nowych alejkach i przy nowym ogrodzeniu. Dworek będzie podświetlony. Ekspozycja wzbogaci się o dźwięki i zapachy.

  Nowa aranżacja bardziej będzie wyglądała jak teatralna scenografia, aniżeli muzealna wystawa.
  Ekspozycja będzie wyposażona w multimedia, a kolejne elementy wystawy zwiedzający będzie musiał odkryć sam. Już w pażdzierniku !!! 🙂

  Pomocna recenzja
 • Baśka
  5 stycznia 2010 at 16:19

  dostane 6 za takie cos dieki 😆

  Pomocna recenzja
 • Baśka
  5 stycznia 2010 at 16:18

  spoko ziom 🙄 myslile prace domoka napisac z gory dzieki

  Pomocna recenzja
 • wandzia119
  24 września 2009 at 11:34

  świetny pomysł na muzeum tak znanego polskiego autora! myślę, że warto się tam wybrać!

  Pomocna recenzja
 • iwi
  11 września 2009 at 13:25

  śliczny dworek

  Pomocna recenzja
 • Krisso
  9 czerwca 2009 at 14:09

  Dworek Sienkiewicza mieści się w OBLęGORKU nie w Oblęborku. Jest czynny od 10 do 18 ostatnie wejście 17.15. Jeśli państwo piszecie o jakimś miejscu to wypadałoby to roić bez błędów.

  Wypadałoby to robić a nie roić bez błędów 😉 …”przygadał kocioł garnkowi” 😉 😆

  Pomocna recenzja
 • Joanna
  9 czerwca 2009 at 13:55

  Dworek Sienkiewicza mieści się w OBLęGORKU nie w Oblęborku. Jest czynny od 10 do 18 ostatnie wejście 17.15. Jeśli państwo piszecie o jakimś miejscu to wypadałoby to roić bez błędów.

  Pomocna recenzja
 • nr5
  16 kwietnia 2009 at 15:28

  som jakies ine muzea

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna