Zaloguj się

Zespół pałacowo-parkowy Branickich Białystok Atrakcje, Zabytki

Kilińskiego 1, Białystok

Zespół pałacowo-parkowy Branickich (XVIII w.)

Pałac Branickich, to jeden z najciekawszych zabytków Białegostoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej i cenny zabytek architektury późnobarokowej.

Zamek z prawdziwego zdarzenia, murowany, gotycko-renesansowy wzniósł w Białymstoku na polecenie Piotra Wiesiołowskiego budowniczy królewski Hiob Bretfs. Zamek posiadał dwie kondygnacje, dostępu broniła fosa i umocnienia ziemne. Syn Piotra ? Krzysztof Wiesiołowski został marszałkiem wielkim litewskim. Zmarł bezpotomnie w 1637 roku. W testamencie zapisał swoje dobra skarbowi Rzeczypospolitej.

W okresie potopu szwedzkiego w białostockim zamku przebywała chorągiew litewska podległa Januszowi Radziwiłłowi. Jednak żołnierze wypowiedzieli mu posłuszeństwo i pod dowództwem pułkownika Korotkiewicza przeszli na stronę królewską podporządkowując się Pawłowi Sapieże.

Za zasługi położone przez Stefana Czarnieckiego w wojnie ze Szwedami, Sejm Rzeczypospolitej nadał mu dobra białostockie. Czarniecki przekazał następnie Białystok wraz z zamkiem swojej córce Katarzynie Aleksandrze, żonie Jana Klemensa Branickiego stolnika koronnego. Od tego czasu zamek stał się siedzibą rodową Branickich Gryfitów.

Stefan Mikołaj Branicki, ojciec hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego, zlecił przekształcenie pałacu w barokową rezydencję Tylmanowi z Gameren. Ten pochodzący z Utrechtu w Holandii inżynier wsławił się wcześniej m.in. budową pałacu Krasińskich w Warszawie i rezydencji prymasa Michała Radziejowskiego w Nieborowie. Trwająca w latach 1691 – 1697 przebudowa zmieniła całkowicie oblicze pałacu. Między innymi jedna z baszt została wykorzystana jako klatka schodowa. W drugiej baszcie usytuowano komnaty. Podczas kolejnej przebudowy podwyższono boczne oficyny, postawiono jońską kolumnadę, wiele rzeźb. Obok parku francuskiego założono park angielski. Dalszej rozbudowy pałacu dokonano już na polecenie Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli z Poniatowskich. Z dawnej wojennej przeszłości zamku obecnie widoczne są jedynie zarysy bastionu nie opodal stawu.

Hetmanostwo Braniccy utworzyli w Białymstoku jeden z najświetniejszych dworów w ówczesnej Polsce. Skupili wokół siebie wielu znakomitych artystów, poetów, ludzi nauki. Tu przez wiele lat przebywała polska poetka okresu baroku Elżbieta Drużbacka, tu tworzył poeta Franciszek Karpiński. Obok nich malarze Antoni Herliczka, Sylwester August Mirys. Działał też teatr, orkiestra dworska i zespół baletowy, na gościnne występy przyjeżdżały włoskie aktorki. Na dworze często przebywali polscy królowie August II, III i Stanisław August, cesarz rzymsko-niemiecki Józef II. Później, już po wygaśnięciu rodu Branickich herbu Gryf, przed rewolucyjną zawieruchą schronił się w „wersalu podlaskim”przyszły król Francji Ludwik XVIII.

W 1754 roku hetman założył przy pałacu był pierwszą w Polsce uczelnię wojskową – Wojskową Szkołę Budownictwa i Inżynierii. Następnie mieściła się tu Szkoła Akuszeryjna, a od 1773 roku Szkoła Akademicka Zgromadzenia Białostockiego, którą stworzyła Komisja Edukacji Narodowej. Po śmierci hetmana Branickiego, spadkobiercy sprzedali rezydencję królowi pruskiemu. W okresie zaboru rosyjskiego Pałac został zdewastowany.

W czasie II wojny światowej prawie doszczętnie zburzony, odbudowany w latach 1946-1960, nawiązując do stanu z XVII wieku.

Obecnie ma tu siedzibę rektorat Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Informacja Turystyczna. Adres: woj. podlaskie

15-440 Białystok, ul. Malmeda 6

Tel.: 085 732 68 31

Fax: 085 732 68 31

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-03-09 17:52:55 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • koi
    10 grudnia 2012 at 10:30

    warto obejrzeć będąc w Białymstoku!

    Pomocna recenzja
  • owiecka
    11 września 2011 at 20:25

    Peryferia Paryża zostały doskonale odwzorowane na Podlasiu. Tu powstał, już w XVI wieku, Wersal Północy, czyli – Pałac Branickich

    Pomocna recenzja
  • białka
    25 czerwca 2011 at 13:05

    Pałac Branickich i otaczające go ogrody powalają
    kiedy zobaczy się ich oświetlenie nocne – pałac nocą jest naprawdę piękny.

    Pomocna recenzja
  • pinio
    18 czerwca 2011 at 13:53

    Pałac Branickich i założenie parkowe bywa nazywane podlaskim wersalem 😉

    Pomocna recenzja
  • parkowy
    14 czerwca 2011 at 10:49

    Pawilon pod Orłem – w salonie Branickich pojawił się wielki złocony orzeł z jabłkiem w dziobie. Zwieńczył kopułę pawilonu, który wziął od niego nazwę – to odlew orła na kuli umieszczonej na szczycie tej altany ogrodowej.

    Pomocna recenzja
  • r-art
    10 czerwca 2011 at 22:11

    16 rzeźb przedstawiających mitologicznych
    bogów i wazy, wróciło na główną aleję w ogrodach pałacu Branickich. Aleja figur w ogrodzie hetmana Jana Klemensa Branickiego powstała w 1752 roku. Z przekazów z XVIII w. wynika, że ozdobiona była ona aż około 200 elementami rzeźbiarskimi, których autorem był najprawdopodobniej Jan Chryzostom Redler. W tej chwili cały zespół rzeźbiarski to 18 figur.

    Pomocna recenzja
  • filipyaycarz
    29 maja 2010 at 20:58

    wow naprawdę pieknie wygląda

    Pomocna recenzja
  • kj11622
    26 lutego 2010 at 17:08

    jak ślicznie aż szczęka mi opadła xddddd fajny jakby labiryncik

    Pomocna recenzja
  • sloneckox
    9 listopada 2009 at 13:59

    slicznie wyglada nocą

    Pomocna recenzja
  • mch80
    2 października 2009 at 15:19

    bardzo fajne miejsce na rodzinny spacer. Na mostku tylko trzeba uważać na golębie (dla dzieci frajda) 😆

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna