Zaloguj się

Izba Pamięci Drukarstwa Polskiego w Lublinie Kultura i sztuka, Muzea i skanseny

Żmigród 1, Lublin

Izba Drukarstwa lub Izba Pamięci Drukarstwa Polskiego – otwarta 6 maja 2008 znajduje się przy ul. Żmigród 1 w Lublinie, w dawnym Pałacu Pociejów i pełni rolę małego muzeum drukarstwa, a zarazem jest ośrodkiem edukacyjnym, gdzie można zapoznać się z dawnymi technikami druku oraz poznać historię i osiągnięcia drukarstwa lubelskiego.

Mieści się w pomieszczeniach dawnej, przedwojennej drukarni „Popularna”, która istniała w tym miejscu od 1932 roku. Przed II wojną światową bywali w niej m.in. Józef Czechowicz oraz Józef Łobodowski. W czasie okupacji drukowane były tu nielegalne ulotki i pisma. Na skutek donosu w marcu 1944 roku Niemcy aresztowali czternastu drukarzy „Popularnej”. Rozstrzelano ich na Majdanku 3 czerwca.

Po wojnie zakład stał się własnością państwa, a użytkownik lokalu, Spółdzielnia Pracy „Intrograf”, w 1972 roku utworzył tu Izbę Tradycji Drukarstwa Lubelskiego, która była przyzakładową izbą tradycji, jakich wiele wówczas powstawało w Polsce.

Izba Pamięci Drukarstwa Polskiego została otwarta dzięki staraniom Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Ośrodek przejął pomieszczenia w roku 2006 i wyremontował je, a zgromadzone tu zabytkowe maszyny drukarskie doprowadził do stanu używalności.

Izba Drukarstwa obok stałej ekspozycji prezentuje wystawy czasowe oraz prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Izba_Drukarstwa
Źródło zdjęć: http://www.izbadrukarstwa.tnn.pl/galeria.php
Dodane: 2010-03-26 13:24:47 przez ati

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna