Zaloguj się

Arboretum Leśne im. Prof. Stefana Białoboka Atrakcje, Ogrody botaniczne

Leśna 6 - Stradomia Dolna, Syców

Arboretum Leśne im. Prof. Stefana Białoboka – koło Sycowa

Arboretum Leśne im. Prof. S. Białoboka zostało założone w roku 1993. Wchodzi w skład Lasów Państwowych. Jest placówką biorącą udział w ogólnopolskim programie zachowania zasobów genowych drzew leśnych. Dendroflora arboretum składa się obecnie z około 1700 polskich drzew doborowych o udokumentowanym pochodzeniu oraz około 1200 taksonów drzew i krzewów pochodzących z różnych regionów Eurazji i Ameryki Północnej. Kolekcje te są zgromadzone na terenach leśnych i porolnych o powierzchni 150 ha. Arboretum posiada bogate kolekcje obejmujące rośliny chronione, wodne oraz górskie.
Położenie w centrum dużego kompleksu leśnego (Lasy Rychtalskie) powoduje że arboretum pełni również funkcje edukacyjne i rekreacyjne będąc miejscem aktywnego kontaktu z przyrodą naszego kraju.

Historia Arboretum, noszące imię jednego z najwybitniejszych polskich botaników i dendrologów Prof. Stefana Białoboka, powstało na bazie utworzonej w 1990 roku specjalistycznej szkółki leśnej, biorącej udział w realizacji krajowego programu zachowania leśnych zasobów genowych. Organem zarządzającym placówką jest Nadleśnictwo Syców, które podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Arboretum w obecnej formie powołane zostało 30 listopada 1993 roku przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu a następnie ustanowione statutem 12.09.1995 r. jako “Arboretum Leśne im. Prof. Dr Stefana Białoboka w Sycowie”. Uroczyste otwarcie placówki odbyło się 10 listopada 1995 roku.

Cele i zadania Arboretum Leśnego im. Prof. Stefana Białoboka Arboretum Leśne zostało powołane w celu ochrony i zachowania najcenniejszych genotypów krajowych drzew leśnych. Klimatyczne i glebowe warunki poszczególnych regionów Polski przyczyniły się do wytworzenia ekotypów i populacji (proweniencji) drzew o swoistych właściwościach i cechach (Matras 1996). Właściwości te sprawiają, że potomstwo takich populacji ma niezwykłe znaczenie dla współczesnej gospodarki leśnej. Uprawy wyselekcjonowanych drzew doborowych stanowią bogaty bank genów i w dużej mierze odpowiadają za trwałości naszych lasów. Realizacja powyższych założeń polega na gromadzeniu, utrzymywaniu, rozwijaniu i ocenie udokumentowanych i oznaczonych kolekcji polskich drzew doborowych. Jest to główny, podstawowy cel działania Arboretum Leśnego im. Prof. S. Białoboka.

Do statutowych zadań Arboretum należy także stworzenie, możliwie najbogatszej, kolekcji roślin drzewiastych z różnych regionów świata. Dendroflora arboretum składa się już z około 1500 taksonów zgromadzonych w części „ozdobnej” ogrodu oraz z 1699 drzew doborowych gatunków lasotwórczych wysadzonych w części leśnej. Drzewa doborowe uprawia się na dużych, udokumentowanych powierzchniach doświadczalnych oraz w kolekcjach zachowawczych. Ze współczesną gospodarką leśną jest ściśle związane zagadnienie aktywnej ochrony i reintrodukcji zagrożonych i ginących gatunków polskiej flory.

Arboretum wychodząc naprzeciw temu problemowi stworzyło program obejmujący produkcję szkółkarską tych gatunków i możliwie najszersze propagowanie ich wartości biocenotycznych wśród społeczeństwa. Obecnie w Arboretum rozmnaża się około 40 gatunków roślin chronionych i zagrożonych w naszym kraju. Są to między innymi: Alnus viridis DC, Betula nana L., Sorbus chamaemespilus (L.) Cr., Prunus fruticosa Pall., Prunus padus subsp. borealis Cajander z Sudetów i Rhododendron luteum Sweet z Woli Zarczyckiej koło Leżajska. Innym, niezwykle ważnym zadaniem Arboretum, jest aktywny udziału w badaniach prowadzonych przez placówki naukowe różnego typu oraz szeroko rozumiana edukacja ekologiczna społeczeństwa. Zbudowano między innymi Leśną Ścieżkę Edukacyjną “Stradomia”. Przybliża ona odwiedzającym zagadnienia biocenotyczne, ekologiczne i gospodarcze związane z lasem. W sycowskim arboretum rosną także gatunki drzew i krzewów nie posiadające większego znaczenia gospodarczego w leśnictwie, ale interesujące ze względów botanicznych i edukacyjnych. Funkcję taką ma pełnić “las trzeciorzędowy” znajdujący się w pobliżu największego w Arboretum zbiornika wodnego.

Teren Arboretum Leśnego wraz z okolicznymi lasami włączono do Leśnego Kompleksu Promocyjnego “Lasy Rychtalskie”. Od momentu swego powstania Arboretum Leśne im. Prof. S. Białoboka nawiązuje kontakty i wymienia roślinny z innymi instytucjami naukowo badawczymi w kraju i za granicą. Wymiana materiału roślinnego przyniosła już pewne efekty. Szczególnie cenne wydają się uzyskane w Arboretum siewki Pseudolarix amabilis (E.J.Nels.) Rehd.- około 6000 szt.

W sycowskim Arboretum działa dobrze rozwinięta szkółka drzew leśnych i drzew obcego pochodzenia. Prowadzona tu produkcja materiału szkółkarskiego rozmaitych taksonów drzew i krzewów wynosi rocznie ponad 200 tysięcy sadzonek. Są to między innymi gatunki krajowe zwiększające różnorodność biologiczną naszych lasów. Sukcesem szkółki jest wyhodowanie dwóch nowych odmian sosny czarnej: Pinus nigra Arn. ‘Ślizów’ i Pinus nigra Arn. ‘Syców’, a także nagroda “Złotej szyszki” zdobyta na Międzynarodowych Targach Leśnych, które odbywały się w Warszawie w maju 1996 roku.

Kiosk gastronomiczny – obsługa imprez okoliczniśiowych i wycieczek szkolnych,

kontakt telefoniczny 062 785-33-27, 0604-911-053

Dostępność : kwiecień – październik

Dojazd : PKS 2 km – Stradomia

przewodnik dla grup zorganizowanych – rezerwacja

sala konferencyjna : plenerowa dla ok. 30-40 osób

56-504 Dziadowa Kłoda,

ul. Leśna 6, Stradomia Dolna,

tel. /fax 062-785-13-25,

arboretum@poznan.lasy.gov.pl

Źródło opisu: http://www.aeroklub.zamosc.pl/
Źródło zdjęć: http://www.aeroklub.zamosc.pl/
Dodane: 2009-02-14 18:39:55 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • guga1
    23 lutego 2010 at 11:07

    piekne miejsce warto tam zajrzeć i obejrzeć

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna