Zaloguj się

Wyspa Piasek we Wrocławiu – jedna z odrzańskich wysp w obrębie historycznego starego miasta.

Z lewym brzegiem Odry i Starym Miastem połączona jest Mostem Piaskowym, z Ostrowem Tumskim – Mostem Tumskim, a z prawym brzegiem i z Wyspą Młyńską – Mostami Młyńskimi. Oprócz tego z Wyspy Piasek na Wyspę Słodową biegnie przez Kładkę Piaskową trakt spacerowy. Południowo-zachodni skrawek wyspy jest odcięty od niej kanałem ze Śluzą Piaskową.

Nazwa wyspy (niem. Sandinsel, łac. Insula Arena) wywodzi się od znajdującego się na niej kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku: łacińskie wezwanie kościoła brzmi bowiem Sancta Maria in Arena i pochodzi od rzymskiego kościoła św. Marii zbudowanego w miejscu dawnego cyrku. W czasach rzymskich cyrk wysypany był piaskiem, który po łacinie nazywa się właśnie (h)arena. Do czasów wyburzenia na rozkaz Napoleona wrocławskich fortyfikacji w XIX wieku Wyspa Piasek znajdowała się bezpośrednio przed Bramą Piaskową, północnym wjazdem do miasta. Już we wczesnym średniowieczu przebiegał przez wyspę główny trakt w kierunku północ-południe. Przed kasatą zakonów w 1810 cała wyspa stanowiła własność kościelną i dopiero po tym roku została włączona pod miejską jurysdykcję.

Wyspa ma powierzchnię około pięciu hektarów. Przebiega przez nią jedna ulica (z północy na południe) – ul. św. Jadwigi; oprócz niej w stronę Ostrowa Tumskiego biegnie uliczka Najśw. Marii Panny; pozostałe ulice są ślepe. Oprócz wspomnianego już kościoła NMP znajduje się tu jeden z gmachów Biblioteki Uniwersyteckiej (dawny klasztor augustianów), dawny gotycki kościół św. Anny, po 1810 przebudowany najpierw na szpital, obecnie budynek mieszkalny, barokowa cerkiew prawosławn św. Cyryla i Metodego (do tego budynku przeniesiono w 1810 kościół pod wezwaniem św. Anny ze wymienionego tu wcześniej budynku gotyckiego) i kilka innych zabudowań, w tym młyn wodny Maria (nad odnogą oddzielającą ją od Wyspy Młyńskiej). Niegdyś wyspa była gęsto zabudowana, znajdował się na niej (na skrzyżowaniu ul. św. Jadwigi i Wodnej) klasycystyczny dom własny Carla Gottharda Langhansa oraz liczne zabudowania w konstrukcji słupowo-ryglowej, zostały one zniszczone w ostatnich miesiącach II wojny światowej.

W 2005 odsłonięto przy bulwarze Stefana Wyszyńskiego (na skwerze po północnej stronie kościoła NMP) pomnik kardynała Kominka ze słynnym cytatem z Orędzia do biskupów niemieckich. Pomnik stanął w 40. rocznicę jego opublikowania.

Centrum Informacji Turystycznej

50-101 Wrocław, Rynek 14

Tel.: 071 344 31 11 Fax: 071 344 29 62

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: http://www.wroclaw.pl
Dodane: 2008-04-23 16:29:12 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • Fayon
    13 sierpnia 2010 at 18:05

    Uwielbiam most Piaskowy
    Te kłódeczki zakochanych poprzyczepiane do przęseł ach… Świetna sprawa

    Pomocna recenzja
  • Andrea
    1 maja 2010 at 23:09

    interesująco wyglądaja ten budynek

    Pomocna recenzja
  • mt56
    6 marca 2010 at 22:01

    Most bardzo ciekawy, trezba koniecznie go zobaczyć!

    Pomocna recenzja
  • guga1
    15 lutego 2010 at 12:24

    piekne miejsce, koniecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Ostrowa Tumskiego

    Pomocna recenzja
  • ewcia150994
    25 września 2009 at 17:43

    Ładne miejsce

    Pomocna recenzja
  • 8adams8
    6 września 2009 at 23:58

    co jak co ale most ciekawy, zresztą nie jeden

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna