Zaloguj się

Jaskinia Mroźna znajduje się w Tatrach na zboczach Doliny Kościeliskiej. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1100m.n.p.m. We wnętrzu jaskini panuje temperatura 6 stopni.

Jaskinia Mroźna posiada najbogatszą szatę udostępnioną dla zwiedzających w Tatrach. Jest to jedyna jaskinia oświetlona elektrycznie w całych Tatrach.

Jaskinia Mroźna ? jaskinia we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach, w masywie Organów, 120 m ponad dnem doliny. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m., a otwór wyjściowy na wysokości 1112 m n.p.m. Całkowita długość jaskini wynosi 560 m.

Swoją nazwę zawdzięcza panującej wewnątrz stałej, niskiej temperaturze (6 stopni w skali Celsjusza), powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach do złudzenia przypominających szron. Jej szata naciekowa jest uważana za najbogatszą wśród udostępnionych do masowego zwiedzania jaskiń Tatr Polskich. Jaskinia ta jest praktycznie pojedynczym korytarzem i w skali Tatr należy do jaskiń małych. Jest to typowa jaskinia o rozwinięciu poziomym powstała na skutek przepływu wód podziemnych Potoku Kościeliskiego.

Początkowe 8 m to sztuczny korytarz, ale zaraz potem trasa biegnie obok Cmentarzyska Nacieków, a następnie Zwaliska i Białym Chodnikiem doprowadza do Wielkiej Komory długiej na 27 m, wysokiej na 10 m. Dopiero tutaj zaczynają się prawdziwe atrakcje w postaci rzeźby krasowej.

Warto uwagę zwrócić na Zasłonę ? brązowa polewę na lewej ścianie zaraz za komorą. Reliktem przeszłości jest Sabałowe Jeziorko powstałe w czasach, gdy dno Doliny znajdowało się mniej więcej na tym poziomie.

Najładniejszą szatę naciekową można zobaczyć w sąsiedniej salce, która kończy Ogórek ze stalagmitami. Wyjście to Komora Wstępna, gdyż od tego miejsca zaczęto eksploracje jaskini.

Jaskinia jest udostępniona turystycznie. Od 1959 roku oświetlana elektrycznie za pomocą agregatu spalinowego jako jedyna z polskich jaskiń tatrzańskich. Także jako jedyna wymaga zakupu biletu wstępu.

Zwiedzanie trwa około 40 minut i rozpoczyna się od otworu północnego położonego 120 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej.

Jaskinia ta to tunel o długości około 500m z dość ubogą szatą naciekową (jednakże najbogatszą z jaskiń turystycznych).

Mroźna jest udostępniona aż do końca października i wstęp do niej kosztuje 3zł (bilet normalny), oraz 2,5 bilet ulgowy.

Jaskinia Mroźna
32-650 Dolina Koscieliska k/Zakopane,

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: http://www.gory-szlaki.pl/jaskinia_mrozna.htm
Dodane: 2009-07-22 18:38:06 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • kkika2009
  19 listopada 2010 at 20:12

  Cudownie jest chodzic po takich jaskiniach, lecz nalezy sie cieplo ubrać

  Pomocna recenzja
 • wandzia119
  23 września 2009 at 16:44

  Nigdy nie bylam w takiej jaskini… 🙂 ale z pewnoscia fajne miejsce 🙂

  Pomocna recenzja
 • ogrodnikGordon
  20 października 2009 at 10:26

  oj tez odradzam zabierać dzieci. Tym,bardziej ze w niektorych miejscach nie jest ona oswietlona a przy dużym natłoku wchodzących do jaskini można oberwać o jakieś wystające skały. Jest tam takie miejsce gdzie nalezy praktycznie na kolanach przechodzić. Miejsce nie jest z byt szerkie i osoby z duzymi plecakami miały troche kombinowania by przejsc. Co za tym idzie zatrzymywały osoby za sobą. A osoby przed nimi bardzo szybko przesuwając sie do przodu zostawiając ich praktycznie samych w jaskini…

  Pomocna recenzja
 • darexons
  13 listopada 2009 at 11:51

  fajne jest…

  Pomocna recenzja
 • ostrow wlkp
  11 stycznia 2010 at 01:56

  Naprawde fajne warto zobaczyc 🙂

  Pomocna recenzja
 • Mschamus
  22 marca 2010 at 09:36

  Super miejsce. Co z tego że mało oświetlenia i miejsca, przynajmniej w większości pozostawiono naturalne piękno.

  Pomocna recenzja
 • mt56
  1 kwietnia 2010 at 10:07

  Super miejsce. jednak będąc tam, jak zresztą wszyscy miaem problemy z przejściem w wąskich cieśninach. Dlatego, nie polecam w tamte miejsce z dziećmi i osobami w podeszlym juz wieku. Nawza w pewnym sensie odwierciedla specyfike tego miejsca, bo w niekótych miejscach jest tam naprawdę „Mroźno”.

  Pomocna recenzja
 • bany41
  17 maja 2010 at 21:35

  Byłem tam! Ogólnie mówiąc jest tam super

  Pomocna recenzja
 • Kamila
  27 lipca 2010 at 10:58

  Byłam tam.Jest tam naprawdę pięknie… w tym roku jadę tam jeszcze raz

  Pomocna recenzja
 • Exumer
  27 lipca 2010 at 14:18

  Też to muszę zobaczyć !!

  Pomocna recenzja
 • kabel80
  7 września 2009 at 21:39

  niesamowite wrażenia, zwłaszca gdy pada deszcz i brodzi się w wodzie na kucaka w szczelinach 🙂 odradzam zabierać dzieci

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna