Zaloguj się

Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku ? obecnie muzeum i siedziba Biblioteki Kórnickiej PAN, ok. 20 km na południowy wschód od Poznania. Początki zamku sięgają średniowiecza, jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku.

Obecny kształt zamku nawiązuje do neogotyku angielskiego, jednego z historyzujących stylów popularnych w XIX w.

Zamek, którego historia sięga XIV wieku. W chwili obecnej zamek pełni rolę muzuem i jest zabytkiem klasy zerowej, czyli o najwyższej wartości. W muzuem możemy podziwiać rzeźby, meble, militaria, trofea myśliwskie, zbiory podróżnicze. Zamek położony jest w parku o powierzchni 33 hektarów, w którym rośnie ponad 3000 gatunków drzew.

Główne wejście do zamku znajduje się od strony północnej. Charakterystyczną cechą jest zwieńczenie głównego okna nad wejściem łukiem Tudora (popularnie określanym jako „ośli grzbiet”). Jeszcze do okresu międzywojennego do zamku wchodziło się przez tak zwany „babiniec”, przedsionek w kształcie barbakanu, wyburzony w latach 1925-1939.

Strona zachodnia to rozbudowany architektonicznie taras z widokiem na jezioro Kórnickie i „Zwierzyniec”.

Strona południowa stanowi najładniejszą partię zamku. Jest zdominowana przez łuk indyjski, wzorowany prawdopodobnie na Pawilonie Królewskim w Brighton, a pośrednio na muzułmańskiej architekturze Indii (łuk w Kórniku nosi wyraźne podobieństwo do łuków Taj Mahal).

Od strony wschodniej nad zamkiem wznosi się neogotycka wieża, swoją elewacją z czerwonej cegły kontrastująca z resztą zamku, wybudowana dopiero podczas przebudowy zamku przez Tytusa Działyńskiego.

Obecnie w zamku mieści się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, m.in. meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra. Najokazalszym wnętrzem rezydencji jest Sala Mauretańska, nawiązująca do Dziedzińca Lwów w Alhambrze, początkowo przeznaczona na bibliotekę, później na salę muzealną, do dzisiaj eksponująca pamiątki narodowe. W pokoju pod wieżą eksponowane są też zbiory etnograficzne i przyrodnicze przywiezione przez Władysława Zamoyskiego z Australii i Oceanii.

Zamek jest też siedzibą Biblioteki Kórnickiej PAN, jednej z największych bibliotek w Polsce.

Ceny biletów:
normalny – 10 PLN
ulgowy – 5 PLN

Godziny otwarcia:
wtorek-piątek – 9:00-16:00
weekend – 10:00-16:00

Zamek w Kórniku
62-035 Kórnik, ul. Zamkowa 5

tel. 061 817 00 81

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2009-11-07 15:17:02 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • gaja
  1 stycznia 2012 at 14:55

  Takich miejsc nie można ominąć. Fantastyczne eksponaty i ewelacyjna jazda w kapciach muzealnych (nie wiem czy jeszcze są- 20 lat temu były)

  Pomocna recenzja
 • kolqa
  6 września 2011 at 19:05

  Do zamku przylega największe w Polsce arboretum wow polecam:)które założono na początku XIX wieku. Dziś jest w nim ponad 3000 okazów drzew i krzewów …

  Pomocna recenzja
 • Densi
  19 sierpnia 2011 at 17:26

  super, hiper, fajne miejsce

  Pomocna recenzja
 • keVen
  1 lutego 2010 at 19:32

  Nigdy tam nie byłam 🙁
  Ale wygląda ślicznie i kiedyś na pewno tam pojadę 🙂

  Zapraszam serdecznie, przepiękne miejsce.

  Pomocna recenzja
 • anusia1996
  8 listopada 2009 at 19:03

  Nigdy tam nie byłam 🙁
  Ale wygląda ślicznie i kiedyś na pewno tam pojadę 🙂

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ocena ogólna