Zaloguj się

Kościół Najświętszej Marii Panny i św. Marcina Atrakcje, Zabytki

Gościkowo, Świebodzin

Kościół Najświętszej Marii Panny i świętego Marcina z XIII-XIV wieku przebudowany w XVIII wieku. Jest jednym z elementów architektonicznych Zespołu Klasztornego w Goscikowie-Paradyżu, opactwa pocysterskiego Paradyż. Jeden z najcenniejszych zabytków na ziemi lubuskiej.

Zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu

Opactwo cysterskie w Paradyżu – dziś mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne – wzniesiono w XIII w. To jeden z najcenniejszych lubuskich zabytków architektonicznych i jeden z najwspanialszych zabytków sztuki sakralnej w Polsce. W przyklasztornych pomieszczeniach znajduje się muzeum paradyskie, zawierające cenne starodruki.

Gościkowo, dawniej Paradyż ? wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Świebodzin. Niewielka wieś położona w środkowej części Pojezierza Lubuskiego, w kotlince polodowcowej, na lewym brzegu rzeki Paklicy. Sąsiaduje z Jordanowem, od którego oddzielona jest rzeką. We wsi znajduje się pocysterski klasztor, na terenie którego mieści się obecnie Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu. Niedaleko seminarium znajduje się pałac poniemiecki przerobiony po wojnie na szkołę podstawową. Przez wieś przebiega nieczynna linia kolejowa łącząca Międzyrzecz z linią kolejową Warszawa ? Świecko w Toporowie.

Dawną nazwę Paradyż zachował pocysterski zespół klasztorny i ulokowane w nim wyższe seminarium duchowne.

Klasztor, a w nim wyższe seminarium duchowne. Pierwotnie klasztor cysterski z XIII-XIV wieku (pozostał korpus nawowy ukończony ok. 1280, późniejsze piętnastowieczne gotyckie freski), powiększony i przebudowany w stylu późnego baroku w wieku XVIII. Dwukondygnacyjny budynek klauzury przylega do kościoła do wschodu oraz południa. Posiada dwa dziedzińce: starszy gotycki, zwany małym wirydarzem oraz nowy, nazywany dużym wirydarzem. W małym wirydarzu zachowały się gotyckie przęsła oraz fragmenty polichromii ściennej. Duży wirydarz, jak i elewacje budynku, mają wystrój barokowy. W XVIII w. trzy naroża budynku klasztoru wzbogacono o wieże w formie baszt i nakryto dzwonowatymi hełmami.

Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków zdecydował, że na tytuł Pomnika Historii ma szansę zespół poklasztorny w Gościkowie-Paradyżu.

Wyposażenie kościoła:

* wielki barokowy ołtarz z 1739 roku, a w nim obraz „Wniebowzięcie Najśw. Marii Panny” autorstwa Schefflera oraz relikwiarze,
* barokowy prospekt organowy autorstwa Joachima Gottlona Petera,
* obraz fundacyjny z ok. 1700 r., ukazujący akt donacji klasztoru oraz scenę bitwy pod Legnicą w 1241 r.,
* w kaplicy, w ołtarzu, znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, XVII-wieczna kopia obrazu San Luca z Bolonii,
* fragmenty gotyckich fresków i sklepień,
* klasycystyczne stalle w prezbiterium, ozdobione wizerunkami dostojników kościelnych,
* na chórze zachowało się wielkie godło Stanisława Augusta Poniatowskiego z rodowym herbem Ciołek,
* w posadzce kościoła umieszczone są płyty epitafijne.
* na wyposażeniu kościoła znajduje się wieczna lampa, będąca misternym dziełem snycerskim, ufundował ją sekretarz Zygmunta III i Władysława IV ? Marek Łętowski, wg tradycji twórcą jej był sam król Władysław IV.

Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków
ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa
centrala: 0 22 628 48 41, 0 22 622 60 92
sekretariat: 0 22 629 37 91
fax. 0 22 622 65 95
e-mail: info@kobidz.pl
http://www.kobidz.pl

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2010-01-06 12:19:22 przez Igorek

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna