Zaloguj się

Łaźnia Miejska Gorzów Wielkopolski Atrakcje, Zabytki

Jagiełły, Gorzów Wielkopolski

Łaźnia Miejska Gorzów Wielkopolski

Łaźnia miejska w Gorzowie, położona przy dzisiejszej ulicy Jagiełły, powstała w 1929 r. z inicjatywy zasłużonego dla miasta przedsiębiorcy i filantropa Maxa Bahra.

Do przedwojennych osobistości Landsbergu należał: Max Bahr (właściciel fabryki worków jutowych, właściciel willi zajmowanej obecnie przez Pałac Biskupi, inicjator budowy łaźni miejskiej (1928), która działała jeszcze na początku XXI wieku.

Zabytkowa, zaprojektowana przez Fritza Crzellitzera łaźnia jest darem Maksa Bahra. Łaźnia miejska to zabytek. Została zbudowana w latach 1928 – 1929 dzięki pieniądzom fabrykanta Maxa Bahra. Została otwarta w 1929 r. i był to najnowocześniejszy obiekt sportowy tamtych czasów w Niemczech wschodnich.

Łaźnia miejska, to pozostałość przedwojennej świetności miasta

Wówczas obiekt był nowoczesną placówką z basenem o wymiarach 20 x 30 m. Można było skorzystać tutaj z kąpieli leczniczych, solarium lub sali gimnastycznej.

Ciekawa jest fasada budynku z glazurowanych płytek, którą wieńczą leżące postacie kobiety i mężczyzny. W holu łaźni stoi popiersie inicjatora jej powstania, Maxa Bahra.

Gorzowski Ośrodek Informacji Turystycznej
Wełniany Rynek 3;
66-400 Gorzów Wlkp.
tel./fax 95 720-52-73 (5)

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2011-06-14 13:49:23 przez Martika

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna