Zaloguj się

Kościół OO.Jezuitów w Kaliszu Atrakcje, Zabytki

ul. Stawiszyńska 2, Kalisz

Pierwotnie bernardyński kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najśw. Marii Panny budowano przez wiele lat; konsekracji dokonano w 1604 r., budowę zakończono w 1611 r. Jedenaście lat później zbudowano też przyległy obecnie klasztor. Całość zespołu w stylu późnego renesansu ukończono dopiero w XVIII w. Wnętrze kościoła ma jednak styl późniejszy-współczesny dla budowy świątyni styl barokowy; z czasem przybrał charakter późnego baroku. Po 1863 r. bernardynów zmuszono do opuszczenia klasztoru i kościoła; zakon jezuitów wprowadził się tu dopiero od 1919 r.

Od strony chóru widać w pełni wspaniały późnobarokowy wystrój kościoła. Uwagę zwracają wspaniałe oryginalne (odnowione) polichromie jednonawowej świątyni – dzieło zakonnika Walentego Żebrowskiego z lat 1765-1785. Stanowią świetny przykład tzw. malarstwa iluzjonistycznego, które obrazuje wiernym liczne sceny zaczerpnięte Ewangelii, Starego Testamentu i żywota założyciela zakonu uzupełnione stosownymi wersetami łacińskimi. Całość bardzo starannie skomponowana kolorystycznie ma też klarowną hierarchię ważności stopniowo przybliżająca motywy do punktu centralnego – prezbiterium. Boczne ołtarze i konfesjonały są wspaniałymi okazami sztuki snycerstwa-dziś już nie spotykanego w swej klasie stolarstwa artystycznego.

Do wnętrza kościoła prowadzą dwa wejścia: od dziedzińca z ul.3-Maja, od ul.Stawiszyńskiej przez krużganek. Istnieje też przejście bezpośrednie dla zakonników z samego klasztoru.
Symetrię jednonawowej świątyni podkreśla prezbiterium z umieszczonym w głębi głównym ołtarzem. W bogato rzeźbionych i złoconych ołtarzach bocznych umieszczone są m.in. zabytkowy krucyfiks wotywny i cenna rzeźba „Pieta” z XV w. Piękny, bogato rzeźbiony prospekt organowy i ambona są dobrymi przykładami późnobarokowej sztuki sakralnej. Wśród licznych epitafiów rzadkim jest wykonane w postaci malowidła na blasze epitafium rodziny Łubieńskich. Na ścianach i sklepieniach sufitu są wspaniałe polichromie.

Źródło opisu: http://www.kalisz.pl/spacer.php?pan_id=0000-1016-0014
Źródło zdjęć: http://www.kalisz.9o.pl/zespolpobernardynski.html
Dodane: 2010-03-13 16:18:05 przez Kacper

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna