Zaloguj się

Katedra gotycka NMP i św. Wojciecha Gniezno Atrakcje, Zabytki

Jana Laskiego (Wzgórze Lecha), Gniezno

Katedra gotycka pod wezwaniem Zwiastowania Najswiętszej Maryji Panny i Świętego Wojciecha.

Archikatedra gnieźnieńska, bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ? gotycki kościół katedralny na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Bazylika Prymasowska i katedra koronacyjna królów Polski.

Największym zabytkiem Gniezna jest Katedra Gnieźnieńska wraz z otaczającym ją Wzgórzem Lecha.

Najcenniejszym zabytkiem jest gotycki kościół archikatedralny NMP ( katedra gnieźnieńska), wybudowany przez Mieszka I w X w.

W katedrze tej znajdują się groby m.in. Dąbrówki, św. Wojciecha, a także Drzwi Gnieźnieńskie z 1170r wykonane w brązie, w stylu romańskim.

Przedstawiają 18 scen z życia św. Wojciecha oraz jego męczeńską śmierć. W katedrze są też relikwie św. Wojciecha oraz skarbiec.

W katedrze znajdują się Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha, Srebrny Relikwiarz tego świętego oraz dwa gotyckie portale. Ponadto nawa główna katedry otoczona jest czternastoma kaplicami, w których pochowano dawnych metropolitów gnieźnieńskich.

W podziemiach katedry można zobaczyć m.in. najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006, odkryte podczas badań archeologicznych relikty budowli kamiennej z końca IX wieku, a także fragmenty murów bazyliki Mieszka I.

Przy katedrze, na Wzgórzu Lecha znajduje się Kolegiata ? zespół średniowiecznych budynków wraz z Kościołem św. Jerzego oraz budynkiem Muzeum Archidiecezjalnego, w którym znajduje się m.in.: skarbiec katedralny, który obok jasnogórskiego i krakowskiego jest najbogatszym skarbcem katedralnym w Polsce oraz Archiwum Archidiecezjalne gromadzące jeden z najstarszych i najzasobniejszych zbiorów kościelnych w naszym kraju.

Sanktuarium św. Wojciecha – Bazylika Prymasowska w Gnieźnie
adres: Wzgórze Lecha
62-200 Gniezno
tel. (61) 428-40-80

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-06-01 11:30:48 przez Tadeusz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • Gall Anonim
  30 listopada 2011 at 21:45

  Lubię tą katedrę… Mieszkam blisko niej… Jest w niej bajecznie… Byłam już tam ze 100 razy… Zapraszam wszystkich do jej zwiedzenia…;p
  Gall Anonim

  Pomocna recenzja
 • gniznika
  10 lutego 2011 at 13:36

  Pierścień skradziono w niedzielę z gnieźnieńskiej katedry. Pozłacany pierścień był jednym z wielu eksponatów prezentowanych podczas wystawy poświęconej prymasowi Polski kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Ekspozycję w ubiegłym tygodniu otwarto dla zwiedzających w gnieźnieńskiej bazylice prymasowskiej.

  Pozłacany i wysadzany brylantami pierścień, który skradziono z katedry ozdobiony był wizerunkiem MB Częstochowskiej. Prymas Wyszyński dostał go w 1966 roku z okazji Millenium Chrztu Polski.

  Pomocna recenzja
 • Sicco
  4 lutego 2011 at 22:19

  Świetna architektura, bajeczne położenie – całość robi wrażenie, ale największe przewodniczki – ładne i sympatyczne 🙂

  Pomocna recenzja
 • malpik1001
  24 listopada 2009 at 19:32

  ładna katedra i okolica też

  Pomocna recenzja
 • sol29
  17 września 2009 at 19:09

  ładna katedra

  Pomocna recenzja
 • 8adams8
  7 września 2009 at 13:43

  ladna katedra, mala troche

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna