Zaloguj się

Archikatedra pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi

Wyniosła świątynia stojąca w obrębie dawnego Rynku Fabrycznego, obecnie placu Jana Pawła II, to najważniejszy ośrodek życia religijnego łódzkich katolików.

Zbudowany w stylu katedralnego gotyku kościół jest największą budowlą sakralną miasta, a strzelista, sięgająca 100 m, wieża dzwonna stanowi najwyższą dominantę ulicy. Budowla powstała w latach 1901-1912 i była dziełem kilku architektów.

Murowany, wykonany z nieotynkowanej jasnożółtej cegły (w tzw. stylu Rohbau) budynek kościoła wybudowano w latach 1901-1912 według projektu łódzkiej (niemieckiej) spółki „Wende i Zarske”, Współautorem projektu był architekt berliński Emil Zillmann, z niewielkimi korektami architektów: Dziekońskiego z Warszawy i Odrzywolskiego z Krakowa.

Konkursowy projekt berlińczyka Emila Zillmanna z 1898 r. był modyfikowany i poprawiany przez Jana Dziekońskiego, Sławomira Odrzywolskiego i Kazimierza Sokołowskiego, ale też pochodzącego z Wiednia Siegfrieda Sterna. Zwieńczenie wieży, zaprojektowane przez Józefa Kaban-Korskiego, ukończono w 1927 r. Neogotycka archikatedra (od 1992 r.) – pierwotnie katedra powstałej w 1921 r. diecezji łódzkiej – wyróżnia się świetnymi proporcjami i dobrej klasy detalem kamieniarskim. W formie architektonicznej świątyni dostrzega się inspiracje wielkimi katedrami Francji i Niemiec. Jako materiał wykończeniowy elewacji użyta została nietypowa i bardzo charakterystyczna żółta cegła klinkierowa, której jasna barwa czyni wielką budowlę bardziej lekką. Wnętrze przechowuje szereg wartościowych dzieł sztuki sakralnej z początków stulecia, stanowiących często fundacje mieszkańców miasta, w tym fabrykantów i cechów rzemieślniczych. Przy placu znajduje się siedziba Kurii Biskupiej z 1924 r. i seminarium duchowne.

22 grudnia 1912 r. dokonano uroczystego poświęcenia świątyni. W latach 1912-1916 trwała budowa wieży. Świątynię konsekrował w 1922 r. biskup łódzki Wincenty Tymieniecki. W latach trzydziestych wybudowano kryptę, w której umieszczono szczątki biskupów łódzkich: W. Tymienieckiego, W. Jasińskiego i M. Klepacza.

W czasie wojny hitlerowcy zrobili w kościele skład wojskowy i zagrabili co cenniejsze przedmioty. 11 maja 1971 r. w katedrze wybuchł pożar. Wojna i pożar spowodowały, że zachowało się niewiele oryginalnych, zabytkowych przedmiotów. Do dziś przetrwały m.in. ornat haftowany z połowy XVII w. i relikwiarz w kształcie monstrancji.

Przy Archikatedrze na placu umieszczona pomniki: ks. Ignacego Skorupki, Jana Pawła II, Grób Nieznanego Żołnierza.

Trójnawowa bazylika wzorowana jest na niemieckiej katedrze w Ulm. Archikatedra łódzka jest najwyższym budynkiem Łodzi – ma 104,5 m wysokości i jednym z największych kościołów w Polsce.

Archikatedra Łódzka

ul. Piotrkowska 265 / ks. Skorupki 1
90-457 Łódź
telefon: 042 636 03 83

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-02-04 12:11:46 przez Anonim

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • dzynia
  10 czerwca 2012 at 11:25

  Dzwon zabije dziś w Archidiecezjalne Święto Eucharystii w roku 25-lecia wizyty Jana Pawła II w Łodzi – 10 czerwca 2012 !!!

  Pomocna recenzja
 • Igorek
  3 lipca 2009 at 21:02

  odkryto cenne polichromie w zachrystii prawdopodobnie z 1907 roku – bezcenne …za kilka miesięcy do obejrzenia

  Pomocna recenzja
 • iwi
  9 września 2009 at 19:12

  nocą wygląda rewelacyjnie

  Pomocna recenzja
 • HeloPoli
  25 stycznia 2010 at 14:45

  Piękne te zdjęcia robione nocą.

  Pomocna recenzja
 • ala
  27 lutego 2010 at 13:17

  odkryto cenne polichromie w zachrystii prawdopodobnie z 1907 roku – bezcenne …za kilka miesięcy do obejrzenia
  Odkryte w archikatedrze polichromie będą zamalowane
  Z trzech malowideł odrestaurowane zostanie tylko jedno – nad wejściem do zakrystii.

  Polichromie przez dziesięciolecia były ukryte. Zostały zamalowane prawdopodobnie po pożarze archikatedry w latach 70.

  Pomocna recenzja
 • lodz
  1 sierpnia 2010 at 18:39

  1 sierpnia na rynku Manufaktury ruszyć ma społeczna zbiórka pieniędzy na kopię „Serca Łodzi”, dzwonu z łódzkiej katedry zrabowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej.

  Zabytkowy dzwon katedralny, zwany łódzkim „Zygmuntem”, był przed wojną symbolem miasta, darem łodzian z 1911 roku.

  W ramach akcji pieniądze zbierane będą do specjalnej skarbony – kopii dzwonu w skali 1:1. Będzie miała ona blisko dwa metry wysokości i dwa metry u podstawy.

  Dzwon dla kościoła św. Stanisława Kostki – obecnie łódzkiej archikatedry – został ufundowany przez łódzkich rzemieślników. Waga dzwonu wynosiła ponad 6,1 tony. Dzwon miał 170 cm wysokości, a średnica u dołu wynosiła 2 metry. Odlany został w maju 1911 roku w fabryce odlewów żelaznych Tow. Akc. Johna, a jego uroczysty chrzest odbył się w czerwcu. W procesji do kościoła uczestniczyło wówczas 60 tys. osób. Był to drugi co do wielkości dzwon w ówczesnej Polsce.

  Podczas pierwszej wojny światowej, niemieccy okupanci w 1918 roku chcieli zarekwirować „Zygmunta” i przetopić. Wówczas to łodzianie przyszli na plac kościelny w jego obronie. Okupowali plac i dzwonnicę przez kilka dni i nocy, dopóki Niemcy nie zrezygnowali. Ocalony w pierwszej wojnie „Zygmunt” padł jednak ofiarą Niemców podczas drugiej wojny światowej. W 1943 r. „Zygmunt” został zabrany i wywieziony prawdopodobnie do Hamburga.

  Pomocna recenzja
 • jerzym5
  19 grudnia 2010 at 19:49

  moje propozycje nazwy dzwonu:
  – WŁADYSŁAW
  – CZTERECH KULTUR
  – MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

  Pomocna recenzja
 • lodz2
  18 czerwca 2011 at 14:19

  Nowe serce Łodzi po raz pierwszy zabrzmi 18 września
  Trwa odlewanie następcy Zygmunta, dzwonu sprzed stu lat z kościoła św. Stanisława Kostki, dzisiejszej katedry, który w 1943 roku ukradli nazistowscy okupanci. Dzwon Zygmunt, zwany Sercem Łodzi, powstał w 1911 roku. Zrzucili się na niego łódzcy rzemieślnicy. W 1943 r. Zygmunt został ściągnięty z wieży i wywieziony do hitlerowskich Niemiec.

  Dzwon najpierw stanie na prowizorycznej dzwonnicy przed katedrą, żeby każdy mógł go dokładnie obejrzeć. Dopiero później trafi na wieżę. Po raz pierwszy zabrzmi 18 września, w dzień świętego Stanisława Kostki.

  Pomocna recenzja
 • bell
  6 sierpnia 2011 at 11:50

  W ludwisarni Felczyńskich powstał dzwon dla łódzkiej katedry. W Taciszowie na Śląsku urodziło się Serce Łodzi – wielki dzwon dla łódzkiej katedry.

  Na nim umieszczono woskowe dekoracje: herb Łodzi, wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Faustyny, herby archidiecezji i województwa. Obwód opleciono różańcem.

  Pomocna recenzja
 • jan serce
  1 czerwca 2012 at 17:49

  Dzwon Serce Łodzi zamontowany został 1 czerwca w wieży łódzkiej archikatedry. Dzwon pierwszy raz zabije 10 czerwca. Serce Łodzi to następca dzwonu zwanego „łódzkim Zygmuntem”, zrabowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przed wojną to był symbol miasta i dar łodzian.

  Pomocna recenzja
 • bell2
  3 czerwca 2012 at 15:11

  Dzwon Serce Łodzi już w wieży katedry. Niedługo zabije – 10.06 ! Zbigniew Felczyński odlał Serce Łodzi – nowy dzwon dla katedry

  Pomocna recenzja
 • Anonim
  14 marca 2008 at 18:09

  Nocą podświetlona katedra robi wrażenie

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna