Zaloguj się

Kościół św. Jakuba w Oliwie Atrakcje, Zabytki

Opacka, Gdańsk

Kościół św. Jakuba w Gdańsku Oliwie to dwunawowa niewielka świątynia.

Ma 28 metrów długości, 10 metrów szerokości oraz 12 metrów wysokości. Wyposażenie kościoła stanowią ambona i ołtarz z 2. połowy XVIII wieku.

Ołtarz zdobił obraz Chrystusa z 1853 r., dzieło malarza gdańskiego Louisa Sy, obecnie znajduje się w kurii metropolitalnej. W posadzce zobaczyć można 6 płyt nagrobnych, w tym 4 z herbami. Wschodni szczyt budowli zdobi rokokowy kartusz z czasów opata Jacka Rybińskiego (1740 – 1782).

Cmentarz przy kościele św. Jakuba nie istnieje już dzisiaj. Obecny oliwski założony został w 1878 r. W roku 1909 wybudowano kaplicę cmentarną wg planów architekta Singera, twórcy kaplicy św. Piotra w Jelitkowie.

Przy ulicy Grunwaldzkiej 517 w Oliwie stoi kapliczka św. Jana Nepomucena z XVIII wieku. Jest ona świadectwem pielgrzymek organizowanych przez Bractwo Drogi Krzyżowej, powołane w 1766 r. przez papieża Klemensa XIII. Po drodze z kościoła Reformatów w Gdańsku Chełmie do Kalwarii Wejherowskiej było 14 stacji. Zachowana do dziś kapliczka z figurami Matki Boskiej i św. Jana Nepomucena, zwana przez dawnych mieszkańców Oliwy ?Kolumna Maryjna?, świadczy o religijności w tamtych czasach.

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-05-11 19:03:58 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna