Zaloguj się

Dom Kultury w Kętach

Kartę historii naszej instytucji otwarło powołanie jesienią 1976 r. Ośrodka Kultury Miasta i Gminy Kęty, który obejmował swym zasięgiem miasto Kęty i placówki wiejskie. Działalność kulturalną rozpoczęto z rozmachem w roku jubileuszu 700-lecia nadania Kętom praw miejskich. I tak się już toczy …

W roku 1984 r. przekazano o użytku od dawna oczekiwany nowy budynek Domu Kultury w centrum miasta. z salą teatralno-kinową na 308 miejsc, wyposażoną w aparaturę nagłośnieniową i oświetleniową, garderoby, salę taneczną, salę do ćwiczeń, sale wykładowe, salę kameralną na 80 miejsc ze sprzętem audiowizualnym oraz kawiarnię.

W wyniku reorganizacji placówka – od 1994 roku – funkcjonuje jako Dom Kultury, prowadząc działalność stacjonarną w jednej placówce. Nadal pełni swoją funkcję kulturotwórczą w środowisku wiejskim, szczególnie poprzez współdziałanie z placówkami oświatowymi.

Celem działalności Domu Kultury jest rozwój człowieka – jego możliwości, potrzeb i ambicji. J.G. Herder uważał, że „… kultura umożliwia rozkwit najpiękniejszych zdolności człowieka.” Aby zasada ta znalazła odbicie w życiu pomagamy w wyborze i rozwijaniu zainteresowań artystycznych i hobbystycznych.
Zakres podejmowanych przez nas prac jest bardzo szeroki. Wytrwale uczestniczymy w wychowaniu młodego pokolenia „w” i „dla” kultury.

Szczególną troską obejmujemy dzieci już od wieku przedszkolnego. Zapewniamy im, w miarę naszych możliwości, wszechstronną edukację kulturalną.

Nasi najmłodsi i młodzi widzowie to uczestnicy niezliczonych imprez: spektakli teatralnych, koncertów muzycznych, seansów filmowych, konkursów literackich, recytatorskich, poetyckich,, plastycznych, imprez andrzejkowych, mikołajkowych, z okazji Dnia Dziecka, wypoczynku letniego i zimowego.

W zakresie edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę organizujemy imprezy cykliczne: Olimpiadę Przedszkolną (dla przedszkoli), Szkolne Potyczki Artystyczne (dla szkół podstawowych, w ramach których odbywa się: Konkurs Recytatorski, Turniej Interpretacji Bajki i Baśni, Konkurs twórczości literackiej, plenery malarskie, happeningi ekologiczne) oraz Gimnazjałki (dla gimnazjum) czyli całoroczny projekt animacji artystycznej.

Chcąc wyjść naprzeciw zdolnościom i pasjom artystycznym proponujemy dzieciom także udział w amatorskich zespołach tanecznych: Zespole Pieśni i Tańca „Kęty-Cepelia”, Klubie Tańca Towarzyskiego „Ragtime” oraz w grupach muzycznych (Zespół wokalny „Echo” i w teatralnych (Grupa Teatralna „Bajdurki”).

Dom Kultury kieruje też swą propozycje dla młodzieży uczącej się i dla dorosłych, którzy swój wolny czas poświęcają na spotkania w klubach i sekcjach (klub modelarski, sekcja plastyczna, sekcja szachowa, brydżowa, aerobic, klub filatelistyczny) oraz uczestniczą w kursach: języków obcych, tańca towarzyskiego i nauki gry na instrumentach muzycznych, czy na warsztatach ceramicznych.

Imprezy kameralne mają stałe już grono odbiorców. Dużą popularnością cieszą się spotkania w Klubie Obieżyświatów, wernisaże wystaw malarskich, fotograficznych i wszelkiej twórczości plastycznej, koncerty muzyczne, spotkania poetyckie, spotkania okolicznościowe.

Ofertę tę dopełniają imprezy estradowe, kabarety, spektakle teatralne, operetki, recitale, koncerty. Organizujemy wyjazdy na spektakle, koncerty, wystawy do teatrów, czy muzeów. Dodatkowe propozycje oferuje Kino Domu Kultury, a w nim można zobaczyć: nowości filmowe, kino lektur, kino bajka i kino powtórkowe.

Dom Kultury jest również organizatorem imprez ponadlokalnych: Międzynarodowego Festiwalu „Folklorystyczne Dni Przyjaźni”, Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego „Złote Pantofelki”, Ogólnopolskiego konkursu „Szukam słowa”, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej „Psallite Deo”, czy Wojewódzkiego Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni.

W ofercie naszej uwzględniamy przedsięwzięcia integrujące społeczność lokalną poprzez organizację imprez masowych i plenerowych. Takimi, które zdobyły sobie już stałe miejsce w kalendarzu kulturalnym miasta są: koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Koncert Kolęd i Pastorałek, Festyn Majowy, Święto Miasta, Dni Kęt, koncerty z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka, Pożegnanie lata.

Ponadto zapraszamy do przejrzenia naszej strony www, na której omawiamy szerzej wszystkie swoje propozycje oraz prezentujemy fotoreportaże z poszczególnych imprez.

Kontakt:

Dom Kultury w Kętach

32-650 Kęty, ul. Żwirki i Wigury 2a

powiat oświęcimski, woj. małopolskie

www.domkultury.kety.pl email: poczta@domkultury.kety.pl

centrala tel. 033 844 86 70; fax. 033 845 27 10

Płatności można dokonywać na konto:

Bank Spółdzielczy w Kętach

nr 11 8120 0003 2001 0008 4459 0001

GODZINY OTWARCIA KASY:

poniedziałki i czwartki w godz. od 8.00 do 19.00

wtorek, środa piątek w godz. od 8.00 do 15.30

Źródło opisu: http://muzeum.kety.pl
Źródło zdjęć: http://muzeum.kety.pl
Dodane: 2009-12-31 10:17:41 przez agata17ko

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna