Zaloguj się

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie Dla dzieci, Rozrywka

Słupska 31, Busko-Zdrój

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie
– budowa instytucji kultury

Miejsce otwarte dla dzieci. Warte odwiedzenia i poznania.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Otwarcie 24 lutego. Dla ECB na część ekspozycji ilustracje rysują cenieni polscy ilustratorzy, m.in. Franciszek Maśluszczak, Maria Ekier, Stasys Eidrigevicius, Joanna Siedlaczek i Janusz Stanny. W budynku centrum na najmłodszych czekać będą: sala teatralna, kino we wnętrzu olbrzymiego pnia drzewa, sala warsztatowa, biblioteka oraz multimedialna i interaktywna wystawa „Bajkowy świat”.

Ekspozycja sprawi, że odwiedzający będą mogli choć na krótki czas przekroczyć granicę świata realnego i przenieść się w krainę baśni. Spotkają tu swoich ulubionych bohaterów, ale i nowe postaci, poznają bogactwo europejskich bajek. W ECB zwiedzający odwiedzą Ptasi Taras, w którym mieszkają bajkowe ptaki – bohaterowie podań i baśni, oraz Zaczarowany Dworzec Koziołka Matołka. To tutaj wsiądą do magicznego wagonu, który zabierze ich w podróż po bajkowych krainach, m.in. czarodziejskim ogrodzie ze śpiącą Calineczką.

Na dzieci czekać będą natomiast księżniczki i książęta, Wieża Szachowa, strefa Bajki Polskiej, w której zwiedzający poznają historię tego gatunku w Polsce, Skały Strachu, w szczelinach których kryje się smok, oraz Zaczarowana Brama, za którą znajduje się 10 zaklętych w kule baśni z całej Europy.

Będzie także lodowa góra, w której „zamarznie” zbiór eksponatów związanych z historią bajki, a także sala zamieszkana przez wielkich bajkopisarzy.

Razem z gmina Pacanów są głównymi organizatorami corocznego Festiwalu Kultury Dziecięcej.

Oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Bajki odbyło się 24 lutego. Forma kompleksu jest bardzo otwarta. W ten sposób powstały, doklejone do budynku głównego, okrągłe formy – „baby piaskowe”, w których mieszczą się poszczególne strefy Centrum.

Są to m.in.: Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią, sala kinowa i teatralna, księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia. Przestrzeń dla odwiedzających została poszerzona o znajdujący się obok budynku ekologiczny ogród edukacyjny, kuźnię znaną z bajki „Przygody Koziołka Matołka” oraz amfiteatr zlokalizowany nad pobliskim stawem.

Pacanów dzięki nowemu obiektowi ma szansę stać się prawdziwą europejską stolicą bajki, łączącą funkcje wychowawcze, rozrywkowe i turystyczne. To również nowe miejsce na mapie Polski, stworzone głównie z myślą o dzieciach.

Jak mówią twórcy celem instytucji jest zachęcanie dzieci do czytania książek i do czerpania mądrości z bajek. Chcemy, aby dzieci bawiły się u nas mądrze i rozwijały, a nie tylko wyszumiały. Stąd wynika wyjątkowość tego miejsca. Jego misją jest pokazanie świata bajki w ten sposób, by dzieci po powrocie do domu sięgały po książki.

Największą inspiracją dla twórców Centrum były bajki i baśnie. Dlatego dzieci siedzieć będą w fotelach w kształcie konwalii, czołgać się przez tunel w drzewie, wchodzić w mysią dziurę. Przy wejściu dostaną mapę, a wędrować będą w butach krasnoludków.

Zwiedzanie Centrum potrwa dwie godziny i odbywać się będzie w towarzystwie przewodnika ? postaci bajkowej. Podróż po świecie bajek i baśni europejskich będzie warsztatem kreatywności i ma uruchamiać wyobraźnię. Dzieci będą rozwiązywać zagadki, uczestniczyć w zabawach ruchowych, oglądać klasykę polskiej animacji.

Ekspozycja jest multimedialna i interaktywna. W Europejskim Centrum Bajki jest sala kinowa, teatralna, biblioteka, księgarnia i czytelnia. W placówce organizowane będą warsztaty, np. komiksu czy animacji. W sezonie dzieci będą mogły korzystać ze specjalnie zaaranżowanego ogrodu otaczającego budynek. Nad stawem powstał amfiteatr.

Bajkowa stolica Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka jest samorządową instytucją kultury, powołaną w 2005 roku przez gminę Pacanów i samorząd województwa świętokrzyskiego. Autorem tego pomysłu jest minister kultury w latach 2002-2005 Waldemar Dąbrowski. Pierwszym działaniem Centrum był Festiwal Kultury Dziecięcej, który po raz pierwszy odbył się w 2003 roku.

W tym roku odbędzie się szereg imprez związanych z otwarciem Centrum.

W kwietniu bajkowe postacie promujące Pacanów pojawią się w pociągach oraz w dużych miastach w Polsce. 1 maja odbędzie się Zjazd Postaci Bajkowych, a 2 maja ? Dziecięce Spotkania z Komiksem, których tematem przewodnim będzie twórczość Szarloty Pawel. Od 11 do 13 czerwca odbywać się będzie 8. Festiwal Kultury Dziecięcej, połączony z obchodami 77. urodzin Koziołka Matołka.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka

ul. Szkolna 25
28-133 Pacanów
ecb@pacanow.eu

Rezerwacje biletów na wystawę „Bajkowy Świat”:
041 376 50 79
e-mail: centrum@pacanow.eu

WEJŚCIE DO ECB WYŁĄCZNIE NA REZERWACJE!!

Godziny otwarcia Europejskiego Centrum Bajki:

wtorek- niedziela, 10:00-18:00

Administracja: tel.: 41 376 50 88 – fax: 041 376 50 72

tel. komórkowe: 606 654 983 lub 660 559 627

ecb@pacanow.eu

Godziny pracy biur:

poniedziałek-piątek, 8.00-16.00

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

Europejskie Centrum Bajki
im. Koziołka Matołka w Pacanowie
* ul. Słupska 31
* 28-133 Pacanów
* tel./fax.: 041 -3765 088
* 606 654 983, 660 559 627
* e-mail: ecb@pacanow.eu
* www.pacanow.eu

http://www.matolek.pl/

Źródło opisu: http://www.pacanow.eu
Źródło zdjęć: http://bryla.gazetadom.pl/bryla – http://www.pacanow.eu
Dodane: 2009-09-23 15:26:44 przez ogrodnikGordon

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • matołka
  9 czerwca 2012 at 15:01

  3 czerwca 2012 Pacanów. 79. urodziny Koziołka Matołka i 10. Festiwal Kultury Dziecięcej
  Kilkadziesiąt tysięcy osób odwiedziło przez trzy dni Pacanów. Tłumy świętowały 79. urodziny Koziołka Matołka podczas 10 Festiwalu Kultury Dziecięcej.

  Pomocna recenzja
 • pac-an
  10 czerwca 2011 at 15:48

  Festiwal Kultury Dziecięcej Pacanów 2011
  Wyjątkowo hucznie Koziołek Matołek obchodził swoje 78. urodziny podczas trzydniowej imprezy w Pacanowie wystąpiło aż pół tysiąca artystów.
  Urodziny słynnej kozy to tylko jedna z atrakcji IX Festiwalu Kultury Dziecięcej.

  Pomocna recenzja
 • koziołki
  29 maja 2011 at 19:30

  Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie.
  Spektakle, warsztaty teatralne i koncerty, a to wszystko okraszone mnóstwem zabaw i konkursów przygotowanych z myślą o najmłodszych. Tak w tym roku świętować będą Dzień Dziecka w Pacanowie. Festiwal rozpocznie się 3 czerwca. Wstęp na 9. Festiwal Kultury Dziecięcej jest bezpłatny.

  Pomocna recenzja
 • pacanka
  30 kwietnia 2011 at 12:00

  Świat dziecięcej fotografii oceniali jurorzy Ogólnopolskiego Konkursu „Wszystkie Dzieci Świata”. Po raz piąty zorganizowano go w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie.

  Pomocna recenzja
 • pacan
  4 marca 2011 at 12:48

  Przez internet można od 1 marca zarezerwować termin zwiedzania Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Bilet zamawiamy, wchodząc na stronę: http://www.rezerwacja.pacanow.eu.

  Pomocna recenzja
 • ogrodnikGordon
  17 listopada 2010 at 23:07

  info z ECB:
  W niedzielę, 5 grudnia 2010r, zapraszamy na Mikołajki w ECB. Rozpoczynamy o 13.00 warsztatami z robienia ozdób choinkowych (będziemy zdobić choinkę w ECB).

  Zobaczymy także występy Studia Fermata oraz nauczymy się wierszyków i piosenek dla św. Mikołaja, który będzie rozdawał prezenty (ale tylko grzecznym dzieciom!)

  Pomocna recenzja
 • Matołkowa
  30 września 2010 at 10:45

  Powstanie Akademia Bajki 🙂
  A w niej: Wioska indiańska, kopalnia złota, labirynt, gigantyczna gra w kółko i krzyżyk oraz „rzeka oranżady”, którą pokonać będzie można w łupinie orzecha. Akademia ma powstać naprzeciw ECB w Pacanowie.
  Z centrum na jej teren będzie się można dostać kładką lub tunelem. Na miejscu poszukiwacze przygód będą mieli do wyboru pięć ścieżek: cztery płatne, odpowiadające księgom „Przygód Koziołka Matołka”, oraz piątą ogólnodostępną.

  Pomocna recenzja
 • FairyTale
  5 lutego 2010 at 18:45

  Ciekawe xDDDDDDD

  Pomocna recenzja
 • ogrodnikGordon
  29 stycznia 2010 at 17:45

  Obiekt wygląda imponująco!!Myślę że Warto go odwiedzić:)

  Pomocna recenzja
 • Matołek
  5 stycznia 2010 at 12:43

  Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie przygotowuje się do wielkiego otwarcia – Otwarcie 24 lutego.

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna