Zaloguj się

Meczety w Polsce

Przybywa w Polsce meczetów.

Mamy dwa drewniane meczety na Podlasiu. Jeden w Kruszynianach, a drugi w Bohonikach. W początkach lat dziewięćdziesiątych zbudowano meczet w Gdańsku. W Warszawie od dawna stoi dom modlitwy przy ulicy Wiertniczej w Wilanowie, z charakterystycznymi kopułkami wieńczącymi fasadę.

W Zalesiu Górnym nie było co prawda meczetu, ale przez długi czas znajdował się tam dom zbudowany przez obywatela Turcji, który przypominał nieco wyglądem zewnętrznym świątynię. Miał trzy kopuły, środkowa z nich ozdobiona była półksiężycem, a dwie skrajne polskimi orłami wyciętymi z miedzianej blachy.

Wygląda na to, że wkrótce przybędzie nam jeszcze jeden meczet. Zbuduje go obywatel Arabii Saudyjskiej za swoje własne pieniądze. Będą się tam zbierać wyznawcy proroka mieszkający w Warszawie i okolicach. Meczet ma stanąć w pobliżu Ronda Zesłańców Syberyjskich i domu handlowego Blue City. Na razie ukończona jest piwnica i ściany parteru. Projekt zakłada, że meczet zaopatrzony będzie w minaret. Nie wiadomo, czy pięć razy dziennie będzie wchodził nań muezin nawołujący wiernych do modlitwy. Nawet gdyby tak robił, miałby małe szanse na przekrzyczenie ulicznego hałasu, który panuje w tym miejscu.

Warto przypomnieć także, że nie jest to pierwsza próba zbudowania meczetu na Ochocie. Przed wojną polscy muzułmanie zbierali w krajach arabskich fundusze na budowę meczetu na Ochocie właśnie. Miał on stanąć pomiędzy ulicami Górnickiego, Reya, Dantyszka i Krzyckiego. Wytyczno tam nawet dwie nowe ulice ? miały nazywać się ul. Mekki i ul. Medyny. Do finalizacji przedsięwzięcia nie doszło, bo wybuchła II wojna światowa. Być może teraz muzułmanom uda się zbudować świątynię. Będzie to już jednak inna świątynia i zbudowana dla innych wiernych. Polskich muzułmanów, wychowanych w patriotycznej tradycji nie ma już w Warszawie.
Jest tylko emigracja z krajów arabskich i Afryki.

Meczety w Polsce:
* Meczet w Bohonikach
* Meczet w Gdańsku
* Meczet w Kruszynianach
* Meczet w Poznaniu
* Meczet w Warszawie

Źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Meczety_w_Polsce
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2011-06-14 20:54:39 przez Martika

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • POLSKABEZMECZETOW
  14 października 2012 at 14:59

  WITAM JESTEM PRZECIWNIKIEM ISLAMU NIE POWINNISMY POZWALAC NA TO BY STAWIANO ICH BUDOWLE -JA JESTEM W HOLANDI I ZAOWAZYLEM ZE JEZELI POWIE SIE COS NA ICH MOCHAMETA SA ZDOLNI NAWET ZABIC A CO O TYCH KOBIETACH ,ZERO WOLNOSCI OD MALEGO I DO TEGO CHUSTY JA MYSLE ZE TO SA LUDZIE Z PROBLEMEM -A TO WSZYSTKO ODNOSI SIE DO ZAZDROSCI O KOBIETE 😀 SZKODA ZE W NASZYM KRAJU NIE MA WIEKSZEJ EDUKACJI NA ICH TEMAT ZALUJE KAZDEJ POLKI KTORA MA Z NIMI DOCZYNIENIA

  Pomocna recenzja1
 • Arek 69
  19 października 2021 at 17:06

  To są meczety Tatarów polskich których jest ich już bardzo mało zawsze stawali po stronie Polaków sam król nadal im te ziemie przed wiekami. Więc jeśli wybudują jeden czy dwa skromne meczy to nic się nie stanie a jeśli chodzi o tych przybyłych z obcych krajów to już inna sprawa ale też są zapewne nastawieni pokojowo przeważnie przyjeżdzają na studia lub inne nauki czyli są okresowo (mało którzy zostają na stałe) . Bardziej trzeba bać się na swoich bo oni więcej złego czynią

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna