Zaloguj się

Centrum Sztuk Walki „Dojo-Stara Wieś” Sport, Sztuki walki

Stara Wieś 1, Radomsko

Centrum Sztuk Walki
Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo-Stara Wieś”
koło Przedborza (województwo łódzkie).

Ośrodek zyskał miano „Małej Japonii w Polsce”.

Wielkość tego Ośrodka wzbudza zachwyt nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Budowę rozpoczęto w 2003 roku. Ośrodek powstał głównie z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z zasobów Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Finansowego wsparcia udzielił także dwukrotnie rząd Japonii.

W roku 2003 rozpoczęła się inwestycja budowy Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” w miejscowości Stara Wieś, gm. Przedbórz, woj. łódzkie. Głównym inwestorem jest Fundacja Rozwoju Karate Tradycyjnego, która zawarła porozumienie z Polskim Związkiem Karate Tradycyjnego w zakresie pozyskania środków na budowę obiektu.

Otwarcie Centrum – 10 października 2009 r. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie unikalnego – w skali europejskiej – ośrodka do szkolenia japońskich sportów i sztuk walki oraz propagowanie kultury japońskiej dla współczesnych Europejczyków. Ośrodek pozwoli na jeszcze większe, niż dotychczas, zdynamizowanie aktywności polskiego ruchu karate tradycyjnego. Będzie stanowił optymalne logistyczne i organizacyjne zaplecze dla całego szeregu stałych, a rozproszonych dotychczas w całej Polsce, imprez ogólnokrajowych i międzynarodowych, szkoleń i seminariów z udziałem największych japońskich mistrzów karate tradycyjnego.

„Dojo-Stara Wieś” to kompleks sportowo-noclegowy, unikalny w skali europejskiej i światowej, zbudowany na wzorach architektury japońskiej. Jest przystosowany zarówno do prowadzenia treningów sportowych, jak i do zajęć przybliżających inne formy kultury japońskiej, m.in. poezję haiku, kaligrafię, origami, ikebanę, bonsai. Jest także miejsce na galerię fotografii i malarstwa.

Ośrodek będzie kompleksem sportowo-noclegowym, o nieco rozproszonej zabudowie, wzorowanej na architekturze japońskiej, z wyraźnie wydzielonymi częściami: noclegową (w postaci domków), gastronomiczną i treningową. Ośrodek swoją formułą i charakterem odbiegać będzie od powszechnie przyjętego wizerunku ośrodków sportowych. Ta odmienna formuła umożliwi, oprócz prowadzenia treningów sportowych, organizowanie zajęć przybliżających inne formy kultury japońskiej (kaligrafia, origami, ikebana, bonsai, poezja haiku) oraz prowadzenie działalności wystawienniczej.

Gorącym zwolennikiem pomysłu budowy wielofunkcyjnego ośrodka jest wybitny japoński twórca Ojin Tsutomu Yoshida, który będzie w tym miejscu realizować swoje artystyczne zamierzenia, w formie wystaw i performance. Architektura i ergonomia budynków Ośrodka będzie dostosowana do zwyczajów panujących w kulturze japońskiej, stworzy warunki do skupienia się i koncentracji, umożliwi przestrzeganie etykiety japońskiej. Obiekt wpisze się w istniejący krajobraz, zachowując wyjątkowe walory tego miejsca. Ukształtowanie terenu ośrodka pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych i wydzielenie części przeznaczonej do uprawiania jazdy konnej oraz japońskiej sztuki łucznictwa konnego yabusame.Obiekt zlokalizowany będzie na terenie o powierzchni 60 ha, będącym własnością Fundacji.

Centrum składać się będzie z:

* 2 budynków halowych z salami do ćwiczeń oraz z zapleczem socjalnym i z pomieszczeniem odnowy biologicznej;

* budynku i sali do rehabilitacji ruchowej;

* 16 domków noclegowych, na 7 miejsc każdy, otoczonych ogrodem japońskim i wydzielonych z otoczenia;

* recepcji i budynku administracyjnego;

* stajni z budynkiem gospodarczym i mieszkalnym.

Idea stworzenia ośrodka spotkała się z dużym poparciem ze strony Ministerstwa Sportu oraz rządu japońskiego (Japanese – Polish Counterpart Fund), które udzieliły dotacji na budowę obiektu. Swój udział w przedsięwzięciu ma również Urząd Miasta i Gminy Przedbórz, który zobowiązał się pokryć koszty doprowadzenia drogi dojazdowej i wodociągu.
Swoje poparcie dla idei budowy ośrodka wyrazili również Międzynarodowa Federacja Karate Tradycyjnego (ITKF), Europejska Federacja Karate Tradycyjnego (ETKF), Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej i Sportu, Towarzystwo Polsko-Japońskie.

Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki ?Dojo ? Stara Wieś? to położony w malowniczej scenerii Przedborskiego Parku Krajobrazowego ośrodek zaprojektowany zgodnie z kanonem architektury japońskiej. Zapraszamy osoby czynnie uprawiające japońskie sztuki walki, jak również inne dyscypliny sportu. Miło nam będzie powitać wszystkich, którzy zechcą skorzystać z dobrodziejstw otaczającej przyrody oraz komfortowych warunków, jakie oferuje to wyjątkowe miejsce. Wydarzenia kulturalne związane ze sztuką kaligrafii, przygotowania sushi, układania ikebany czy nauka parzenia herbaty uatrakcyjnią pobyt w naszym ośrodku. Cieszy nas fakt, że z możliwości wszechstronnego treningu i obcowania z duchem, klimatem i filozofią japońskich sztuk walki mogą teraz korzystać nie tylko zorganizowane grupy uprawiające sport, ale również amatorzy oraz goście indywidualni.

16 domów mieszkalnych, otoczonych ogrodem japońskim, w zaciszu których komfortowo może wypoczywać w każdym 7-8 osób, mając do dyspozycji trzy sypialnie dwuosobowe i jeden pokój jednoosobowy, pokój dzienny z tarasem, aneks kuchenny oraz indywidualne łazienki. Domy standardowo wyposażone są w specjalistyczne futony do spania, telewizor, łącze internetowe, kominek, lodówkę.

Dojo – budynek treningowy o powierzchni 2000 m2 z trzema salami wyposażonymi w najwyższej jakości specjalistyczną podłogę sportową umożliwiającą trening w komfortowych warunkach. Zaplecze sanitarne z zespołem trzech szatni z natryskami, podgrzewaną podłogą, wentylowanymi szafkami oraz ofuro (jacuzzi) mogącym pomieścić jednorazowo grupę 12 osób.

Recepcja z zapleczem gastronomicznym umożliwia obsługę 120 osób. Mając na uwadze różnorodne wymagania żywieniowe, dostosowujemy jadłospis do indywidualnych potrzeb.
Budynek odnowy biologicznej.

Do dyspozycji gości: sauna z natryskami, sala z leżankami oraz grill. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, wzbogaciliśmy naszą ofertę o masaże sportowe oraz opiekę medyczną.

Pawilon herbaty usytuowany nad brzegiem zbiornika wodnego daje możliwość odpoczynku w grupie przyjaciół przy filiżance herbaty przygotowanej według japońskich kanonów.
Wielofunkcyjne boisko sportowe przystosowane do gier zespołowych, umożliwia rozgrywki w piłkę siatkową, nożną, ręczną oraz koszykówkę.

Jazda konna – naszym gościom polecamy skorzystanie z tej formy obcowania z przyrodą. Nowicjuszom zapewniamy profesjonalne lekcje jazdy konnej, a dla zaawansowanych w tym sporcie przygotowaliśmy ciekawe trasy konne.

Dodatkową atrakcją Przedborskiego Parku Krajobrazowego, który zachwyca pięknem krajobrazu, jest możliwość poznania walorów tego miejsca poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą w czasie spacerów, wycieczek pieszych i rowerowych, przemierzając liczne trasy biegowe oraz uczestnicząc w spływach kajakowych rzeką Pilicą.

Kontakt:

Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki
„Dojo ? Stara Wieś”

Stara Wieś 1
97-570 Przedbórz
powiat radomszczański

GPS: N50 59'56″, E19 59'25″

tel.: (+48 44) 747 07 40
tel.: (+48) 512 086 059

e-mail: info@dojo-starawies.pl

http://www.dojo-starawies.pl/

Źródło opisu: http://www.dojo-starawies.pl/
Źródło zdjęć: http://www.karate.pl/dojo_inwestycja.php
Dodane: 2009-10-12 10:59:04 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • bruce
    3 grudnia 2012 at 22:00

    Od dwóch lat ośrodek szczyci się tytułem Perły w Koronie zdobytym w plebiscycie na najciekawsze spośród najnowszych atrakcji regionu.

    Pomocna recenzja
  • rydz jerzy
    27 marca 2011 at 19:28

    ladne miejsce

    Pomocna recenzja
  • rydz jerzy
    27 marca 2011 at 19:26

    bardzo ladne miejsce podoba mi śię

    Pomocna recenzja
  • rav
    26 września 2010 at 16:03

    Wracając z wycieczki przeszliśmy częścią drogi dojazdowej przepraszając za to na wstępie. Zostaliśmy potraktowani bardzo niemiło niemal jak złodzieje.Szkoda, bo inaczej wyobrażaliśmy sobie dalekowschodnią gościnność oraz życzliwość i otwartość ludzi związanych z karate.

    Pomocna recenzja
  • bruce
    11 sierpnia 2010 at 12:55

    a czy ktos wie w jakich godzinach tam mozna przyjechac? i czy mozna przyjechac i zwiedzic lub ewentualnie nawet przespac się tam?
    dzieki pozdr
    …”nie tylko zorganizowane grupy uprawiające sport, ale również amatorzy oraz goście indywidualni.” …można ..można – goście indywidualni mili widziani proponuje zadzwonić !

    Pomocna recenzja
  • jmata
    11 sierpnia 2010 at 12:33

    a czy ktos wie w jakich godzinach tam mozna przyjechac? i czy mozna przyjechac i zwiedzic lub ewentualnie nawet przespac się tam?
    dzieki pozdr

    Pomocna recenzja
  • Zenek
    17 maja 2010 at 18:39

    Zdecydowanie warto polecam!!! niesamowite miejsce!!

    Pomocna recenzja
  • eusz123
    13 lutego 2010 at 17:38

    Musze sie tam wybrac ale dajcie jakies opinie czy warto

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna