Zaloguj się

Muzeum Chopina – Zamek Ostrogskich Kultura i sztuka, Muzea i skanseny

Okólnik 1, Warszawa

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (Zamek Ostrogskich)

Pierwszym fundatorem Zamku, budowli o charakterze ? w pierwotnym założeniu ? warownym, był w końcu XVI wieku oligarcha krakowski, książę Janusz Ostrogski. Z tego okresu pochodzi do dziś używana nazwa Zamek Ostrogskich, podobnie jak stanowiący fundament obiektu ceglany cokół. Alternatywne miano ? Pałac Gnińskich ? jest dziedzictwem lat 80-tych XVII wieku, kiedy to podkanclerzy koronny Jan Gniński zdecydował się ? po zakupieniu gruntów ? na budowę okazałej rezydencji pałacowej. W tym celu zlecił opracowanie planów wybitnemu architektowi pochodzenia holenderskiego, Tylmanowi z Gameren.

Także kolejny właściciel ? Marcin Zamoyski ? przyczynił się do utrwalenia w świadomości Warszawiaków okazałego charakteru obiektu, przebudowując pałac na początku XVIII wieku, z wystrojem w stylu barokowym.

Nieco mniej szczęśliwe okazały się kolejne dekady XVIII wieku: podupadła budowla stała się kolejno siedzibą policji miejskiej (za czasów tej rezydentury wybudowano drugą kondygnację), pensjonatu dla młodzieży, w końcu schroniska dla bezdomnych.

W 1858 roku nastąpiła kolejna zmiana: funkcja obiektu w zamierzeniu warowna, w rzeczywistości kolejno reprezentacyjna i użytkowa, zyskała walor edukacyjny. W wyremontowanym gmachu rozpoczął działalność Instytut Muzyczny, przemianowany następnie (1919) na Konserwatorium. Ta szkoła muzyczna o wyższym profilu była kontynuatorką warszawskiego Konserwatorium z czasów młodości Fryderyka Chopina ? wówczas Oddziału Muzycznego przy Wydziale Sztuk Pięknych Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Na początku XX wieku od strony południowej obiektu wybudowano pawilon koncertowy; w takim kształcie pałac przetrwał aż do wybuchu powstania warszawskiego w 1944 roku.

Prawie całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej, decyzją władz państwowych ? choć tylko w niewielkiej części ? odbudowany według pierwotnych planów architektonicznych, dzisiejszy Zamek Ostrogskich zachwyca zarówno zabytkową bryłą, jak i wystrojem w stylu klasycyzującego baroku.

Bogate plafony, sztukaterie i freski pompejańskie stanowią godną oprawę dla sal, które mieszczą Muzeum Fryderyka Chopina.

W najbliższej przyszłości Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację Zamku. Celem planowanych prac remontowych jest zarówno ochrona zabytku, jak i zwielokrotnienie jego walorów użytkowych: przewiduje się znaczne powiększenie powierzchni wystawienniczej oraz przystosowanie obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowe Muzeum Fryderyka Chopina.

Multimedialna ekspozycja wypełniła zabytkowe sale Zamku Ostrogskich.

Jest to teraz najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie, a może i na świecie.

Muzeum zajmuje cztery kondygnacje świeżo odrestaurowanego Zamku Ostrogskich. Zwiedzając je, przechodzi się przez kolejne etapy życia i twórczości Chopina. Nie ma tu jednak zwykłych gablot. Zaprojektowana przez studio Migliore + Servetto z Mediolanu ekspozycja przypomina miejscami kosmiczne instalacje. Pełno tu monitorów i ekranów dotykowych, głośników, słuchawek i projektorów. Są szklane kabiny do indywidualnego obcowania z muzyką Chopina i pokój dla dzieci, gdzie wizerunek kompozytora można układać na ekranie z elektronicznych puzzli.

W odtworzonym paryskim salonie Chopina z jego autentycznym fortepianem słychać rozmowy po francusku, dźwięk odstawianych filiżanek i czuć zapach fiołków – ulubionych kwiatów Fryderyka. Z kolei w czarnej wygłuszonej sali poświęconej śmierci kompozytora pokazano kosmyk jego włosów i kopię maski pośmiertnej. W podziemiach Zamku Ostrogskich urządzono m.in. salę koncertową.

Koszt Muzeum to ponad 81 mln zł, które dało państwo i UE.

Publiczność będzie mogła ją zwiedzić dopiero na początku kwietnia. Już wiadomo, że wizytę w Muzeum trzeba będzie rezerwować z wyprzedzeniem. W jednym czasie ekspozycję może oglądać najwyżej sto osób.

MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE

Pałac Ostrogskich
e-mail: muzeum@nifc.pl

Kasy biletowe
tel.: +48 22 44 16 251 (252)
e-mail: kasy@muzeumchopina.com

Rezerwacja biletów grupowych
tel.: +48 22 44 16 272
e-mail: grupy@muzeumchopina.com

Kolekcja
tel.: +48 22 82 65 935
e-mail: muzeum@nifc.pl

Sprawy ogólne (sekretariat)
tel.: +48 22 44 16 274
e-mail: biuromuzeum@nifc.pl

Godziny otwarcia

Muzeum:

* Poniedziałek ? zamknięte dla zwiedzających
* Wtorek ? Niedziela 12:00 ? 20:00

Kasy biletowe:

* Poniedziałek ? Niedziela 11:00 ? 20:00

Cennik

* Cennik obowiązuje od środy do niedzieli
* Wtorek ? dzień otwarty ? wejście bezpłatne (brak możliwości rezerwacji biletów na wtorki)

Bilety normalne indywidualne 22zł

Bilety ulgowe* 13zł

Bilety normalne grupowe** 18zł

Bilety ulgowe grupowe*** 11zł

Bilety rodzinne**** 62zł

MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE
– ZAMEK OSTROGSKICH
ul. Okólnik 1
00-368 Warszawa

tel.: (+48 22) 8265935,
tel./fax: (+48 22) 228275473
e-mail: muzeum@nifc.pl

http://pl.chopin.nifc.pl

Źródło opisu: http://pl.chopin.nifc.pl
Źródło zdjęć: http://pl.chopin.nifc.pl
Dodane: 2009-02-10 11:03:09 przez Anonim

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • asiunia0000
  4 lipca 2011 at 13:19

  Warto zobaczyć. Ja byłam tam tylko raz, ale z pewnością jeszcze wrócę

  Pomocna recenzja
 • a-dur
  2 marca 2010 at 11:57

  Nowe Muzeum Fryderyka Chopina. Multimedialna ekspozycja wypełniła zabytkowe sale Zamku Ostrogskich. Jest to najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie.
  Zwiedzając je, przechodzi się przez kolejne etapy życia i twórczości Chopina, ekspozycja przypomina miejscami kosmiczne instalacje.
  Musisz to zobaczyć !!! 🙂 polecam …

  Pomocna recenzja
 • asiunia0000
  27 lutego 2010 at 13:27

  1 marca idę zobaczyć. Na pewno mi się spodoba

  Pomocna recenzja
 • nokturn
  23 lutego 2010 at 14:55

  Ratusz uruchomił trasę spacerową szlakiem multimedialnych „ławeczek Chopina”.
  Stoją w miejscach związanych z kompozytorem, najwięcej ich przy Krakowskim Przedmieściu.

  Po naciśnięciu guzika zamieniają się w szafy grające – z ukrytego głośniczka dobiega mazurek lub walc, nokturn czy ballada. Na ławkach jest też schematyczna mapka z wyżłobioną na siedziskach z czarnego polerowanego granitu
  – z trasą spaceru śladami Chopina i krótkim opisem danej lokalizacji po polsku i angielsku.
  Do ustawienia została jeszcze jedna, ostatnia i piętnasta ławka – w parku niedaleko Zamku Ostrogskich.

  Pomocna recenzja
 • Fryderyka
  18 lutego 2010 at 21:03

  Muzeum Fryderyka Chopina w Pałacu Ostrogskich. Uroczyste otwarcie 1 marca.
  Otwarcie obiektu i zwiedzanie dla wszystkich ma nastąpić 6 kwietnia!!!

  Pomocna recenzja
 • pianista
  1 stycznia 2010 at 15:53

  200. Rocznica Urodzin Fryderyka Chopina – obchody Roku Chopinowskiego 2010 ? jednego z najważniejszych wydarzeń promujących Polskę i jej kulturę na świecie !

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna