Zaloguj się

Grodzisko (Fort Grodzisko; Hagelsberg, Góra Gradowa) – obszar w Gdańsku prawie niezmieniony od ponad stu lat, miejsce fortyfikacji miejskich.

W tym niezwykłym miejscu, na przedpolach sławnego miasta Gdańska, niejednokrotnie stawały przeciw sobie największe armie nowożytnej Europy….
Dziś to miejsce spacerów ze szczególnie widowiskową panoramą miasta.

Zawarty jest pomiędzy ul. Nowe Ogrody, Powstańców Warszawskich, Gen. Dąbrowskiego i 3 Maja, wznosi się nad dworcem PKS i PKP Gdańsk Główny.

Wyróżniającym się elementem, widocznym z daleka jest Góra Gradowa (Bastion Jerozolimski) z Pomnikiem Millennium – punkt widokowy na Gdańsk.

Grodzisko przed wiekami pełniło początkowo rolę miejsca obserwacyjnego okolicznych wzniesień i lasu. Fortyfikacje miejskie postanowiono rozbudować w XVI i XVII w., projektantami linii obronnych byli Jan i Jerzy Strakowscy. W efekcie przeprowadzonych prac Grodzisko stało się ważnym elementem obrony Gdańska i uchroniło Gdańsk w trakcie oblężenia przez Szwedów jak i w trakcie wojny północnej. Grodzisko zostało przebudowane w 1807 przez Prusy w trakcie obrony przed wojskami francuskimi.

Obecny kształt Grodzisko uzyskało w trakcie generalnej przebudowy w latach 1867 – 1874.

Forty Grodzisko

80-819 Gdańsk, za Dworcem PKS

www: www.grodzisko.pl

Źródło opisu: www.grodzisko.pl
Źródło zdjęć: www.grodzisko.pl
Dodane: 2008-05-10 16:18:37 przez Anonim

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna