Zaloguj się

Muzeum Czartoryskich w Krakowie, jedno z najstarszych muzeów w Polsce, otwarte w 1878; jego początki sięgają roku 1801, kiedy otwarto Świątyni Sybilli w Puławach – prywatne muzeum założone przez księżnę Izabelę Czartoryską, małżonkę księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego.

Zbiory puławskie uległy częściowemu rozproszeniu i zniszczeniu po upadku powstania listopadowego i konfiskacie majątku Czartoryskich przez Rosjan, większość jednak udało się uchronić i następnie przewieźć do Paryża do Hôtelu Lambert. W 1870 roku książę Władysław Czartoryski zdecydował o przeniesieniu zbiorów do Krakowa, gdzie ostatecznie trafiły w roku 1876. W tym samym roku Czartoryscy przekazali również swój wielki księgozbiór do użytku publicznego w Krakowie (Biblioteka Czartoryskich). Po wybuchu II wojny światowej najcenniejsza część zbiorów została ewakuowana i ukryta w pałacu w Sieniawie, lecz mimo tego Niemcy zdołali je częściowo rozgrabić lub wywieźć. Po wojnie większość eksponatów odzyskano. W 1950 roku Muzeum Czartoryskich zostało przejęte przez państwo i włączone do krakowskiego Muzeum Narodowego, jako jeden z jego oddziałów.

Obecnie pieczę nad zbiorami pełni Fundacja Książąt Czartoryskich powstała w 1991 roku z inicjatywy Adama Karola Czartoryskiego. Zbiory Muzeum Czartoryskich zawierają dzieła malarstwa europejskiego XIII-XVIII w., zabytki europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego od średniowiecza do XI w., grafiki, sztuki starożytnej oraz militaria (m.in. szablę samego Lorda Blayneya).

Dział malartwa zachodnioeuropejskiego znajduje się na drugim piętrze pałacu. Znajdują się tu obrazy takich mistrzów jak:

Leonardo da Vinci (Dama z gronostajem)

Rembrandt van Rijn (Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem)

Lucas Cranach Starszy

Benozzo Gozzoli

Lorenzo Monaco

Jacob Jordaens

Alessandro Magnasco (Praczki, Anachoreci)

Pieter Brueghel (młodszy) (Kazanie św. Jana Chrzciciela)

Michele da Verona (Brutus i Porcja)

Lorenzo Lotto (Madonna ze św. Katarzyną i św. Franciszkiem)

Dirk Bouts (Zwiastowanie)

Jan Piotr Norblin de la Gourdaine

Aleksander Orłowski

Obie połączone wystawy zajmują pierwsze piętro pałacu. Znajdują się tam m.in. portrety ostatnich Jagiellonów wykonane w warsztacie Łukasza Cranacha Młodszego w połowie XVI wieku, oprawione w XIX wieku w jedną ramę, a także całopostaciowe wizerunki marszałka wielkiego koronnego Łukasza Opalińskiego i Agnieszki z Tęczyńskich Firlejowej. Ekspozycja prezentuje historię Polski uszeregowaną chronologicznie od czasów Jagiellonów do czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Stała ekspozycja prezentowana jest w klasztorku, który z pałacem muzealnym połączony został przewiązką. Zebrano tu pamiątki rodu Czartoryskich, przede wszystkim portrety największych przedstawicieli rodu, a także militaria polskie, europejskie i bliskowschodnie.

Galeria sztuki starożytnej mieści się w dawnym arsenale miejskim. Wejście do wielkiej sali wystawowej prowadzi przez przewiązkę między klasztorkiem a dawnym arsenałem. Znajdują się tam zabytki kultury greckiej, egipskiej, etruskiej oraz rzymskiej. Zgromadzone obiekty pochodzące z okresu od III tysiąclecia p.n.e. do IV wieku n.e. a wśród nich m.in. sarkofagi egipskie wraz z mumią, grobowce etruskie oraz liczne rzeźby.

Zakres zbiorów: sztuka starożytna, malarstwo europejskie XIII-XVIII w., zabytki europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego, militaria.

Muzeum Książąt Czartoryskich
ul. św. Jana 19
31 – 017 Kraków

Arsenał – Galeria Sztuki Starożytnej,
ul. Pijarska 8
31 – 015 Kraków

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela: 10 – 16
poniedziałek: nieczynne

Ceny biletów:

* 6zł – normalny
* 3 zł – ulgowy
* 12 zł – rodzinny *
* 4zł/os. – grupowy** normalny
* 2zł/os. – grupowy ulgowy

* maks. 5 osób
** min. 15 osób

Kontakty:
tel. 012/ 422 55 66, 421 29 56, 421 28 34, 292 64 60
fax: 012/ 292 64 64
e-mail: muz-czart@muzeum.krakow.pl

Fundacja Książąt Czartoryskich
fax: 012/ 422 61 37
e-mail: biuro@fundacja-czartoryskich.krakow.pl

Muzeum Narodowe w Krakowie zarządza zbiorami Fundacji Książąt Czartoryskich.

DOJAZD KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ:
autobusy: 124, 152, 424, 502, 512,
tramwaje: 2, 3, 4, 5, 12, 13, 14, 15, 24
http://www.muzeum.krakow.pl/

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-06-23 21:06:20 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarze (4)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • gaja
    2 stycznia 2012 at 17:59

    Ekponaty jak najbardzie, ale to co zrobiła fundacja to krok wstecz. Najcenneijszy obraz wypożyczony wbrew alarmom konserwatora- nie umiemy dbać o swoją własność

    Pomocna recenzja
  • Smolarek95
    24 marca 2010 at 22:11

    nawet fajne:)

    Pomocna recenzja
  • madej121
    14 marca 2010 at 22:57

    muzełum nawet sobie ale duzo ludzi

    Pomocna recenzja
  • kabel80
    9 września 2009 at 10:39

    przepych

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna