Zaloguj się

Fontanna na Plantach

Fontanna przy ulicach: Franciszkańskiej i Straszewskiego, przedstawiająca młoteczki fortepianu uderzające o „wodne” struny.

Nowa fontanna na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej, naprzeciwko Filharmonii Krakowskiej. Autorem projektu jest Maria Jarema, krakowska rzeźbiarka i malarka, która była związana z Teatrem Cricot 2.

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski odsłonił na Plantach nową fontannę – rzeźbę Marii Jaremy poświęconą Fryderykowi Chopinowi. Ponad pół wieku przeleżał w magazynach Muzeum Narodowego w Krakowie gipsowy model rzeźby fontanny projektu Marii Jaremy, zanim doczekał się realizacji. Z młoteczków fortepianu trysnęła woda. To najlepsza rzeźba, jaka w ostatnich latach przybyła Krakowowi.

Fontannę „Fryderykowi Chopinowi” wymyśliła Jaremianka – awangardowa rzeźbiarka, malarka, współzałożycielka przedwojennej i powojennej Grupy Krakowskiej, współtwórczyni z Tadeuszem Kantorem Teatru Cricot 2 – w 1949 roku. Gipsowy model rzeźby będącej połączeniem fontanny z fortepianem nadesłała na konkurs na pomnik Chopina, który miał stanąć w parku Krakowskim. Z 47 prac wyróżniono trzy, w tym właśnie Jaremianki. Maria Jarema dała abstrakcyjny kształt oparty o motyw fortepianu. W połączeniu ze strugami wody płynącymi z form opartych o kształty młoteczków fortepianu osiągnęła twór przestrzenny o dużej sugestywności.

Rzeźba Marii Jaremy trafiła do magazynów muzealnych. Przypomniano sobie o niej w roku 1999, czyli w 40. rocznicę śmierci artystki. Narodził się pomysł, by fontannę zrealizować na miejscu nieciekawej sikawki na Plantach, niedaleko Filharmonii. Model, a raczej wizję Jaremianki „przetłumaczyła” na precyzyjny projekt inna wybitna rzeźbiarka z Grupy Krakowskiej – Wanda Czełkowska. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski odsłonił na Plantach nową fontannę – rzeźbę Marii Jaremy poświęconą Fryderykowi Chopinowi. Nowa fontanna – oddana do użytku w poniedziałek (2 października 2007 r.) – to zwieńczenie rewitalizacji Plant Krakowskich – projektu realizowanego przez Krakowski Zarząd Komunalny.

Fontanna znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Franciszkańskiej i Straszewskiego, naprzeciwko krakowskiej Filharmonii. To projekt zrealizowany przez Panią Martę Kozielec i Wandę Czełkowską w oparciu o pierwowzór – rzeźbę Marii Jaremy poświęconą Fryderykowi Chopinowi.

Woda w fontannie tryska z ośmiu strun i z czterech młoteczków znajdujących się naprzeciwko strun. Rzeźbę wykonano z zaprawy cementowej wzmocnionej włóknem szklanym. Użyto cementu śnieżnobiałego, który odpowiednio zabarwiono.

Do myśli o realizacji pomnika?fontanny powrócono w 2000 r. w ramach rewitalizacji Plant Krakowskich i porządkowania węzłów urbanistycznych w obrębie centrum Krakowa. Uznano, że unikalny zespół architektoniczno-parkowy, wpisany w granice wyznaczone przez obiekty o wyjątkowej randze historycznej, kulturowej i społecznej: Kuria Metropolitalna – Kościół Franciszkanów – Filharmonia – Uniwersytet Jagielloński – stanowi odpowiednią przestrzeń dla fontanny Marii Jaremy.

W 2005 roku ówczesny Zarząd Gospodarki Komunalnej, obecnie Krakowski Zarząd Komunalny, powierzył rzeźbiarce Wandzie Czełkowskiej wykonanie modelu rzeźby Marii Jaremy w skali 1:3, a opracowanie projektu budowlanego – architekt Marcie Kozielec.

Strumień wodny został podświetlony światłem ze światłowodów o zmiennych kolorach.

Małopolskie Centrum Informacji Turystycznej
Rynek Główny 1/3 (Sukiennice)
tel.: +48 (012) 421 77 06
ul. Floriańska 40
tel.: +48 (012) 423 00 31

tel. kom +48(0) 506 127 626
fax: +48 12 421 30 36

e-mail: info@mcit.pl

Źródło opisu: http://www.fala.pl
Źródło zdjęć: www.skyscrapercity.com
Dodane: 2009-09-07 17:59:05 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • gutek
  28 czerwca 2010 at 01:22

  wy chyba nie widzieliscie ladnej fontanny…stoi takie straszydlo i straszy..przynajmniej golebie maja gdzie sie wykapac

  Pomocna recenzja
 • szwedzik155
  26 lutego 2010 at 12:45

  Polecam późno wieczorem wybrac się na spacer pod te fontanny. Wyglądają fantastycznie!!!

  Pomocna recenzja
 • BajdeQ
  21 listopada 2009 at 20:44

  Jednym słowem piękna.

  Pomocna recenzja
 • iwi
  8 września 2009 at 15:12

  w nocy wygląda rewelacyjnie :))

  Pomocna recenzja
 • 8adams8
  7 września 2009 at 21:04

  Ale super fontanna, naprawde swietna

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna