Zaloguj się

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie jest muzeum samorządowym, powstałym na fundamencie zbiorów kolekcjonera Wojciecha Jamy, który w 2008 roku podarował je miastu. Kolekcję stanowią przedmioty związane tematycznie z popularnymi, „dobranockowymi” filmami dla dzieci.

Powstawała ona na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a początek jej dały osobiste pamiątki. W kolejnych latach zbiory systematycznie się powiększały, cotygodniowe wizyty na giełdzie staroci przy ulicy Grzegórzeckiej w Krakowie przynosiły nowe nabytki, bardzo ważnym źródłem pozyskiwania eksponatów stały się internetowe portale aukcyjne, które pojawiły się także w Polsce.W Muzeum Dobranocek zobaczymy między innymi, opakowania po artykułach spożywczych – rzeczy niezwykle rzadkie i trudne do zdobycia, ponieważ najczęściej po uporaniu się ze smakowitą zawartością, wędrowały do kosza na śmieci. Należy też pamiętać, że w tamtych czasach powszechnego niedoboru, były to często artykuły, które nie tyle się kupowało, ile… zdobywało, bo popyt często przewyższał podaż. Mamy tu więc opakowania po gumach balonowych „Bolek i Lolek”, batonikach „Maja”, „Ptyś”, „Wilk i Zając”. Są również artykuły spożywcze i kosmetyczne zachowane w stanie nienaruszonym, zarówno opakowanie jak i oryginalna zawartość: miód sztuczny „Maja”, olejek, szampon i mleczko kosmetyczne z serii „Jacek i Agatka”, mydełka „Jacek i Agatka”, „Ptyś”, „Gąska Balbinka” i inne. Niektóre eksponaty mają ponad czterdzieści lat!

Są też przedmioty wyjątkowe i unikatowe, stanowiące niewątpliwie ozdobę kolekcji:

– oryginalne lalki z filmów „Miś Colargol”, „Miś Uszatek”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Kolorowy świat Pacyka”, „Maurycy i Hawranek”;

– oryginalne szkice i folie z kadrami z filmów rysunkowych „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki”;

Ponadto na kolekcję składają się liczne zabawki, gry planszowe, losowe i zręcznościowe, karty, gry komputerowe, puzzle, książki, komiksy, roczniki czasopism, programy teatralne, plakaty kinowe i afisze teatralne, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, projektory do wyświetlania przezroczy. Są też walory filatelistyczne jak znaczki, stemple i kartki pocztowe z kadrami z filmów. Ponadto przedmioty codziennego użytku takie jak: zegary ścienne, budziki, tacki, talerze, szklanki i kubki ceramiczne.

W zbiorach muzeum znajdują się przedmioty unikatowe jak oryginalne lalki z filmów kukiełkowych m.in. Misia Colargola , Misia Uszatka, Plastusiowego pamiętnika czy Kolorowego świata Pacyka. Równie wyjątkowe są folie z kadrami z filmów animowanych: „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki”. Ponadto na kolekcję składają się zabawki, gry planszowe, losowe i zręcznościowe, karty, gry komputerowe, puzzle, książki, komiksy, roczniki czasopism, programy teatralne, plakaty kinowe i afisze teatralne, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, projektory do wyświetlania przezroczy. Są też znaczki, stemple i kartki pocztowe z kadrami z filmów oraz przedmioty codziennego użytku takie jak: zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne.Ciekawą część zbioru stanowią opakowania po artykułach spożywczych np. po gumach balonowych „Bolek i Lolek”, batonikach „Maja”, „Ptyś”, „Wilk i Zając”. Są również artykuły spożywcze i kosmetyczne zachowane w stanie nienaruszonym, zarówno opakowanie jak i oryginalna zawartość: miód sztuczny „Maja”, olejek, szampon i mleczko kosmetyczne z serii „Jacek i Agatka”, mydełka „Jacek i Agatka”, „Ptyś”, „Gąska Balbinka” i inne Niektóre eksponaty mają ponad czterdzieści lat.

Są to przedmioty, które w tamtych czasach były produkowane seryjnie i można je było zakupić w sklepach. Z biegiem lat utraciły już dawno swoją pierwotną funkcję np. zabawki, a stały się… zabytkami kultury materialnej.

Ten zbiór przedmiotów zwyczajnych i niezwyczajnych, pozwala dostrzec coś więcej niż same tylko filmy. Jest to świadectwo ogromnej popularności jaką cieszyły się „dobranocki” oraz ich funkcjonowania poza magicznym kręgiem codziennych, wieczornych dziesięciu minut.

Muzeum Dobranocek
ze zbiorów Wojciecha Jamy
w Rzeszowie
35-064 Rzeszów
ul. Mickiewicza 13

Telefon: rezerwacja 17-748-36-51, biuro 17-852-57-15

www.muzeumdobranocek.com.pl

email: poczta@muzeumdobranocek.com.pl

Godziny otwarcia:
wtorek – piątek – 9.00 – 16.00
sobota – niedziela 10.00 – 17.00
poniedziałek – nieczynne

Ceny biletów:
normalny – 7 zł zł
ulgowy 4zł
przewodnik – 25 zł

Źródło opisu: www.muzeumdobranocek.com.pl
Źródło zdjęć: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Dodane: 2008-11-03 12:50:52 przez rudy102

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • Monia
  18 sierpnia 2010 at 08:57

  Ogromna porcja wzruszeń… dziękuje i oby było tego więcej:)

  Pomocna recenzja
 • Bartek z rodziną
  26 kwietnia 2010 at 15:38

  Magiczne miejsce… Przypadek zrządził że tam trafiliśmy, ale obiecuję że wrócimy 🙂

  Pomocna recenzja
 • Karolcia
  23 marca 2010 at 09:10

  Wszystkiego najlepszego!!! 🙂

  Pomocna recenzja
 • Podkarpacki
  22 marca 2010 at 10:56

  Muzeum Dobranocek kończy dziś roczek !
  Przez cały poniedziałek wstęp do muzeum jest wolny (godz. 10-18).

  Pomocna recenzja
 • Góral
  27 lutego 2010 at 19:37

  Yes, yes, yes 🙂

  Pomocna recenzja
 • Gaga
  22 lutego 2010 at 12:34

  🙂 Ja kocham Uszatka! Wspaniałe miejsce, cudowne wspomnienia! Dziękuję 🙂

  Pomocna recenzja
 • Uta
  12 stycznia 2010 at 21:25

  Wir lieben Euren Mis Uszatek 🙂

  Pomocna recenzja
 • Cziburaszka
  10 października 2009 at 09:32

  Supeeeeer 😆 Ale dosłownie powalił mnie śpiewający Kiwaczek 😆

  Pomocna recenzja
 • clicclack
  19 czerwca 2009 at 10:52

  Warto wybrać się całą rodziną, gwarantowana duża porcja wzruszeń, aż łza w oku się zakręci 🙂 No i Jacek i Agatka, fajnie spotkać ich po tylu latach 🙂

  Pomocna recenzja
 • Do tablicy...
  16 września 2009 at 08:47

  Byliśmy w ostatnią sobotę całą rodziną i… mogliśmy usiąść w starej szkolnej ławce 🙂 Dokładnie takiej jaką pamiętam ze szkoły. Brakowało tylko… kałamarza, Plastuś był 😆

  Pomocna recenzja
 • iwi
  9 września 2009 at 20:32

  wspaniałe miejsce…. polecam wszystkim… każdy poczuje się tu lepiej, młodziej :))

  Pomocna recenzja
 • Gdansk
  24 sierpnia 2009 at 15:06

  Dla samego Misia co klapnięte ucho ma, warto było 🙂

  Nie licząc innych atrakcji 🙂

  Klimatyczne muzeum, jedyne w swoim rodzaju

  Pomocna recenzja
 • Cracovia
  4 sierpnia 2009 at 14:42

  Poczuliśmy się młodsi o 25 lat 😆 Polecamy, Warto!

  Pomocna recenzja
 • Desu
  21 lipca 2009 at 19:59

  Wspaniała kolekcja, warto odwiedzić.

  Pomocna recenzja
 • anitaj
  19 lipca 2009 at 11:21

  Interesujące 🙂

  Pomocna recenzja
 • Kordian Alan
  18 lipca 2009 at 11:32

  Polecam wszystkim wizytę w Muzeum Dobranocek a także spotkania Od Bajki do Dobranocki z filmami na przeźroczach. Byłem na prawie wszystkich zajęciach a także zwiedzałem Muzeum z rodzinką i z moją klasą – za każdym razem świetnie się bawiłem!Pozdrowienia dla Rumcajsa 😉

  Pomocna recenzja
 • Ala
  7 lipca 2009 at 09:06

  Wspaniałe miejsce 🙂 tylko żal że takie małe 🙁

  Pomocna recenzja
 • Ptyś07
  29 czerwca 2009 at 12:31

  Warto tam zawitać :} polacam szczególnie dużym „dzieciom” po 40-stce. Wzruszenia gwarantowane. Aż łza w oku się zakręciła przed gablotką z Gąską Balbinką, bajką mojego dzieciństwa… Dziękuję!

  Pomocna recenzja
 • HeloPoli
  16 września 2009 at 15:25

  Polecam wszystkim małym i dużym. 🙂

  Pomocna recenzja
 • Krasnal
  9 września 2011 at 19:41

  Muzeum Dobranocek zajęło drugie miejsce w swojej kategorii.

  Pomocna recenzja
 • Uszatek
  6 lipca 2011 at 07:41

  Od 4 lipca do 31 sierpnia trwa głosowanie na największa atrakcję turystyczną, w którym bierze udział Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Pod adresem:

  http://rzeszow.naszemiasto.pl/serwisy/podkarpackie_perly_2011/975959,najwieksza-atrakcja-turystyczna-glosowanie,galeria,1205641,id,t,tm,zid.html?ocena=1

  Można oddać głos. Zapraszam do udziału w głosowaniu.

  Pomocna recenzja
 • bircol
  19 czerwca 2011 at 12:11

  W Rzeszowie, wszyscy których dzieciństwo przypada na lata PRL-u mogą wyruszyć w sentymentalną podróż po Muzeum Dobranocek. Składa się na nie ok. 2,5 tysiąca przedmiotów związanych tematycznie m.in. folie z kadrami, przedmioty codziennego użytku, plakaty, gry planszowe, płyty winylowe, opakowania po gumach balonowych. Największą wartość stanowią oryginalne lalki z filmów Miś Coralgol, Miś Uszatek oraz Plastusiowy Pamiętnik.

  Pomocna recenzja
 • firantic
  18 czerwca 2011 at 13:28

  W Muzeum Dobranocek w Rzeszowie maraton ulubionych bajek. „Dobranocka nocą” to wieczorne spotkanie z polskimi animacjami. Zwykle trwające 10 minut wieczorynki, można oglądać do północy.
  Na ekranie m.in.: „Gąska Balbinka”, „Miś Uszatek”, „Bolek i Lolek”, „Przygody kota Filemona”, „Koziołek Matołek” oraz „Jacek i Agatka”, którą pierwszy raz można było zobaczyć w Telewizji Polskiej 2 października 1962 roku.

  Oprócz bajek organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek. Zaplanowane jest zwiedzanie ekspozycji, na którą składają się oryginalne lalki z filmów animowanych, program artystyczny, występy muzyczne, projekcje filmów animowanych.

  Pomocna recenzja
 • fileemon
  30 marca 2011 at 10:52

  Dukaty wybite z okazji II urodzin Muzeum Dobranocek można kupić na rzeszowskim deptaku – na ulicy 3 Maja w Rzeszowie.

  Pomocna recenzja
 • pankracy
  23 marca 2011 at 19:41

  Skąd te różnice w powierzchni? Czytałem wcześniej w wyborczej że ma być prawie 500 m2, a teraz 360 m2. O co tu chodzi?
  jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o kasę!

  Pomocna recenzja
 • nk
  23 marca 2011 at 19:20

  Skąd te różnice w powierzchni? Czytałem wcześniej w wyborczej że ma być prawie 500 m2, a teraz 360 m2. O co tu chodzi?

  Pomocna recenzja
 • colargol2
  23 marca 2011 at 00:57

  360 m. kw. w piwnicach Teatru Maska przy ul. Mickiewicza 13. Wygospodarowano tu trzy sale wystawowe i jedną projekcyjną, gdzie będzie można oglądać bajki, a także będą się tam odbywać warsztaty i zajęcia edukacyjne.

  Muzeum Dobranocek ma też nową stronę internetową pod adresem: http://www.muzeumdobranocek.com.pl.

  Pomocna recenzja
 • uszatek
  4 października 2010 at 01:36

  Pojawił się pomysł, żeby zbiory umieścić w piwnicach teatru Maska, które wcześniej zajmował pub.
  Nowe pomieszczenia dadzą spore możliwości, bo piwnice mają powierzchnię prawie 500 m kw. Otwarcie nowej siedziby muzeum planowane jest na grudzień.

  Pomocna recenzja
 • Solis
  23 lutego 2011 at 21:41

  Czyli do 22 marca muzeum jest zamknięte?

  Pomocna recenzja
 • Alocha
  22 lutego 2011 at 13:58

  Niech mi ktoś powie gdzie na Mickiewicza jest to muzeum? Przechodziłam tamtędy i nigdzie śladu 🙁
  W podziemiach budynku, w którym mieści się teatr Maska przy ul. Mickiewicza 13. Uroczyste otwarcie nowej siedziby zaplanowano na 22 marca br.

  Pomocna recenzja
 • Gocha
  22 lutego 2011 at 13:52

  Niech mi ktoś powie gdzie na Mickiewicza jest to muzeum? Przechodziłam tamtędy i nigdzie śladu 🙁

  Pomocna recenzja
 • zając
  4 lutego 2011 at 15:34

  😆 fajne to muzeum 🙂

  Pomocna recenzja
 • sufler
  14 stycznia 2011 at 11:21

  (…) Otwarcie nowej siedziby muzeum planowane jest na grudzień.

  Grudzień… którego roku, że tak zapytam? 🙂

  Pomocna recenzja
 • sufler
  18 grudnia 2010 at 21:10

  Pojawił się pomysł, żeby zbiory umieścić w piwnicach teatru Maska, które wcześniej zajmował pub.
  Nowe pomieszczenia dadzą spore możliwości, bo piwnice mają powierzchnię prawie 500 m kw. Otwarcie nowej siedziby muzeum planowane jest na grudzień.
  A ja w wyborczej rzeszowskiej czytałem ostatnio: „W nowym muzeum powierzchnia wystawiennicza będzie miała aż 211 m. kw.”

  Czyli jednak jakaś sciema jak zwykle po rzeszowsku 🙁

  Pomocna recenzja
 • bolek i lolek
  3 grudnia 2010 at 15:49

  Wielka przeprowadzka rozpocznie się jeszcze w grudniu. W nowym Muzeum Dobranocek będą trzy sale wystawiennicze oraz sala multimedialna

  Niestety ostatecznie muzeum zostało zaplanowane w podziemiach budynku, w którym mieści się teatr Maska przy ul. Mickiewicza. Undergroud ???! 🙁

  Pomocna recenzja
 • coralgol
  5 listopada 2010 at 17:10

  Uszatek szanowny, opowiada bajki na dobranoc. Rzeczywistość jest taka że Muzeum Dobranocek w obecnym stanie jest instytucją całkowicie zależną od Teatru Maska. Po przenosinach straci nawet obecne pozory samodzielności. Zbiory trafią do wilgotnych pomieszczeń piwnicznych, w przeszłości już zalewanych. Te przenosiny to smutna wiadomość, a nie powód do radości
  I tak w tym pięknym Naszym kraju, na jego południowym wschodzie niszczy się zapał ludzi, entuzjastów, którym się jeszcze chce coś zrobić dla promocji regionu. Miało być tak pięknie a wyjdzie jak zawsze !!! 🙁 wstyd dla miasta ! 🙁

  Pomocna recenzja
 • Prosiaczek
  5 listopada 2010 at 07:51

  Uszatek szanowny, opowiada bajki na dobranoc. Rzeczywistość jest taka że Muzeum Dobranocek w obecnym stanie jest instytucją całkowicie zależną od Teatru Maska. Po przenosinach straci nawet obecne pozory samodzielności. Zbiory trafią do wilgotnych pomieszczeń piwnicznych, w przeszłości już zalewanych. Te przenosiny to smutna wiadomość, a nie powód do radości

  Pomocna recenzja
 • bajqqa
  7 marca 2011 at 10:25

  Otwarcie nowej siedziby Muzeum Dobranocek.
  Muzeum będzie się mieścić w gmachu rzeszowskiego Teatru Maska. Otwarcie nowej siedziby odbędzie się 22 marca(2 urodziny muzeum). Jedną z największych atrakcji będzie wydanie okolicznościowego dukata z postaciami z bajki „Jacek i Agatka”.

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna