Zaloguj się

Góra Szybowcowa – Jeżów Sudecki Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Jeżów Sudecki, Jelenia Góra

Góra Szybowcowa – Jeżów Sudecki

Jeżów Sudecki koło Jeleniej Góry leży na trasie lini kolejowej Jelenia Góra – Lwówek Śląski, Kolei Doliny Bobru. Jeżów Sudecki, znany jest głównie z ośrodka szybowcowego na Górze Szybowcowej cenionego przez pilotów z całej Polski. Z okna pociągu doskonale widać (po prawej stronie) bezleśny garb z zabudowaniami lotniska na szczycie.

Góra Szybowcowa położona jest w górach Kaczawskich na terenie gminy Jeżów Sudecki. Znajduje się na niej lotnisko Areoklubu Jeleniogórskiego oraz punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze, Rudawy Janowickie.

W Jeżowie Sudeckim, dawna, niemiecka nazwa Grunau, istnieje znany w świecie ośrodek szybowcowo-lotniowy, wykorzystywany do szkolenia i uprawiania sportów lotniczych. Już w 1922 r. powstała tu jedna z pierwszych szkół szybowcowych w Europie. Zadecydowały o tym przede wszystkim szczególnie dogodne warunki: charakterystyczne ukształtowanie terenu, parametry klimatyczne i niewielka odległość, zaledwie 6 km, od Jeleniej Góry. Po 1945 r. lotnicze tradycje w tej miejscowości kontynuuje Aeroklub Jeleniogórski. Z Góry Szybowcowej rozciągają się piękne widoki na Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze i Jelenią Górę.

Można tu znakomicie wypocząć, korzystając z miejsc noclegowych, mających własne zaplecze sportowe. W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszą się lotnie i paralotnie.

Historia Góry Szybowcowej (561m) nie zaczyna się zbyt chlubnie. Początkowo bowiem, to górujące od północnego wschodu nad Jeżowem Sudeckim wzgórze nosiło nazwę Góry Szubienicznej i być może do dziś kryje niejedną tajemnicę konających tu skazańców. Rozkwit i sławę przysporzył górze, jak to w życiu bywa splot zdarzeń i przypadek. A zaczęło się od kufla piwa. W takiej bowiem atmosferze spotykali się niemieccy weterani lotnictwa I wojny światowej. Oni to na wzór ośrodka szybowcowego w Górach Rhón na Wassrkuppe, postanowili zbudować podobny w Kotlinie Jeleniogórskiej. Zamierzenie to nie było bezpodstawne, ponieważ w kotlinie działa zjawisko tzw. Fali sprzyjające rozwojowi sportów szybowcowych.

Szkoła Szybowcowa w Jeżowie Sudeckim oficjalnie rozpoczęła działalność w 1924 roku, jako drugi tego typu ośrodek w Niemczech. Z okresu przedwojennego najsłynniejszą adeptką wykształconą w tej szkole była Hanna Reitsch ? wybitna szybowniczka, wielokrotna rekordzistka w tej dyscyplinie, słynna pilot oblatywacz (m.in. Pierwsze loty śmigłowcem oraz samolotami odrzutowymi i rakietami V-2), pilotka Adolfa Hitlera, autorka książek i instruktor szybowcowy. Po wojnie, w marcu 1946 roku utworzono Aeroklub Jeleniogórski, który nie licząc przerwy w latach pięćdziesiątych działa do dziś. Wykształcił on wielu asów polskiego lotnictwa, m.in. Pierwszego, polskiego kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego.

Góra Szybowcowa, to bogata tradycja sportów lotniczych dwóch narodów – polskiego i niemieckiego, to do dziś funkcjonujący ośrodek szkolenia paralotniarzy, szybowników, lecz to również albo przede wszystkim przepiękne miejsce widokowe. Miejsce niedzielnych wędrówek okolicznych mieszkańców. Miejsce, gdzie panorama jest tak rozległa i fascynująca, że można spędzić kilka godzin zupełnie się nie nudząc.

Góra Szybowcowa ? 561 m n.p.m., wysokość względna 200 m

Urząd Gminyul. Długa 63
58-521 Jeżów Sudecki
tel./fax 075 713 22 54
075 713 22 55
075 713 22 57
email: radagminy@jezowsudecki.pl
www.jezowsudecki.pl

Jelenia Góra
Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej
Plac Piastowski 36,
58-560 Jelenia Góra,
tel. (0-75)75-58-844

Źródło opisu: http://www.nanarty.info/polska/dolnoslaskie/jezow-sudecki
Źródło zdjęć: http://trasyrowerowe.wordpress.com
Dodane: 2009-12-04 18:10:57 przez Igorek

Lokalizacja

Komentarze (3)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • madziamadziula1
    9 listopada 2012 at 19:23

    super

    Pomocna recenzja
  • pckloss
    2 maja 2011 at 23:06

    Polecam szczególnie latem wjazd rowerem ew. autem i podziwianie pogrążającego się w mroku miasta rozświetlanego miejskim oświetleniem i oświetlone równocześnie resztkami słońca szczyty gór. Przepiękny widok!

    Pomocna recenzja
  • guga1
    18 lutego 2010 at 14:12

    fajnie tam latają

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna