Zaloguj się

Drewniany kościół Michała Archanioła Katowice Atrakcje, Zabytki

Brynów/ Park Kościuszki, Katowice

Drewniany kościół Michała Archanioła w Katowicach

Brynów, Park Kościuszki

W popularnym Parku im. Tadeusza Kościuszki, w jego najwyższym punkcie, stoi piękny kościółek drewniany wybudowany w 1510 roku, a przeniesiony tu w 1938 roku z Syrynii w powiecie rybnickim. Jest to najstarsza, jednonawowa budowla sakralna na terenie miasta.

Kościół i XVII-wieczna, wolnostojąca dzwonnica otoczone są drewnianym parkanem z trzema bramami. Odrestaurowana świątynia ładnie prezentuje się w katowickim parku w każdej scenerii, czy to jesiennej, zimowej czy wiosenno-letniej.

Kościół św. Michała Archanioła w Katowicach najstarsza budowla sakralna na terenie Katowic. Jest to drewniany, jednonawowy kościół położony w Parku Kościuszki w Brynowie.

Został zbudowany w 1510 w Syryni ( powiat wodzisławski ), w 1938 został przeniesiony do Katowic jako pierwszy obiekt w powstającym wówczas skansenie, który ostatecznie nie powstał. We wnętrzu kościoła znajduje się korpus XVII-wiecznej, drewnianej ambony i od 1970 drewniana rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, późnogotycka, z początku XVI wieku, przeniesiona z Dębieńska (rybnickie). W kruchcie znajduje się: XV-wieczna kropielnica z kamienia i drewniana skrzynia z okuciami z XVIII-XIXw. Kościół i dzwonnica otoczone są drewnianym ogrodzeniem z trzema bramami. Wolno stojąca dzwonnica pochodzi z XVII w.

Położony w katowickim Parku Kościuszki drewniany kościółek pod wezwaniem św. Michała – ulubione miejsce ślubów młodych par – ma 500 lat.

W tej świątyni w latach 80. wielokrotnie zbierali się wierni, by uczcić ofiary tragicznych wydarzeń w pobliskiej kopalni „Wujek”, gdzie w grudniu 1981 r. od milicyjnych kul zginęło 9 górników.

Zabytkowy kościół został przeniesiony do Katowic z Syryni na ziemi rybnickiej w 1938 r., z inicjatywy ówczesnego prezydenta miasta Adama Kocura, który później został księdzem. Do dziś świątynia jest własnością miasta.

Kościół z Syryni, gdzie w 1510 r. powstała budowla. Kościół jest drewniany, z wolno stojącą drewnianą wieżą z XVII wieku, okolony drewnianym parkanem. Był m.in. ośrodkiem duszpasterskim dla części nowo powstającego katowickiego osiedla Brynów. Młode pary często decydują się wziąć ślub w tym urokliwym kościółku.

W latach 90. kilkakrotnie podpalano świątynię, na szczęście nieskutecznie.

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-06-18 13:18:10 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (3)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • silesia
  10 października 2010 at 00:47

  Położony w katowickim Parku Kościuszki drewniany kościółek pod wezwaniem św. Michała – ulubione miejsce ślubów młodych par – ma już 500 lat.

  Pomocna recenzja
 • Mschamus
  15 marca 2010 at 16:04

  Kościół bardzo ładnie i solidnie wykonany.

  Pomocna recenzja
 • 8adams8
  7 września 2009 at 15:23

  Mily kosciolek, niespotykana drewniana architektura

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna