Zaloguj się

Łódzka Galeria Wielkich na Piotrkowskiej

Ulica Piotrkowska jest jedną z najdłuższych ulic handlowych Europy. Spacerując deptakiem można podziwiać wiele łódzkich zabytków, a także specjalne dekoracje-pomniki Wielkich Łodzian.
W 1999 roku zrodził się pomysł postawienia dużych rzeźb z brązu, które upamiętniać miały sylwetki wybitnych mieszkańców miasta. Rzeźby znajdują się przy deptaku w pasie Piotrkowskiej od ulicy Piłsudskiego/Mickiewicza po plac Wolności.

Spacerując ulicą Piotrkowską nie sposób nie zauważyć znajdujących się tu pomników. Można podziwiać cykl poświęcony słynnym łodzianom: pomnik Łódzkich Fabrykantów (nr 32), Fortepian Rubinsteina (nr 78), Kuferek Reymonta (nr 137) czy Ławeczkę Tuwima (nr 104).

Idąc ulicą Piotrkowską w stronę placu Wolności jako pierwszy zobaczymy pomnik Stefana Jaracza. Znajduje się on u samego wejścia na część spacerową Pietryny. Stefan Jaracz siedzi na jednym z trzech foteli teatralnych. Strudzeni piechurzy mogą się w każdej chwili do niego dosiąść.

Następnie, tym razem po lewej stronie ulicy, podziwiać możemy pomnik Władysława Reymonta. Znajduje się on dokładnie przy Pałacu Kindermanna (ul. Piotrkowska 135), a stanął tu 7 września 2001 roku. Jego projektantami są Robert Sobociński i Marcel Szytenchelm. „Kufer Reymonta” waży 300 kg, przedstawia pisarza siedzącego na kufrze podróżnym.

Kolejnym pomnikiem jaki napotkamy na drodze będzie ?Ławeczka Tuwima?. To pierwszy pomnik z serii Galerii Wielkich Łodzian , jaki stanął na Piotrkowskiej. Odsłonięcie nastąpiło wiosną 1999 roku. Autorem rzeźby jest Wojciech Gryniewicz. Tuwim, jak zwykle w kapeluszu i płaszczu, siedzi na skraju ławeczki i zaprasza wszystkich przechodniów do odpoczynku przy nim.

Naprzeciwko Placu im. A. Rubinsteina znajduje się zaś jego pomnik. Artur Rubinstein siedzi przy fortepianie we fraku. Dłonie ma oparte na klawiaturze. Jeśli wrzuci się do mechanizmu monetę, urządzenie odtwarza Koncert f-moll Chopina, Koncert fortepianowy b-moll Czajkowskiego, Walc cis-moll Chopina lub Polonez As-dur Chopina. Podniesiona klapa przypomina ptasie skrzydło. Obok położono klucz wiolinowy. Pomnik ustawiono przed kamienicą przy Piotrkowskiej 78, gdzie niegdyś mieszkał znany pianista.

„Twórcy Łodzi Przemysłowej” to już ostatni pomnik z Galerii Wielkich Łodzian. Autorem projektu był znów Marcel Sztynchelm. Podobizny Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Ludwika Grohmanna zajmują miejsca przy owalnym stole. Każdy z tych wielkich przemysłowców pogrążony jest we własnych sprawach. Chętni mogą spróbować nawiązać kontakt, dwa krzesła przy stole pozostają wolne.

Centrum Informacji Turystycznej
ul. Piotrkowska 87, 90-423 Łódź
tel.: (+48) 042 638 59 55, 042 638 59 56
fax: (+48) 042 638 59 55
e-mail: cit@uml.lodz.pl
www: www.cityoflodz.pl

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-02-05 16:24:02 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarze (3)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • Błękitna
  2 września 2010 at 15:45

  Super pomysł z tymi ławeczkami. Dla foto maniaków szczególnie 🙂

  Pomocna recenzja
 • iwi
  9 września 2009 at 19:08

  niesamowita galeria 🙂

  Pomocna recenzja
 • Anonim
  14 marca 2008 at 19:30

  To prawie żywa galeria na ulicy, warto mieć z nimi choć fotkę w albumie, zatrzymać się i przysiąść na chwile 🙂

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna