Zaloguj się

Baza głowic nuklearnych Brzeźnica Kolonia k/Wałcza Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Brzeźnica Kolonia, Wałcz

Brzeźnica-Kolonia ? wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Jastrowie.

W pobliżu znajdowała się jednostka radziecka. W jednostce tej znajdował się jeden z trzech w Polsce składów głowic atomowych.

Obecnie na terenie byłej jednostki wojskowej zachowały się dwa obiekty serii „3000”, jeden obiekt serii „Granit”, liczne pozostałości po okopach i ukryciach na wóz i drużynę, wartownie oraz plac apelowy. Budynki koszarowe zostały rozebrane, a pozostałości po nich uprzątnięte. Obiekt serii „Granit”, przypomina swoim wyglądem wielką betonową rurę, do końca nie jest znane jego przeznaczenie, lecz prawdopodobnie stanowił on czasowe ukrycie dla pojazdu transportującego głowice atomową z miejsca magazynowania do miejsca odpalenia rakiety. Jednostka nieopodal Brzeźnicy-Koloni została wybudowana przez Wojsko Polskie, a następnie przekazana w użytkowanie Rosjanom. Głowice atomowe, które przechowywane były w podziemnych magazynach należały do Rosjan, ale w przypadku potrzeby użycia miały być przekazane Ludowemu Wojsku Polskiemu.

Baza znajduje się około 1500 metrów od skrzyżowania dróg Sypniewo – Szwecja – Kolonia Brzeźnica. Do jednostki prowadzi leśna droga utwardzona betonowymi płytami wykorzystywanymi w budownictwie. Idąc tą drogą mijamy po prawej stronie ruiny osiedla wojskowego, w którym mieszkała tylko załoga bojowa bazy, ponieważ kadra oficerska miała swoje osobne wojskowe miasteczko koło Sypniwa, które obecnie jest opustoszałe i wyglądem przypomina ?Ghost Town? ? Prypeć, zamieszkiwany niegdyś przez załogę elektrowni atomowej w Czarnobylu. Kilkadziesiąt metrów dalej również po prawej stronie, przy leśnym dukcie znajduje się silos na ruchome wyrzutnie mobilnych rakiet średniego i dalekiego SS-1. Góra silosu jest przykryta ziemią i porośnięta doskonale maskującym borem sosnowym. Równie dobrze były ukryte, znajdujące się około 100 metrów dalej, dwa magazyny, w których były przechowane głowice nuklearne. Magazyny są wyposażone w ogromne drzwi pancerne, które są w stanie wytrzymać atak każdej konwencjonalnej broni.

Nad ziemią znajduje się tylko niewielka część infrastruktury ze wspomnianą przeze mnie bramą pancerną, za którą kryje się zejście do niższych kondygnacji obiektu. Ta część magazynu wyposażonego w duże sale, nisze i korytarze znajduje się pod ziemią, do której prowadzi kilka starannie ukrytych wejść. W tej elitarnej, wybudowanej w latach 1972-78 jednostce stacjonowało około 300 żołnierzy wraz z rodzinami. Teren bazy był otoczony wysokim, potrójnym płotem pod napięciem z zasiekami z drutu kolczastego oraz był patrolowany przez uzbrojonych w ostrą amunicję żołnierzy.

Źródło opisu: http://www.konflikty.pl/a,695,Czasy_najnowsze,Baza_glowic_nuklearnych_w_Kolonii_Brzeznicy%20.html
Źródło zdjęć: http://www.focus.pl/historia/artykuly/zobacz/publikacje/atomowy-sekret-lasu-sosnowego – Miasteria.pl
Dodane: 2011-07-22 09:15:45 przez superfly86

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • romix
    3 lipca 2014 at 06:22

    w opisie sa male niescislosci baze budowano zaczeto od podstaw w czerwcu 67 roku do? budowano przez wojsko polskie co wiecej info to na maila bankowe informacje skoro po tylu latach nie ma tajemnicy .

    Pomocna recenzja
  • co trolle
    4 stycznia 2012 at 20:18

    Wojsko niszczy poradzieckie bunkry
    Skład specjalny nr 3003 był jednym z najbardziej tajemniczych budowli w Polsce. W specjalnych bunkrach, Rosjanie przechowywali ładunki jądrowe. Wojsko ostatnio zaczęło jednak niszczyć superbudowlę z czasów zimniej wojny…

    Pomocna recenzja
  • nato
    21 listopada 2011 at 13:01

    W Polsce powstały trzy schrony atomowe, wszystkie ulokowane w otulinie poligonów. „Obiekt 3001” koło poligonu lotniczego w Podborsku, „Obiekt 3002” w Brzeźnicy przy poligonie Borne Sulinowo oraz „Obiekt 3003” w Templewie przylegającym do poligonu Wędrzyn.

    Pomocna recenzja
  • atomcia
    21 listopada 2011 at 12:58

    Magazyny broni atomowej rozlokowano w północno-zachodniej Polsce, a jeden z tych kompleksów sąsiaduje z fortyfikacjami MRU.

    Pomocna recenzja
  • superfly86
    22 lipca 2011 at 10:11

    Wojskowe Pojazdy w Brzeźnicy
    http://www.youtube.com/user/dr0myx#p/u/9/EbjN79-ApYs

    Pomocna recenzja
  • superfly86
    22 lipca 2011 at 09:48

    http://www.youtube.com/watch?v=PDcmfU4Cryk
    Filmik na youtube przedstawiajacy te miejsce 🙂

    Pomocna recenzja
  • KrzysztofG
    12 kwietnia 2022 at 23:17

    Służyłem w tej jednostce w 1990r, była jeszcze 100% kompletna.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna