Zaloguj się

Górska Szkoła Szybowcowa ŻAR NULL, NULL

Górksa 19, Międzybrodzie Żywieckie

Górska Szkoła Szybowcowa ŻAR im. Adama Dziurzyńskiego

Położona w Beskidzie Małym, na południu Polski, u podnóża góry Żar szkoła szybowcowa jest lotniczą mekką, do której zmierzają piloci z całej Polski i innych państw.

W 1936 roku na szczycie Żaru powstało lotnisko szybowcowe, a później szkoła pilotów szybowcowych. Do lat 70. start szybowców odbywał się przy pomocy naciąganych ręcznie gumowych lin, a ich transport na szczyt Żaru na specjalnych wózkach kolejki szynowej (na jej miejscu w 2003 r. powstała dzisiejsza kolejka torowo-linowa). Od momentu wybudowania zbiornika wodnego na Żarze, szybowce startują z lotniska u podnóża góry, holowane przez samoloty. W ramach rekompensaty za utratę budynków, spowodowaną budową zbiornika, szkoła otrzymała od inwestora elektrowni nowy obszerny hotel i hangar. W roku 2002 Górskiej Szkole Szybowcowej Żar zostało nadane imię Adama Dziurzyńskiego – wieloletniego kierownika szkoły i osoby bardzo dla niej zasłużonej.

Szybowce holowane są przez samoloty JAK 12 lub Wilga do lotów termicznych, żaglowych (loty zboczowe w wielu kierunkach), a przy sprzyjających warunkach pogodowych, możliwe są również loty na fali górskiej. Niektóre szybowce wyposażone są w aparaturę tlenową, wszystkie wyposażone są w radio i spadochron. Doświadczeni instruktorzy zapewniają trening szybowników na każdym poziomie wyszkolenia. Możliwe są również loty kontrolne. Specjalną propozycją jest nauka i trening akrobacji szybowcowej. Doświadczeni piloci wymagają tylko wykonania lotów kontrolnych. Wymagana jest książka pilota, skierowanie z macierzystego aeroklubu oraz ważne badania lotniczo-lekarskie. Oczywiście dla osób nie posiadających licencji pilota, istnieje również możliwość lotów pasażerskich (komercyjnych) samolotem, lub szybowcem.

Za niezwykłością tego miejsca przemawia również fakt, że to właśnie tutaj, jako pilot szybowcowy, stawiał swoje pierwsze kroki, należący do Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, Sebastian Kawa. Jest on aktualnym mistrzem świata w klasie światowej, oraz mistrzem świata i Europy w klasie klub. Jego ostatni triumf to wygrana w I Światowych Szybowcowych Grand Prix, rozgrywanych we wrześniu 2005 w Alpach francuskich.

Sięgająca początków lotnictwa w Polsce historia, kilka pokoleń wyszkolonych tutaj pilotów oraz bardzo sprzyjające dla szybownictwa są dowodem unikalności i ponadczasowości GSS Żar

Więcej informacji na stronie GSS Żar: www.glidezar.com
Górska Szkoła Szybowcowa AP „Żar”
im. Adama Dziurzyńskiego
ul. Górska 19, Międzybrodzie Żywieckie
poczta: 34-312 Mędzybrodzie Bialskie

telefon – recepcja, centrala:
+48 prefix (33) 866 10 46
fax:
+48 prefix (33) 866 10 90
e-mail: recepcjazar@onet.eu

wyszkolenie nr tel./fax:
+48 prefix (33) 862 14 77
e-mail: wyszkoleniezar@poczta.onet.pl

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-08-18 12:58:23 przez Anonim

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna