Zaloguj się

Gotycko-renesansowy nawodny Zamek Wojnowice oddalony ok.25 km od centrum Wrocławia, posadowiony jest w najniższym punkcie okolicy, wśród mokradeł i lasów.

Otoczony fosą /pierwotnie podwójną/ – pełnił kiedyś funkcje obronne, obecnie wraz z otaczającym go parkiem jest atrakcją turystyczną.

Założenie architektoniczne budowli to powstały na bazie małego zamku obronnego czworobok z wewnętrznym dziedzińcem. Na jego środku znajduje się renesansowa studnia z czworoboczną monolityczną cembrowiną piaskowcową. Skrzydło północne jest trójkondygnacyjne, pozostałe ?dwukondygnacyjne. Pierwotny zamek /XIV- XV w./ był budowlą jednotraktową /obecne skrzydło wschodnie/ – z murem obronnym wyposażonym w ganki strzelnicze i krenelaże, otaczającym większy niż obecnie dziedziniec. Założenie to było typowe dla małych rycerskich zamków obronnych na terenie środkowej i wschodniej Europy. Elementem unikatowym jest posadowienie założenia na wodzie, na konstrukcji z pali dębowych, wypełnionej głazami i gliną. Dojście nad fosą wodną umożliwiał most z częścią zwodzoną.

Do dzisiaj z walorów obronnych zamku przetrwała tylko fosa przyzamkowa oraz północny fragment drugiej fosy. Pozostałe elementy warowne rozebrano przy rozbudowie zamku a część murów obronnych wykorzystano w ścianach zewnętrznych obecnej budowli. Najwięcej reliktów z pierwotnego założenia /opis istnieje w zapisie kronikarskim z XIV w./ zachowało się w części mieszkalnej wschodniego skrzydła zamku.

Zamek z XVI w. położony na skraju lasu, wśród drzew, otoczony fosą z wodą. Przypomina teatralną dekorację.

Zamek naśladował rycerską siedzibę, wybudowano go jako letnią rezydencję właścicieli, nie dla obrony.

Nie ma wysokich murów i obronnych wież, fosa i zwodzony most były ozdobą.

Obecnie administrowany bezpośrednio przez SHS Zespół Zamkowo- Parkowy Zamek Wojnowice kontynuuje funkcję domu pracy twórczej oraz musi sprostać dużemu zaintere-sowaniu turystów. W zamku działa od lat galeria sztuki ?Prezentacje?, dzięki bazie hotelowo-gastronomicznej organizowane są plenery i warsztaty artystyczne, liczne szkolenia i konferencje.

Zespół Zamkowo – Parkowy
Dom Pracy Twórczej
WOJNOWICE – k / Mrozowa
ul. Zamkowa 2

55-330 Mękinia
Tel/Fax: (+4871) 3170726

e-mail: zamekwojnowice@poczta.onet.pl
http://www.zamekwojnowice.pl

Źródło opisu: http://www.zamekwojnowice.pl
Źródło zdjęć: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Wojnowice
Dodane: 2010-05-06 22:51:00 przez 19monisiaa95

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • HeloPoli
    7 maja 2010 at 13:17

    Bardzo podobają mi się takie stare budowle.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ocena ogólna