Zaloguj się

Krasnale wrocławskie – Wrocław

Małe krasnale pojawiły się na terenie Wrocławia z inicjatywy Urzędu Miasta, który chciał w ten sposób promować miasto. Początkowo ich liczba przekraczała 30. Obecnie wiele firm decyduje się na zainstalowanie własnych krasnali przed swoimi siedzibami w nadziei, że przyciągną one więcej klientów.

We Wrocławiu krasnale były od zawsze… Choć na ulicach miasta można spotkać je od sierpnia 2005 r. Podobno to efekt tajnego porozumienia prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza z Radą Starszych Rodu Krasnali. W efekcie tego paktu miasto zobowiązało się otworzyć Muzeum Krasnali (w kamieniczce Małgosia obok kościoła św. Elżbiety), a za zasługi dla miasta (bo to również krasnale ratowały Ostów Tumski i ZOO przed zalaniem podczas powodzi w 1997 r., ale w akcji widzieli je tylko nieliczni…) postawiono też krasnalom pomnik. I to nie byle gdzie – na głównym deptaku Wrocławia, na ul Świdnickiej. Dzięki temu krasnale zgodziły się wyjść na ulice i w nocy wykonują dla miasta ciężką pracę, w dzień zastygają niczym miniaturowe pomniki i dają się fotografować wrocławianom i turystom…

Historia wrocławskich krasnali sięga roku 1982, czyli ponurych czasów stanu wojennego. Pierwsze krasnoludki pojawiły się na murach dokładnie w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 r. – na transformatorze na Sępolnie i na bloku na Biskupinie. Krasnale to pomysł Waldemara Fydrycha „Majora”, szefa Pomarańczowej Alternatywy, oraz jego przyjaciela Wiesława Cupały. Od tamtej nocy krasnale pojawiały się regularnie na plamach, które pokrywały nielegalne napisy typu „Solidarność” czy „Precz z Komuną”. Z Wrocławia naścienne krasnoludki ruszyły w Polskę. Pojawiały się na murach w Gdańsku, Krakowie, Łodzi…

W latach 80. Wrocław przeżył krasnalą inwazję. 1 czerwca 1988 r. odbył się jeden z największych happeningów Pomarańczowej Alternatywy „Krasnoludkowa Rewolucja”. 20 tys. osób przebranych za krasnoludki przeszło przez miasto radosnym korowodem. Milicja była bezradna. Bo co miała zrobić? Aresztować 20 tys. krasnoludków? O wrocławskich skrzatach mówiły media na całym świecie.

Krasnoludek, krasnal znaczy czerwony albo inaczej ludek chodzący w czerwonych czapkach.

W ówczesnej absurdalnej rzeczywistości można było przeżyć tylko z absurdalnym poczuciem humoru…

Po 1989 r. krasnale we Wrocławiu zeszły „do podziemia”. „Major”, twórca Pomarańczowej Alternatywy wyjechał za granicę. O krasnalach niemal zapomniano. Miasto przypomniało sobie w końcu o nich w 2005 r. W sierpniu na ulicach Wrocławia stanęła pierwsza piątka skrzatów: Szermierz stanął na pl. Uniwersyteckim, Rzeźnik na Jatkach, Pracz Odrzański przy moście Piaskowym, a dwa Syzyfki na ul. Świdnickiej. Rzeźby zaprojektował Tomasz Moczek, absolwent wrocławskiej ASP.

Krasnale z miejsca zdobyły sympatię mieszkańców miasta i odwiedzających Wrocław turystów, tak wielką sympatię, że czasem krasnale padały ofiarami porwań lub były uszkadzane podczas prób porwania. Od pewnego czasu krasnale mają wbudowane nadajniki GPS, dzięki czemu można je skutecznie chronić przed kidnapingiem. Baczniejszą uwagę zwracają na nie również patrole straży miejskiej i policji.

Obecnie we Wrocławiu jest około 120 krasnali.

„Wrocław jest przyjazny krasnalom, więc na pewno jeszcze w tym roku pojawią się następne” – zapowiadają władze miasta. Prawdopodobnie już wkrótce na pl. Teatralnym pojawią się nowe Krasnoludki. Bedą to Parasolnik, Wierzbownik i Aktor z przyjaciółmi.

A potem może… Krasnal biznesem z laptopem przy Powstańców Śłąskich, Krasnal w sutannie obok katedry na Ostrowie Tumskim czy opalający się krasnal na pergoli obok Hali Ludowej?…

Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu
„The Meeting Point”
czynny od 9.00 do 21.00
Rynek 14, 50-101 Wrocław
tel. + 48 ( 71 ) 3443 111 ; fax + 48 71 344 29 62
e-mail: info@itwroclaw.pl

Źródło opisu: http://wroclawzwyboru.blox.pl
Źródło zdjęć: http://wroclawzwyboru.blox.pl – http://krasnale.pl/
Dodane: 2009-10-07 00:14:31 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • gaja
  30 grudnia 2011 at 18:32

  Są fantastyczne i rzeczywiście są wszędzie:)

  Pomocna recenzja
 • CHEATER
  19 listopada 2010 at 01:01

  😆

  Pomocna recenzja
 • Fayon
  13 sierpnia 2010 at 18:08

  Są wszędzie ;D fajnie jest je znaleźć samemu bez żadnych mapek ;p

  Pomocna recenzja
 • guga1
  16 lutego 2010 at 11:29

  krasnale są super, polecam wycieczke śladem krasnali

  Pomocna recenzja
 • HeloPoli
  9 października 2009 at 12:26

  Jestem pod wrażeniem tych małych pięknych stworków.

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna