Zaloguj się

Góry Izerskie

Najdalej na zachód wysunięte pasmo górskie polskich Sudetów. Na wschodzie graniczą z Kotliną Jeleniogórską i Karkonoszami, południowa granica wyznaczona jest umownie na odcinku od Kofenova do Liberca, Frydlantu, Jindrichovic pod Smrkiem, po przekroczeniu granicy z Polską przez Pobiedną, Krobicę, Gierczyn i Kwieciszowice zmierza do Obniżenia Starej Kamienicy.

Pasmo Gór Izerskich składa się z kilku grzbietów, po polskiej stronie są to oddzielone od siebie dolinami Kwisy i Małej Kamienicy grzbiety: Kamienicki(niższy – północny) i Wysoki(wyższy – południowy). Najwyższą kulminacją całych gór jest leżąca w Masywie Zielonej Kopy (Grzbiet Wysoki) Wysoka Kopa wznosząca się na wysokość 1126 m n.p.m.

Charakterystyczne dla tej części Sudetów są strome stoki spadające do głębokich dolin rzecznych i stosunkowo płaskie wierzchowiny rozciągające się na wysokości ok. 700-1000 m n.p.m. Góry Izerskie zbudowane są niemal w całości z granitów i gnejsów.

Na wierzchowinie wśród odradzających się lasów występują subalpejskie łąki z licznymi torfowiskami – powstałymi dzięki dużym opadom atmosferycznym i powolnemu odpływowi wody po słabo nachylonych stokach z nieprzepuszczalnymi skałami w podłożu (na

Hali Izerskiej utworzono rezerwat przyrody „Torfowiska Doliny Izery”). Góry Izerskie poprzecinane są siecią szlaków turystycznych i rowerowych oraz narciarskich tras biegowych.

Odpoczynek i nocleg oferują turystom schroniska: „Na Stogu Izerskim”, Orlu oraz „Chatka Górzystów” na hali Izerskiej.

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-08-02 09:10:46 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • guga1
    18 lutego 2010 at 16:21

    góry Izerskie są piękna, zresztą jak całe karkonosze

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna